
Beurzen hoger na hoopvol industriecijfer China
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen toonden vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurt een dag eerder. Een sterker dan verwachte stijging van de Chinese industriële productie in april gaf beleggers weer wat hoop over de versoepeling van de coronamaatregelen. Tevens verwerkten de markten de economische krimp van de eurozone in het eerste kwartaal.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,3 procent in de plus op 505,60 punten. De hoofdindex verloor donderdag 2,6 procent. De MidKap won 1,2 procent tot 674,68 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1,7 procent vooruit.
De economie van de eurozone kromp afgelopen kwartaal met 3,8 procent. Het cijfer was gelijk aan een eerdere schatting. De industrie in China lijkt daarentegen wat te herstellen na de zware klap van de coronacrisis. De industriële productie van de op een na grootste economie ter wereld nam in april voor het eerst dit jaar toe. De Chinese consumenten houden echter de hand op de knip, waardoor de winkelverkopen sterker dan verwacht daalden.
Chipbedrijven
In de AEX profiteerde staalconcern ArcelorMittal van de hoopvolle Chinese industriecijfers en ging aan kop met een plus van 3,8 procent. Techinvesteerder Prosus en maaltijdbestelsite Just Eat Takeaway waren de enige dalers met verliezen van 1,1 en 0,5 procent.
De Europese chipbedrijven waren in trek na de sterke koerswinsten onder Amerikaanse sectorgenoten. In Amsterdam stegen ASML, ASMI en Besi tot 3,2 procent. In Parijs steeg chipmaker STMicroelectronics 2,2 procent en het Duitse chipbedrijf Infineon klom 2,6 procent.
BT
BT dikte 5,5 procent aan in Londen. Volgens Britse media is het telecomconcern in gesprek met partijen over de verkoop van een deel van het belang in Openreach, de divisie van BT die de telefoonkabels, kasten en telefooncentrales onderhoudt.
In Zürich daalde luxegoederenconcern Richemont 0,3 procent. De Zwitserse eigenaar van juwelenmerk Cartier en horloge- en pennenmaker Montblanc verwacht in het donkerste scenario nog drie jaar te lijden onder de gevolgen van de virusuitbraak. In het beste geval duurt de economische malaise een jaar. Hapag-Lloyd steeg 6 procent in Frankfurt. De Duitse containervervoerder gaat fors in de kosten snijden om zo zijn winstdoelstelling voor dit jaar te kunnen behalen.
De euro was 1,0813 dollar waard tegen 1,0793 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent meer op 28,28 euro. Brentolie steeg 2,7 procent in prijs tot 31,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - China houdt volgende week een hoorzitting over het onderzoek naar het vermeende dumpen van goedkoop varkensvlees uit de Europese Unie op de Chinese markt. Vorige maand voerde China voorlopige importheffingen in op varkensvlees, die ook vleesverwerker Vion uit Boxtel en Westfort Vleesproducten uit IJsselstein raken.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Russische staat moet de schadevergoeding van ruim 50 miljard dollar aan de voormalige aandeelhouders van olieconcern Yukos gewoon betalen. Dat heeft de Hoge Raad geoordeeld in de langlopende zaak. Daarmee volgt de hoogste rechter in Nederland een advies van de advocaat-generaal uit april.
25 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche is in gesprek met Michael Leiters, voormalig directeur van McLaren, om Oliver Blume te vervangen als hoogste baas bij de Duitse sportwagenfabrikant. Porsche staat al lange tijd onder druk om Blume, die zowel Porsche als Volkswagen leidt, te vervangen.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Chinese overheid handelde op basis van verkeerde aannames toen zij chipfabrikant Nexperia exportbeperkingen oplegde, als reactie op het ingrijpen door de Nederlandse regering bij het bedrijf. Dat heeft demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) gezegd voor aanvang van de ministerraad. Hij heeft het idee dat de Chinezen "toch een aantal dingen door elkaar halen".
43 minuten geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De voorzitter van de Spaanse bank BBVA, Carlos Torres, is niet van plan zijn functie neer te leggen na de mislukte overname van de kleinere rivaal Banco Sabadell. Torres was anderhalf jaar lang de drijvende kracht achter die overnamepoging ter waarde van ruim 16 miljard euro, maar donderdag werd duidelijk dat die niet doorgaat.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Telecombedrijf Odido heeft een boete van ruim 1,5 miljoen euro gekregen van de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) omdat het aftapsysteem op meerdere punten niet aan de wettelijke beveiligingseisen voldeed. Inmiddels zijn de beveilingsrisico's weggenomen door Odido. Telecombedrijven zijn verplicht om aftappen door politie en veiligheidsdiensten mogelijk te maken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag hard omlaag. De stemming werd gedrukt door de koersverliezen op Wall Street, waar de kwartaalberichten van enkele regionale banken voor onrust zorgden. Zo waarschuwden Zion Bancorp en Western Alliance voor verliezen op grote leningen, waardoor beleggers twijfelen aan de stappen die deze banken zetten om risico's rond leningen te beperken.
2 uur geleden