Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen hard omlaag door verkoopgolf in bankensector

Beurzen hard omlaag door verkoopgolf in bankensector

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag hard omlaag door een verkoopgolf in de bankensector. Beleggers vrezen dat de problemen bij de Amerikaanse bank SVB Financial Group, een in Silicon Valley gevestigde geldschieter, zullen overwaaien naar andere grotere banken. Veel kleine banken zoals SVB hebben leningen afgesloten toen de rentes nog heel laag waren. Nu de rentes in rap tempo oplopen dreigen ze in de problemen te komen en hebben ze moeite om de leningen te herfinancieren.

De onrust rond SVB zorgde donderdag al voor paniek bij Amerikaanse beleggers. SVB zag 60 procent aan beurswaarde verdampen nadat de bank liet weten nieuwe aandelen te moeten uitgeven om de penibele financiële positie te verbeteren. De vier grote Amerikaanse banken Bank of America, Wells Fargo, JPMorgan Chase en Citigroup werden meegesleurd en raakten gezamenlijk ruim 50 miljard dollar aan beurswaarde kwijt.

Op het Damrak werden de banken ING en ABN AMRO vrijdag respectievelijk 4,5 en 3,5 procent lager gezet. Ook de verzekeraars Aegon, NN Group en ASR gingen mee omlaag en leverden tot bijna 6 procent in. Betaalbedrijf Adyen daalde 3,6 procent. Andere grote Europese banken als HSBC, UBS, BNP Paribas, Commerzbank, Santander en Deutsche Bank kelderen tot ruim 7 procent.

Banenrapport

Door de verliezen in de financiële sector stond de AEX-index op Beursplein 5 rond het middaguur 1,7 procent in het rood op 740,70 punten. De MidKap leverde 2 procent in tot 988,73 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,9 procent.

Naast de onrust in de bankensector kijken beleggers ook nog in spanning uit naar het Amerikaanse banenrapport dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt naast de inflatie een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. Eerder deze week laaide de rentevrees weer op nadat de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell liet weten dat de strijd tegen de hoge inflatie nog niet is gestreden en de rente mogelijk nog steviger omhoog moet.

Uitzender Randstad was de enige stijger in de AEX met een winst van 1,7 procent. De chipbedrijven ASML en Besi zakten tot 1,8 procent. Ook branchegenoot ASMI (min 2,3 procent) stond in de belangstelling. Verschillende investeringsbedrijven hebben volgens persbureau Bloomberg interesse om het in Hongkong genoteerde chipbedrijf ASMPT, waarin ASMI een belang van ongeveer 25 procent heeft, van de beurs te halen.

Meer uit Financieel

Nasdaq scherpt recordniveau verder aan op wisselend Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met wisselende uitslagen gesloten, na de opmars naar nieuwe recordstanden deze week. De technologiegraadmeter Nasdaq scherpte daarbij het recordniveau van een dag eerder wel nog verder aan.

8 uur geleden
Ontslag werknemer beursbedrijf Nasdaq na bericht over dood Kirk

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beursbedrijf Nasdaq heeft een werknemer ontslagen die een bericht op sociale media had geplaatst waarin de moordaanslag op de conservatieve politieke activist Charlie Kirk werd bejubeld. Volgens Nasdaq is er een zerotolerancebeleid voor werknemers rond het aanmoedigen of verheerlijken van geweld.

8 uur geleden
Amsterdamse AEX-index gaat met winst weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Het sentiment onder beleggers op het Damrak werd vooral gesteund door de nieuwe recordstanden op Wall Street.

13 uur geleden
Or Prijsvrij/ D-reizen beticht Duitse eigenaar van tegenwerking

DEN BOSCH (ANP) - De ondernemingsraad van Prijsvrij/D-Reizen zegt dat het bedrijf wordt gedwarsboomd door zijn grootste aandeelhouder, het Duitse winkel- en vakantieconcern REWE. In een brief die is gedeeld met media beschuldigen ze REWE ervan het bestuur van de Nederlandse reisaanbieder actief "tegen- en naar buiten" te werken.

14 uur geleden
Noors staatsfonds uit Franse mijnbouwer door omstreden nikkelmijn

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Franse mijnbouwer Eramet verkocht vanwege zorgen over mensenrechtenschendingen en milieuschade door een omstreden nikkelmijn van het bedrijf in Indonesië. Zo zou die mijn zorgen voor ontbossing van regenwoud en schade aan de inheemse bevolking.

14 uur geleden
Weinig beweging op Wall Street na nieuwe recordstanden

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan en keken vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve dat volgende week op het programma staat. De verwachting dat de centrale bank dan begint met het verlagen van de leenkosten en het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) zorgen al enige tijd voor recordstanden op Wall Street, die donderdag verder werden aangescherpt.

15 uur geleden
Liander 171 miljoen extra kwijt aan stroomnet door stikstofcrisis

ARNHEM (ANP) - Netbeheerder Liander verwacht ruim 171 miljoen euro duurder uit te zijn bij werk aan het stroomnet door de stikstofimpasse. Het gaat om extra investeringen die nodig zijn voor bijvoorbeeld hijskranen, graafmachines of vrachtwagens die geen stikstof uitstoten. De regionale netbeheerder voor Gelderland, Flevoland, Friesland en Noord-Holland noemt het "moeilijk te verteren" dat het verzwaren van het elektriciteitsnet extra duur wordt door het uitblijven van een oplossing voor stikstofproblemen.

15 uur geleden