Beurzen Europa flink lager door zorgen oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag met behoorlijke minnen geopend. De zorgen bij beleggers over de bloedige oorlog in Oekraïne staken weer de kop op nu onderhandelingen over een staakt-het-vuren nog geen concreet resultaat hebben opgeleverd. De olieprijzen gingen opnieuw omlaag. In Amsterdam was techinvesteerder Prosus weer een flinke verliezer door de aanhoudende uitverkoop in de Chinese techsector waarin het bedrijf grote belangen heeft.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de openingshandel een verlies van 1,5 procent op 664,55 punten. De MidKap daalde 1,4 procent tot 995,21 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs gingen tot 1,8 procent onderuit.
Rusland en Oekraïne gaan dinsdag online verder praten over het stoppen van het geweld. De Oekraïense regering hoopt dinsdag negen humanitaire corridors te openen. Het dodental na een Russische aanval op een Oekraïense televisietoren is opgelopen naar negentien, meldde de regionale gouverneur.
Olieprijzen
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde bijna 6 procent tot 97,20 dollar. Daarmee kwam de prijs voor het eerst sinds begin deze maand weer onder de 100 dollar. Brentolie werd 5,7 procent goedkoper op 100,80 dollar per vat. De olieprijzen staan onder druk door de sterk stijgende coronabesmettingen en lockdowns in China, waardoor de olievraag in het land geraakt kan worden.
Prosus was de grootste daler in de AEX, met een min van bijna 10 procent. Maandag kelderde het aandeel al meer dan 10 procent. Op de beurzen in China gingen de techfondsen zoals Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, dinsdag weer hard omlaag, mede door zorgen over een strengere aanpak van de techsector door de Chinese overheid.
ForFarmers
ForFarmers zakte 1,8 procent. Het veevoerbedrijf maakte bekend zijn aandeleninkoopprogramma tijdelijk op te schorten vanwege de sterk stijgende prijzen van grondstoffen en energie door de oorlog in Oekraïne. De maker van roestvrij staal Aperam verloor 4 procent, na een adviesverlaging door Exane BNP Paribas.
In Stockholm leverde de Zweedse kledingketen H&M 3 procent in, ondanks een flink hogere omzet in de afgelopen periode. In Brussel won het Belgische chemieconcern Solvay 2,6 procent, na de aankondiging zichzelf in twee aparte beursgenoteerde bedrijven op te gaan splitsen.
De euro noteerde 1,0996 dollar, tegen 1,0981 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op maandag.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn-supermarkten in Friesland, Groningen en Drenthe zijn door de winterse weersomstandigheden vrijdag minder goed gevuld. Dat zegt een woordvoerster van de supermarktketen.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO hoopt dat het Europees Parlement het vrijdag bereikte Mercosur-akkoord alsnog tegenhoudt. De belangenvereniging is al langer tegenstander en herhaalt de kritiek dat het vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay "tot oneerlijke concurrentie leidt voor de Europese landbouw".
40 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle wil 26 getuigen horen in de megarechtszaak over vermeende omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen door onder meer Damen Shipyards, topman Arnout Damen en oud-topmannen Kommer Damen en René Berkvens. De scheepsbouwer wilde 101 getuigen van over de hele wereld oproepen, maar de rechters gingen daar vrijdag grotendeels niet in mee.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/DPA) - Luchtvaartmaatschappijen schrappen hun vluchten naar Iran nu protesten de situatie in het land steeds verder op scherp zetten. Turkish Airlines vliegt tot en met zaterdag niet naar het land, het eveneens Turkse Pegasus alleen vrijdag niet. Flydubai schrapt minstens zeventien vluchten naar de steden Teheran, Shiraz en Mashhad.
1 uur geledenPALO ALTO (ANP/AFP) - Alleen betalende gebruikers kunnen nog afbeeldingen bewerken met Elon Musks AI-chatbot Grok. Die maatregel volgt na de wereldwijde ophef van deze week over foto's van mensen, onder anderen vrouwen en minderjarigen, die door AI zijn uitgekleed. Dit wordt nu lastiger gemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n 300.000 reizigers hebben sinds het begin van het winterweer van de afgelopen week hun reis niet volgens planning kunnen vervolgen, meldt KLM. De meeste passagiers zijn volgens de luchtvaartmaatschappij inmiddels omgeboekt. Donderdag vervoerde de luchtvaartmaatschappij meer dan 100.000 passagiers.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een ruime meerderheid van de EU-lidstaten heeft vrijdag ingestemd met een vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Dat laten meerdere EU-diplomaten weten. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
2 uur geleden