Beurzen New York eindigen week van inval Oekraïne fors hoger
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse winsten de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten berichten dat de Russische president Vladimir Poetin bereid zou zijn tot onderhandelingen over Oekraïne in Minsk. Tegelijkertijd vechten Russische troepen al om de Oekraïense hoofdstad Kiev en was er voor de slotbel geen signaal dat er ook echt vredesgesprekken komen.
De Dow-Jonesindex won 2,5 procent tot 34.058,75 punten, de sterkste eendaagse winst sinds eind 2020. De S&P 500 steeg 2,2 procent en techbeurs Nasdaq eindigde 1,6 procent hoger op 13.694,6 punten.
Wat meespeelt op de aandelenbeurzen zijn de verwachtingen rond renteverhogingen van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Door de oorlogssituatie aan de rand van Europa zouden de renteverhogingen minder snel kunnen worden doorgevoerd dan eerder verwacht. Hogere rentes zijn doorgaans slecht voor de waardering van aandelen.
Nvidia
Nvidia won 1,7 procent. Het chipbedrijf bevestigde na een bericht van de Britse krant The Telegraph getroffen te zijn door een cyberaanval, maar meldde dat de bedrijfsvoering doorgaat. Johnson & Johnson was een opvallende winnaar en eindigde 5 procent hoger. Een rechter keurde een omstreden faillissementsprocedure goed voor een dochteronderneming, waarmee de farmaceut van rechtszaken wegens vermeend kankerverwekkend talkpoeder af is. In plaats daarvan kan het bedrijf nu een schikking proberen te treffen.
Beyond Meat raakte ruim 9 procent kwijt. Naast een groter verlies boekte het bedrijf ook minder omzet. Cryptoplatform Coinbase, dat ook met resultaten kwam, daalde 2,7 procent. Het bedrijf zag de winst in het vierde kwartaal sterk stijgen, maar verklaarde voorzichtig te zijn voor het huidige kwartaal.
Tesla
Tesla steeg 1,1 procent. Beurswaakhond SEC is een onderzoek begonnen naar topman Elon Musk en zijn broer Kimbal, die bestuurslid is bij de fabrikant van elektrische auto's. De toezichthouder wil weten of de broers de regels hebben overtreden toen Kimbal afgelopen najaar voor meer dan 100 miljoen dollar aan aandelen Tesla verkocht. Analisten van Daiwa verhoogden daarnaast het advies voor Tesla.
De olieprijzen daalden iets na de forse stijging een dag eerder. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 98,47 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 92,10 dollar. De euro was 1,1270 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Iran en Israël spraken maandag af de aanvallen op elkaar te staken, na een escalatie van het conflict waarbij beide landen een reeks raketten lanceerden. Die aankondiging zorgde voor enige opluchting op de beurzen.
33 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse farmaceut GSK neemt voor 10,6 miljard dollar de Amerikaanse ontwikkelaar van longkankermedicatie Nuvalent over. Daarmee wil GSK uitbreiden op het gebied van oncologie. Het is de grootste overname voor GSK in meer dan tien jaar.
58 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis roept wereldwijd ruim 1,3 miljoen Jeeps terug vanwege brandgevaar. Verreweg de meeste auto's worden in de Verenigde Staten teruggehaald.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in mei gemiddeld 3,5 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van de 2,8 procent in april.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in april opnieuw meer uitgegeven, na een stijging van de bestedingen in maart. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 1 procent in vergelijking met een jaar eerder. In maart groeide de consumptie met 0,9 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.
7 uur geleden