Beurzen in Azië fors lager na duikeling Wall Street
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië en Australië gingen vrijdag veelal hard omlaag. In navolging van de Amerikaanse markten drukten zorgen over hogere rentes en het naderende schuldenplafond voor de Verenigde Staten op de belangrijkste graadmeters.
De Nikkei 225 in Tokio sloot 2,3 procent lager op 28.771,07 punten, ondanks een nieuw rapport van de Japanse centrale bank dat op groeiend ondernemersvertrouwen in de industrie wees. Maar hetzelfde Tankan-rapport liet ook zien dat de in- en verkoopprijzen bij de bedrijven fors zijn gestegen, wat de vrees voor verdere inflatie aanjaagt.
Ook op andere beurzen waren rode koersenborden te zien. De All Ordinaries in Sydney verloor 2 procent en de Kospi in Seoul koerste 1,6 procent lager.
Nationale feestdagen
Wat meespeelt is de afbouw van stimuleringsmaatregelen voor de economie door een aantal centrale banken. Onder meer de Amerikaanse centrale bank liet weten dat het moment om daarmee te beginnen bijna is aangebroken, waarop de rentes begonnen te stijgen. Mogelijk zijn er ook zorgen over het Amerikaanse schuldenplafond, het maximale bedrag dat de overheid in de VS mag lenen. Zonder ophoging van die limiet kan het land binnenkort niet meer bijlenen, met repercussies voor de wereldeconomie.
De beurzen in China en Hongkong zijn gesloten wegens nationale feestdagen. Door de zogeheten Gouden Week, ter ere van de stichting van de Volksrepubliek, zullen de beurzen daar pas in de loop van volgende week weer open gaan. In China domineerde het nakende faillissement van vastgoedconglomeraat Evergrande het sentiment de afgelopen dagen. Ook zijn er zorgen over tekorten aan elektriciteit, wat de economische groei kan remmen
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
40 minuten geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
4 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
18 uur geleden