Beurzen New York eindigen week van inval Oekraïne fors hoger
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse winsten de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten berichten dat de Russische president Vladimir Poetin bereid zou zijn tot onderhandelingen over Oekraïne in Minsk. Tegelijkertijd vechten Russische troepen al om de Oekraïense hoofdstad Kiev en was er voor de slotbel geen signaal dat er ook echt vredesgesprekken komen.
De Dow-Jonesindex won 2,5 procent tot 34.058,75 punten, de sterkste eendaagse winst sinds eind 2020. De S&P 500 steeg 2,2 procent en techbeurs Nasdaq eindigde 1,6 procent hoger op 13.694,6 punten.
Wat meespeelt op de aandelenbeurzen zijn de verwachtingen rond renteverhogingen van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Door de oorlogssituatie aan de rand van Europa zouden de renteverhogingen minder snel kunnen worden doorgevoerd dan eerder verwacht. Hogere rentes zijn doorgaans slecht voor de waardering van aandelen.
Nvidia
Nvidia won 1,7 procent. Het chipbedrijf bevestigde na een bericht van de Britse krant The Telegraph getroffen te zijn door een cyberaanval, maar meldde dat de bedrijfsvoering doorgaat. Johnson & Johnson was een opvallende winnaar en eindigde 5 procent hoger. Een rechter keurde een omstreden faillissementsprocedure goed voor een dochteronderneming, waarmee de farmaceut van rechtszaken wegens vermeend kankerverwekkend talkpoeder af is. In plaats daarvan kan het bedrijf nu een schikking proberen te treffen.
Beyond Meat raakte ruim 9 procent kwijt. Naast een groter verlies boekte het bedrijf ook minder omzet. Cryptoplatform Coinbase, dat ook met resultaten kwam, daalde 2,7 procent. Het bedrijf zag de winst in het vierde kwartaal sterk stijgen, maar verklaarde voorzichtig te zijn voor het huidige kwartaal.
Tesla
Tesla steeg 1,1 procent. Beurswaakhond SEC is een onderzoek begonnen naar topman Elon Musk en zijn broer Kimbal, die bestuurslid is bij de fabrikant van elektrische auto's. De toezichthouder wil weten of de broers de regels hebben overtreden toen Kimbal afgelopen najaar voor meer dan 100 miljoen dollar aan aandelen Tesla verkocht. Analisten van Daiwa verhoogden daarnaast het advies voor Tesla.
De olieprijzen daalden iets na de forse stijging een dag eerder. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 98,47 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 92,10 dollar. De euro was 1,1270 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
11 uur geleden