Beurzen hoger richting banenrapport VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag over een breed front omhoog. Naast de ontwikkelingen rond de mogelijke handelsdeal tussen de Verenigde Staten en China gaat de aandacht uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,8 procent in de plus op 596,02 punten. De MidKap bleef vrijwel vlak op 879,45 punten. De beurzen Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent. De DAX in Frankfurt liet een plusje zien van 0,2 procent. De productie van de Duitse industrie bleek in oktober onverwacht scherp ingezakt.
Chipmachinemaker ASML voerde de stijgers aan in de AEX met een winst van 1,7 procent. Zorgtechnologiebedrijf Philips won 1,4 procent na een adviesverhoging door Morgan Stanley. Uitzender Randstad verloor een fractie en was de enige daler.
Galapagos
Galapagos klom 1 procent. Het biotechnologiebedrijf heeft genoeg deelnemers gevonden voor een studie met zijn kandidaat-medicijn bij patiënten met diffuus cutane systemische sclerose (dcSSc), een auto-immuunziekte waarbij onder meer verdikkingen van de huid optreden.
In de MidKap was Boskalis koploper met een plus van 3,8 procent. De baggeraar gaat in de Filipijnen meewerken aan de aanleg van drie kunstmatige eilanden. De opdracht heeft een waarde van 325 miljoen euro. Hekkensluiter was Air France-KLM met een min van ruim 3 procent. Luchtvaartmaatschappij Air France schrapt vrijdag ruim dertig procent van zijn binnenlandse vluchten als gevolg van de stakingen tegen pensioenhervormingen die een groot deel van Frankrijk platleggen.
Olie
Swiss Re dikte 2,6 procent aan in Zürich. De Zwitserse herverzekeraar bevestigde het Britse onderdeel ReAssure te verkopen aan de aanbieder van verzekeringsdiensten Phoenix Group. De deal heeft een waarde van 3,2 miljard pond.
De euro was 1,1100 waard tegen 1,1103 dollar een dag eerder. De olieprijzen bewogen licht na berichten dat oliekartel OPEC een deal nadert voor een verdere productiebeperking van 500.000 vaten per dag. De waarde van een vat Amerikaanse olie bleef vrijwel onveranderd op 58,41 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 63,41 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De totale studieschuld van Nederlandse studenten en oud-studenten is voor het eerst gedaald. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Begin 2026 bedroeg de totale studieschuld 28 miljard euro, een daling van 0,8 miljard euro vergeleken met het jaar ervoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Middelbare scholieren moeten bij hun schoolboeken nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM), die onderzoek deed naar de niet goed werkende markt, vindt deze koppelverkoop een "maatschappelijk ongewenste verkoopstrategie" en roept uitgevers op hiermee te stoppen. Ook zijn de boeken nog te vaak wegwerpexemplaren. Het aanbod van herbruikbare leerboeken is volgens de ACM de laatste jaren gedaald naar "bijna nul".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
7 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.
18 uur geleden