Beurzen lijken te herstellen na opschudding door DeepSeek
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lijken dinsdag weer wat te herstellen van de koersverliezen aan het begin van de week. De tech- en chipsector werd flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI leden daardoor forse verliezen op de Amsterdamse beurs.
Op Wall Street kelderde Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype in de VS, bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf. Nvidia zag daarmee bijna 600 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Dat is het grootste waardeverlies voor een Amerikaans bedrijf ooit. Nvidia, dat chips maakt voor AI-toepassingen, is door het optimisme rond de opkomst van AI in de afgelopen vijf jaar wel met 1900 procent gestegen. Nvidia werd daardoor het meest waardevolle bedrijf op Wall Street, maar is inmiddels weer ingehaald door Apple en Microsoft.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin. De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zakte 1,4 procent. De Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron gingen verder omlaag door de zorgen over DeepSeek en verloren 11 en 6 procent. Ook techinvesteerder SoftBank, die flink investeert in de Amerikaanse AI-sector, zakte verder weg met een verlies van 5 procent. De Hang Seng-index in Hongkong won 0,1 procent. In Shanghai was de beurs gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar.
ING
Op het Damrak liet ING weten een overeenkomst te hebben bereikt over de verkoop van de activiteiten in Rusland aan een in Moskou gevestigde investeerder. Sinds februari 2022 heeft ING geen nieuwe zaken meer gedaan met Russische bedrijven en de activiteiten teruggeschroefd. De verkoop zal naar verwachting leiden tot een boekverlies van ongeveer 400 miljoen euro.
Randstad profiteert mogelijk van een adviesverhoging. De uitzender werd door zakenbank Jefferies op de kooplijst gezet. NSI kwam met cijfers. Het vastgoedbedrijf boekte in 2024 meer winst dan verwacht. Topman Bernd Stahli sprak van "uitstekende operationele resultaten" en stelt optimistisch te zijn over de vooruitzichten voor 2025.
De euro was 1,0434 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 73,54 dollar. Brentolie klom ook 0,5 procent in prijs, tot 77,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - FNV opent een meldpunt voor de duizenden beveiligers op Schiphol die sinds maandag zijn overgegaan naar een andere werkgever door de nieuwe aanbesteding van de beveiliging. "Via het meldpunt wil de vakbond ervaringen, signalen en problemen verzamelen over hoe de overgang in de praktijk verloopt", maakte de bond bekend.
16 minuten geledenBARCELONA (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van de Spaanse modeketen Mango, Jonathan Andic, is gearresteerd in verband met de dood van zijn vader. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij de dood van Mango-oprichter Isak Andic, die in december 2024 om het leven kwam. Dat gebeurde nadat hij tijdens een wandeling met zijn zoon Jonathan van een klif viel.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA heeft in 2025 opnieuw meer omzet en meer winst geboekt. De warenhuisketen vernieuwt veel winkels, wat aanslaat bij klanten, licht topvrouw Saskia Egas Reparaz toe aan het ANP. HEMA viert dit jaar zijn honderdjarige bestaan.
55 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
14 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
16 uur geleden