Beurzen fors omlaag door oorlog in Oekraïne en sancties
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurzen zijn donderdag weer flink gezakt door de oorlog in Oekraïne. Beleggers blijven voorzichtig door de onzekerheid over de impact van de zware sancties tegen Rusland op de wereldhandel. Sommige analisten denken dat het een kwestie van tijd is voordat het Westen sancties oplegt aan de export van Russische olie en gas.
Olie- en gasconcern Shell zakte 5,1 procent. De druk op westerse bedrijven om te stoppen met activiteiten in Rusland neemt steeds verder toe. Grote olieconcerns als ExxonMobil, BP, Shell en Equinor hebben al een vertrek uit Rusland aangekondigd. Ondertussen raken westerse sancties de Russische economie nog steeds hard. De roebel daalde fors en bereikte donderdag kort een dieptepunt waarbij voor één Amerikaanse dollar meer dan 118 roebel moest worden neergeteld.
Just Eat Takeaway sloot de rij met een min van maar liefst 11,9 procent. De maaltijdbezorger kampte met een forse verlaging van het koersdoel door Barclays. Zorgtechnologiebedrijf Philips daalde 1,4 procent na een koersdoelverlaging door JPMorgan.
Lufthansa
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde 2,2 procent lager op 705,37 punten. De MidKap zakte 1,1 procent tot 991,75 punten. Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 2,5 procent.
In Frankfurt zakte Lufthansa ruim 8 procent. De Duitse luchtvaartmaatschappij wist het verlies in het tweede coronajaar aanzienlijk terug te dringen en verwacht voor dit jaar een verdere verbetering van het resultaat. Door de onzekerheid vanwege de oorlog in Oekraïne durft Lufthansa echter geen gedetailleerdere voorspellingen te doen. Branchegenoot Air France-KLM verloor 3,8 procent in Amsterdam.
Renault
In Parijs zakte het Franse autoconcern Renault 5,9 procent. Dochterbedrijf AvtoVAZ, producent van de Lada, moet de productie tijdelijk stilleggen vanwege een tekort aan elektronische componenten. Société Générale daalde 0,8 procent. De Franse bank verklaarde een blootstelling van in totaal 18 miljard euro te hebben aan Russische activiteiten.
De olieprijzen stabiliseerden na de stijging van de laatste dagen. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 109,97 dollar. Brentolie daalde 0,2 procent in prijs tot 112,66 dollar per vat. De euro was 1,1052 dollar waard, tegenover 1,1108 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
6 uur geleden