Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen lager door spanningen rond Hongkong

Beurzen lager door spanningen rond Hongkong

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs stond vrijdag in het rood. Ook de andere Europese beurzen gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. De oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en China, na de aankondiging van een nieuwe omstreden veiligheidswet in Hongkong door Peking, zorgden voor terughoudendheid bij beleggers. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat de Verenigde Staten "sterk zullen reageren" als China de wet invoert.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,2 procent lager op 516,34 punten. De MidKap daalde 1,5 procent tot 684,56 punten. Parijs en Frankfurt verloren tot 1,4 procent. Londen zakte 1,8 procent. De Britse detailhandelsverkopen zijn in april in recordtempo gedaald vanwege de lockdownmaatregelen.

De Chinese premier Li Keqiang liet tijdens het Nationale Volkscongres weten nieuwe wetten te gaan instellen om de "nationale veiligheid" in Hongkong en Macau te waarborgen. Peking wil met de wet vooral meer grip krijgen op de anti-Chinese en pro-democratische protesten in Hongkong. Ook liet China zijn groeidoelstelling voor de economie dit jaar los vanwege de coronacrisis.

Prosus

Grootste daler in de AEX was techinvesteerder Prosus met een verlies van 3,7 procent. Betaalbedrijf Adyen ging aan kop met een winst van 1 procent. Philips zakte 1 procent. Een groep van vijf Turkse bedrijven wil volgens de Turkse krant Sabah een bod doen op de Philips-divisie die huishoudelijke apparaten maakt. De Turkse overheid zou zich achter het plan hebben geschaard. De huishoudtak van Philips zou volgens kenners tussen de 2,3 miljard en 3,7 miljard euro op kunnen brengen.

In de MidKap zette Altice Europe (min 3,3 procent) de daling voort ondanks een adviesverhoging door HSBC. Het Franse kabel- en telecombedrijf kelderde een dag eerder al bijna 14 procent na tegenvallende kwartaalcijfers.

Renault

In Parijs zakte Renault 3,5 procent. Nissan, de Japanse partner van de Franse automaker, wil naar verluidt wereldwijd 20.000 banen schrappen vanwege de coronacrisis. Burberry klom 1,7 procent ondanks een forse omzetdaling in het afgelopen kwartaal. Het Britse modehuis schrapt het dividend om zijn kaspositie te versterken. De Britse banken HSBC en Standard Chartered, die veel zaken doen in Hongkong, verloren dik 5 en bijna 4 procent.

De euro was 1,0915 dollar waard tegen 1,0954 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 6,5 procent tot 31,70 dollar. Brentolie kostte 5,1 procent minder op 34,21 dollar.

Meer uit Financieel

CNV snapt niets van schrappen banen bij chipfabrikant ASML

VELDHOVEN (ANP) - Vakbond CNV zegt "compleet overdonderd" te zijn door de aankondiging van ASML om 1700 medewerkers te ontslaan. De chipmachinefabrikant uit Veldhoven maakte dat woensdag bekend, net als een recordomzet over vorig jaar. De vakbond vindt het "een heel diffuus verhaal".

26 minuten geleden
Bijna 6 miljoen huishoudens aangesloten op glasvezelnetwerk KPN

ROTTERDAM (ANP) - Het aantal huishoudens met een glasvezelaansluiting op het netwerk van KPN is vorig jaar gestegen naar bijna 6 miljoen. Het telecombedrijf heeft in 2025 440.000 huishoudens voorzien van zo'n aansluiting voor sneller internet. Dit is inclusief het samenwerkingsproject Glaspoort, waarin het telecombedrijf optrekt met pensioenfonds ABP.

1 uur geleden
FT: ruimtevaartbedrijf SpaceX overweegt beursgang in juni

HAWTHORNE (ANP/RTR) - Het ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk gaat mogelijk midden juni naar de beurs in New York, met als doel 50 miljard dollar op te halen. Dat meldt zakenkrant Financial Times woensdag op basis van bronnen. Het zou daarmee de grootste beursgang ooit worden.

1 uur geleden
ASML wil 1700 medewerkers ontslaan uit managementlaag

VELDHOVEN (ANP) - ASML wil vele honderden banen schrappen in de managementlaag van afdelingen voor onderzoek en ontwikkeling. Ongeveer 1700 medewerkers worden daarbij ontslagen, verwacht de chipmachinemaker uit Veldhoven. Volgens financieel topman Roger Dassen is de ingreep nodig omdat de organisatie te stroef is geworden, waardoor ingenieurs te veel tijd kwijt zijn aan zaken die niet met innovatie te maken hebben.

1 uur geleden
ASML boekt recordomzet in 2025 en voorziet verdere groei in 2026

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft vorig jaar een recordomzet behaald van 32,7 miljard euro, een stijging van 16 procent vergeleken met het voorgaande jaar. Volgens het Veldhovense bedrijf was het laatste kwartaal van 2025 "bijzonder sterk" met een stijging tot 9,7 miljard euro.

2 uur geleden
Franse aanklagers willen arrestatie managers streamingsite Kick

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers willen dat meerdere bestuurders van het Australische streamingplatform Kick worden aangehouden na de dood van Raphael Graven. De 46-jarige Fransman, bekend om zijn extreme challenges, overleed in augustus tijdens een livestream waarin hij op zijn kanaal twaalf dagen lang werd vernederd en misbruikt.

11 uur geleden
Gemengd slot op Wall Street in aanloop naar rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Beleggers kijken uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag, waarbij algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten onveranderd laat.

11 uur geleden