Beurzen lijken te herstellen na opschudding door DeepSeek
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lijken dinsdag weer wat te herstellen van de koersverliezen aan het begin van de week. De tech- en chipsector werd flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI leden daardoor forse verliezen op de Amsterdamse beurs.
Op Wall Street kelderde Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype in de VS, bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf. Nvidia zag daarmee bijna 600 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Dat is het grootste waardeverlies voor een Amerikaans bedrijf ooit. Nvidia, dat chips maakt voor AI-toepassingen, is door het optimisme rond de opkomst van AI in de afgelopen vijf jaar wel met 1900 procent gestegen. Nvidia werd daardoor het meest waardevolle bedrijf op Wall Street, maar is inmiddels weer ingehaald door Apple en Microsoft.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin. De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zakte 1,4 procent. De Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron gingen verder omlaag door de zorgen over DeepSeek en verloren 11 en 6 procent. Ook techinvesteerder SoftBank, die flink investeert in de Amerikaanse AI-sector, zakte verder weg met een verlies van 5 procent. De Hang Seng-index in Hongkong won 0,1 procent. In Shanghai was de beurs gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar.
ING
Op het Damrak liet ING weten een overeenkomst te hebben bereikt over de verkoop van de activiteiten in Rusland aan een in Moskou gevestigde investeerder. Sinds februari 2022 heeft ING geen nieuwe zaken meer gedaan met Russische bedrijven en de activiteiten teruggeschroefd. De verkoop zal naar verwachting leiden tot een boekverlies van ongeveer 400 miljoen euro.
Randstad profiteert mogelijk van een adviesverhoging. De uitzender werd door zakenbank Jefferies op de kooplijst gezet. NSI kwam met cijfers. Het vastgoedbedrijf boekte in 2024 meer winst dan verwacht. Topman Bernd Stahli sprak van "uitstekende operationele resultaten" en stelt optimistisch te zijn over de vooruitzichten voor 2025.
De euro was 1,0434 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 73,54 dollar. Brentolie klom ook 0,5 procent in prijs, tot 77,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De diensten van Odido komen weer op gang na een storing bij de telecomprovider. Een woordvoerder meldt dat een deel van de mobiele diensten tijdelijk niet beschikbaar was door "een probleem met het koelsysteem in een datacenter".
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De miljardensteun die de Nederlandse staat tijdens de coronapandemie aan KLM verleende, staat opnieuw juridisch ter discussie. Een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie adviseert een eerdere vernietiging van de Europese goedkeuring voor de steun door de op een na hoogste EU-rechter in stand te laten.
3 uur geleden