Beurzen hoger na hoopvol industriecijfer China
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen toonden vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurt een dag eerder. Een sterker dan verwachte stijging van de Chinese industriële productie in april gaf beleggers weer wat hoop over de versoepeling van de coronamaatregelen. Tevens verwerkten de markten de economische krimp van de eurozone in het eerste kwartaal.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,3 procent in de plus op 505,60 punten. De hoofdindex verloor donderdag 2,6 procent. De MidKap won 1,2 procent tot 674,68 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1,7 procent vooruit.
De economie van de eurozone kromp afgelopen kwartaal met 3,8 procent. Het cijfer was gelijk aan een eerdere schatting. De industrie in China lijkt daarentegen wat te herstellen na de zware klap van de coronacrisis. De industriële productie van de op een na grootste economie ter wereld nam in april voor het eerst dit jaar toe. De Chinese consumenten houden echter de hand op de knip, waardoor de winkelverkopen sterker dan verwacht daalden.
Chipbedrijven
In de AEX profiteerde staalconcern ArcelorMittal van de hoopvolle Chinese industriecijfers en ging aan kop met een plus van 3,8 procent. Techinvesteerder Prosus en maaltijdbestelsite Just Eat Takeaway waren de enige dalers met verliezen van 1,1 en 0,5 procent.
De Europese chipbedrijven waren in trek na de sterke koerswinsten onder Amerikaanse sectorgenoten. In Amsterdam stegen ASML, ASMI en Besi tot 3,2 procent. In Parijs steeg chipmaker STMicroelectronics 2,2 procent en het Duitse chipbedrijf Infineon klom 2,6 procent.
BT
BT dikte 5,5 procent aan in Londen. Volgens Britse media is het telecomconcern in gesprek met partijen over de verkoop van een deel van het belang in Openreach, de divisie van BT die de telefoonkabels, kasten en telefooncentrales onderhoudt.
In Zürich daalde luxegoederenconcern Richemont 0,3 procent. De Zwitserse eigenaar van juwelenmerk Cartier en horloge- en pennenmaker Montblanc verwacht in het donkerste scenario nog drie jaar te lijden onder de gevolgen van de virusuitbraak. In het beste geval duurt de economische malaise een jaar. Hapag-Lloyd steeg 6 procent in Frankfurt. De Duitse containervervoerder gaat fors in de kosten snijden om zo zijn winstdoelstelling voor dit jaar te kunnen behalen.
De euro was 1,0813 dollar waard tegen 1,0793 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent meer op 28,28 euro. Brentolie steeg 2,7 procent in prijs tot 31,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
2 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
5 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
6 uur geleden