Beurzen New York verliezen fors na aankondiging heffingen Trump
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hard gedaald in de eerste handelsminuten, als reactie op de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump alle andere landen heeft opgelegd. De breed samengestelde graadmeter S&P 500 zakte 3,2 procent tot 5486,73 punten. De heffingen, die een flinke rem kunnen zetten op de wereldhandel, zijn volgens beleggers erger dan ze al vreesden.
De Dow-Jonesindex zakte 2,9 procent tot 41.082,27 punten en techbeurs Nasdaq ging 4,4 procent omlaag tot 16.835,16 punten.
Door de heffingen neemt ook de vrees voor een wereldwijde recessie toe, vooral als landen vergeldingsmaatregelen nemen en er een grote handelsoorlog uitbreekt. De Europese Unie heeft al aangegeven tegenmaatregelen te nemen als verdere onderhandelingen met de VS niets opleveren. Ook China gaf aan terug te slaan. De VS waarschuwen voor nog hogere tarieven als landen besluiten vergeldingsmaatregelen te nemen.
Aziatische landen
Trump kondigde zeer hoge tarieven aan voor een aantal Aziatische landen, waaronder de economische grootmacht China en belangrijke kledingproducenten Bangladesh, Vietnam en Cambodja. Bedrijven die veel van hun producten daar laten maken leden zware koersverliezen, waaronder zwaargewicht Apple (min 8 procent) en sportkledingmerken Nike (min 11 procent) en Lululemon (min 10 procent). Autofabrikant Tesla, die veel voertuigen in China maakt, verloor bijna 4 procent.
De minnen volgen op eveneens sterke verliezen op aandelenbeurzen elders in de wereld. Zo sloot de beurs in Tokio 2,8 procent lager. De Stoxx 600, een graadmeter voor Europese beurzen, koerste donderdagmiddag ruim 2 procent lager.
Dollar
De dollar stond onder druk door de nervositeit rond de importheffingen. De euro steeg 2,3 procent ten opzichte van de Amerikaanse munt en was 1,1107 dollar waard.
Ook andere winkelbedrijven die veel goederen uit Azië halen gingen omlaag. Kledingverkopers Gap en Urban Outfitters zakten 15 en 13 procent. Schoenenmerken Skechers en Crocs verloren bijna 16 en 13 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het mediabedrijf van Donald Trump wil dat handelaren en beleggers gaan betalen voor realtime toegang tot berichten op Truth Social van de populairste accounts op het platform, waaronder dat van de president zelf. Trump Media hoopt op die manier een aantrekkelijke nieuwe inkomstenbron aan te boren.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes zijn deze week stevig opgelopen door de geopolitieke onrust rond Iran en Oekraïne, meldt De Hypotheekshop. Volgens de hypotheekadviesketen verhoogden bijna alle geldverstrekkers in Nederland afgelopen dagen hun rentetarieven. Tien partijen deden dit zelfs twee keer.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat in 2040 bijna de helft van het energiegebruik in de EU elektrisch is. De Europese Commissie stelt vrijdag een streefgetal van 46 procent voor, dat later dit jaar zal staan in een wetgevingsvoorstel over energiegebruik na 2030.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft TonyBet aangesproken op een overtreding van het rolmodellenverbod. De gokwebsite heeft volgens de Ksa personen afgebeeld die door hun rugnummers, nationale shirts en uiterlijke kenmerken verwezen naar bekende internationale profvoetballers en dat is niet toegestaan.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft in de eerste helft van 2026 meer winst geboekt. Het Zweedse bedrijf, een van de grootste energieleveranciers van Nederland, profiteerde van hogere elektriciteitsprijzen in Scandinavië, met name in de eerste twee maanden van het jaar. Ook een hogere productie van waterkracht en windenergie droeg bij aan het resultaat.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML gaat zijn personeel eenmalig een aandelenpakket geven ter waarde van 20.000 euro. Het Veldhovense bedrijf wil hen op die manier laten meeprofiteren van het succes dat de onderneming momenteel doormaakt. Voorwaarde is wel dat de medewerkers tot 1 januari 2030 in dienst blijven bij ASML.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Middelgrote vastgoedprojecten in Nederland dreigen vertraging op te lopen door een gebrek aan eigen vermogen. Particuliere beleggers kiezen voor kleine projecten, terwijl institutionele beleggers zich richten op de grote projecten. Daardoor is er een financieringsgat voor het segment daartussen, waarschuwt investeringsplatform NLInvesteert.
3 uur geleden