Beurzen Japan en Zuid-Korea flink hoger, olieprijs daalt
TOKIO (ANP) - De beurzen in Tokio en Seoul zijn maandag hard gestegen door de hoop op een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten en een snelle heropening van de Straat van Hormuz. Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif is een vredesakkoord tussen de VS en Iran bereikt, dat op vrijdag 19 juni in Zwitserland door beide landen wordt ondertekend.
Beide partijen hebben aangekondigd dat "de militaire activiteiten op alle fronten, inclusief in Libanon, onmiddellijk en definitief worden beëindigd", aldus Sharif. De Amerikaanse president Donald Trump meldde dat de Straat van Hormuz, de belangrijke transportroute voor olie uit het Midden-Oosten, vrijdag weer opengaat.
De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, zakte 4,7 procent tot 83,22 dollar per vat. Amerikaanse olie kostte ruim 5 procent minder op 80,55 dollar per vat. De Nikkei in Tokio noteerde kort voor sluiting van de handel 4,9 procent hoger en de Kospi in Seoul klom 5,3 procent. Beide landen zijn sterk afhankelijk van de import van olie uit het Midden-Oosten.
AI-bedrijven
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen tot 1 procent en de aandelenmarkt in Sydney steeg ruim 1 procent. De aandelen van Aziatische autofabrikanten en luchtvaartmaatschappijen profiteerden van de lagere olieprijzen. Ook de aandelen van Aziatische AI-gerelateerde bedrijven, zoals fabrikanten van chiponderdelen, behoorden tot de grootste stijgers, na het succesvolle beursdebuut van SpaceX in New York op vrijdag. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk won op de eerste handelsdag 19 procent.
De Europese beurzen stevenen maandag ook af op openingswinsten. De AEX-index in Amsterdam won vrijdag al 1,7 procent tot 1081,18 punten, de hoogste slotstand ooit.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
4 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
5 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
6 uur geleden