
Beurzen krabbelen op ondanks spanningen in Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen krabbelden maandag op, na de koersverliezen van vrijdag. Beleggers bleven wel voorzichtig door de aanhoudende aanvallen tussen Israël en Iran en de vrees voor een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Naast de geopolitieke spanningen letten beleggers ook op de centrale banken. In Japan, de Verenigde Staten, China, het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Turkije en Noorwegen vergaderen de centrale bankiers later deze week over hun rentetarieven.
In de VS, de grootste economie ter wereld, zal de Federal Reserve de rente naar verwachting onveranderd laten ondanks de herhaaldelijke oproep van president Donald Trump aan Fed-voorzitter Jerome Powell om de leenkosten flink te verlagen. De Amerikaanse centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel vrijwel onveranderd op 922,20 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 887,10 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,4 procent.
Staalconcern ArcelorMittal sterkste stijger
Staalconcern ArcelorMittal was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 2,6 procent. Olie- en gasconcern Shell bleef profiteren van de hogere olieprijzen door het conflict in het Midden-Oosten en won 1,1 procent. Verzekeraar Aegon (min 2,6 procent) noteerde ex-dividend. Dat betekent dat het aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode, wat vaak voor koersdruk zorgt.
Besi (min 1,1 procent) viel terug. Deutsche Bank verhoogde het koersdoel voor het chipbedrijf en handhaafde het koopadvies. Besi wist eind vorige week flink te stijgen na een verhoging van zijn omzet- en margeverwachtingen.
Air France-KLM verder omlaag
In de MidKap ging Air France-KLM (min 1,9 procent) verder omlaag. De luchtvaartcombinatie zakte vrijdag al bijna 5 procent door de geopolitieke spanningen en de stijgende olieprijs.
Kering won 7 procent in Parijs en Renault zakte 5 procent. Volgens Franse media maakt topman Luca de Meo van autoconcern Renault een overstap naar luxebedrijf Kering, bekend van modemerken als Gucci en Yves Saint Laurent.
Olie werd opnieuw duurder, maar de situatie op de oliemarkt lijkt wel te stabiliseren na de eerste schrikreactie op de Israëlische verrassingsaanval op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent tot 73,61 dollar. Een vat Brentolie kostte 0,7 procent meer op 74,78 dollar. Vrijdag werd olie al ongeveer 8 procent duurder.
Meer uit Financieel
DUIVEN (ANP) - Mitra is op zoek naar een nieuwe verpakkingsleverancier nu Paardekooper, waar de slijterijketen al 25 jaar zaken mee deed, failliet is verklaard. Volgens een woordvoerder zijn er echter genoeg alternatieven, waardoor klanten geschenken alsnog kunnen laten inpakken.
8 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De uitbater van een luxe Japanse slaaptrein heeft een reis geannuleerd na de ontdekking dat personeelsleden jarenlang overmatig alcohol dronken. Dat deden zij zogenaamd voor kwaliteitscontroles. Lokale media melden dat tot nu toe zes mensen zijn ontslagen. Hierdoor kampt de East Japan Railway Company (JR East) met een personeelstekort.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs met een winst van ruim 4 procent. De opmars volgde op de bekendmaking dat de activistische investeerder Cevian Capital een belang heeft genomen van iets meer dan 3 procent in de verffabrikant.
1 uur geledenDEN HOORN (ANP) - Verpakkingsleverancier Paardekooper is failliet verklaard door de rechtbank in Rotterdam. Dit meldt de Koninklijke Paardekooper Group (KPG). Eerder deze week werd al bekend dat het bedrijf uitstel van betaling had aangevraagd.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De economie van Duitsland is in het tweede kwartaal sterker gekrompen dan verwacht. Volgens het Duitse federale statistiekbureau Destatis daalde het bruto binnenlands product (bbp) van de grootste economie van Europa 0,3 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Een eerdere raming ging uit van 0,1 procent krimp.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia heeft toeleveranciers opdracht gegeven om de productie van onderdelen voor zijn AI-chip H20 te staken, meldt de technologienieuwssite The Information op basis van ingewijden. Volgens de site hebben onder andere Samsung en Amkor dit te horen gekregen. Mogelijk is de vraag naar deze speciaal voor China ontwikkelde chip zwak.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta Platforms heeft een deal gesloten van minstens 10 miljard dollar (ruim 8,6 miljard euro) met Google voor cloudcomputingdiensten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. De deal is onderdeel van de enorme investeringen van het socialemediabedrijf in kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geleden