
Beurzen Europa flink lager door zorgen oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag met behoorlijke minnen geopend. De zorgen bij beleggers over de bloedige oorlog in Oekraïne staken weer de kop op nu onderhandelingen over een staakt-het-vuren nog geen concreet resultaat hebben opgeleverd. De olieprijzen gingen opnieuw omlaag. In Amsterdam was techinvesteerder Prosus weer een flinke verliezer door de aanhoudende uitverkoop in de Chinese techsector waarin het bedrijf grote belangen heeft.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de openingshandel een verlies van 1,5 procent op 664,55 punten. De MidKap daalde 1,4 procent tot 995,21 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs gingen tot 1,8 procent onderuit.
Rusland en Oekraïne gaan dinsdag online verder praten over het stoppen van het geweld. De Oekraïense regering hoopt dinsdag negen humanitaire corridors te openen. Het dodental na een Russische aanval op een Oekraïense televisietoren is opgelopen naar negentien, meldde de regionale gouverneur.
Olieprijzen
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde bijna 6 procent tot 97,20 dollar. Daarmee kwam de prijs voor het eerst sinds begin deze maand weer onder de 100 dollar. Brentolie werd 5,7 procent goedkoper op 100,80 dollar per vat. De olieprijzen staan onder druk door de sterk stijgende coronabesmettingen en lockdowns in China, waardoor de olievraag in het land geraakt kan worden.
Prosus was de grootste daler in de AEX, met een min van bijna 10 procent. Maandag kelderde het aandeel al meer dan 10 procent. Op de beurzen in China gingen de techfondsen zoals Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, dinsdag weer hard omlaag, mede door zorgen over een strengere aanpak van de techsector door de Chinese overheid.
ForFarmers
ForFarmers zakte 1,8 procent. Het veevoerbedrijf maakte bekend zijn aandeleninkoopprogramma tijdelijk op te schorten vanwege de sterk stijgende prijzen van grondstoffen en energie door de oorlog in Oekraïne. De maker van roestvrij staal Aperam verloor 4 procent, na een adviesverlaging door Exane BNP Paribas.
In Stockholm leverde de Zweedse kledingketen H&M 3 procent in, ondanks een flink hogere omzet in de afgelopen periode. In Brussel won het Belgische chemieconcern Solvay 2,6 procent, na de aankondiging zichzelf in twee aparte beursgenoteerde bedrijven op te gaan splitsen.
De euro noteerde 1,0996 dollar, tegen 1,0981 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op maandag.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het conflict rond de Nijmeegse chipmaker Nexperia raakt vrijwel alle Europese autofabrikanten, meldt hun belangenvereniging ACEA. Automakers en hun toeleveranciers hebben vorige week bericht gekregen dat Nexperia de levering van chips niet langer kan garanderen. Onlangs werd bekend dat China het concern een exportbeperking heeft opgelegd, nadat de Nederlandse regering en rechters het Chinese moederbedrijf Wingtech op afstand hadden gezet.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - VDL onderzoekt of de problemen bij chipmaker Nexperia ook het industrieconcern raken. Dit meldt een woordvoerder van het bedrijf, nadat BMW heeft laten weten dat een deel van zijn toeleveranciers is geraakt door het conflict.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern gaf tijdens zijn jaarlijkse bijeenkomst met investeerders een sterke verwachting af voor de omzetgroei in de komende jaren. Het bedrijf verwacht dat de omzet jaarlijks met meer dan 10 procent zal groeien tot een omzet van ruim 60 miljard dollar in 2030. Ook koopt Salesforce in de komende zes maanden voor een extra 7 miljard dollar aan eigen aandelen in. Het aandeel werd daarop bijna 7 procent hoger gezet.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - BMW heeft last van het conflict rond de Nederlandse chipmaker Nexperia, dat te maken heeft met Chinese en Amerikaanse exportbeperkingen. Dit raakt toeleveranciers van de Duitse autofabrikant.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De kwakkelende Duitse economie is waarschijnlijk in het derde kwartaal gestagneerd. Volgens een rapport van de Duitse centrale bank is het bruto binnenlands product (bbp) naar verwachting "hooguit stabiel" gebleven. Dit is een neerwaartse bijstelling ten opzichte van vorige maand, toen de Bundesbank nog uitging van een lichte groei in het derde kwartaal.
3 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani heeft Giuseppe Marsocci benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt oprichter Giorgio Armani op, die vorige maand op 91-jarige leeftijd overleed. Bronnen aan persbureau Reuters en Italiaanse media hadden al gemeld dat Marsocci waarschijnlijk de hoogste functie zou gaan vervullen.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de wereldwijde reorganisatie bij het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé betekent voor de Nederlandse activiteiten, laat een woordvoerster van Nestlé Nederland weten. 's Werelds grootste voedingsbedrijf gaat de komende twee jaar wereldwijd ongeveer 16.000 banen schrappen om kosten te besparen. In Nederland heeft het concern ongeveer 1200 mensen in dienst.
4 uur geleden