Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen dalen verder na inflatiecijfer VS, Just Eat wel omhoog

Beurzen dalen verder na inflatiecijfer VS, Just Eat wel omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdagmiddag verder weggezakt. Beleggers reageerden op een slechter dan verwacht inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, wat de vrees voor meer rentestijgingen in dat land aanwakkerde. Vooral banken en verzekeraars daalden, uit angst voor minder beschikbaar geld en een afnemende economische groei.

In Amsterdam was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, een van de weinige stijgers na mogelijke interesse in de koop van zijn Amerikaanse dochter Grubhub. Investeerder Apollo zou op dat bedrijfsonderdeel azen. Kritische aandeelhouders van Just Eat Takeaway willen al langer dat het bedrijf die dochter afstoot. Het aandeel van het Nederlands-Britse bedrijf steeg 5,7 procent.

Behalve Just Eat Takeaway gingen alleen Wolters Kluwer (plus 1,5 procent) en Ahold Delhaize (plus 0,2 procent) omhoog in de AEX-index. Fintechbedrijf Adyen en verzekeraar Aegon stonden met minnen van 5,9 en 5,7 procent in de staartgroep, net als ING (min 4,5 procent). Chipbedrijven als ASML, ASMI en Besi daalden tot haast 5 procent.

Shell

De AEX op Beursplein 5 sloot 2,5 procent in de min op 681,97 punten. De graadmeter verloor een dag eerder al 1,6 procent. De MidKap zakte 2,2 procent tot 978,44 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 3,1 procent.

Shell daalde 2,8 procent. Medewerkers van een Australisch lng-platform van het olie- en gasconcern legden het werk neer in een roep om betere arbeidsvoorwaarden. De betreffende installatie Prelude heeft de capaciteit om 3,6 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas per jaar te produceren.

Door de inflatiecijfers uit de VS en de verwachting van een lagere economische groei daalde ook de olieprijs. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 119,32 dollar. Brentolie werd 1,9 procent goedkoper op 120,71 dollar per vat.

Air France-KLM

Air France-KLM verloor 0,7 procent. De luchtvaart weet de laatste tijd nadrukkelijk de aandacht op zich gericht door de problemen bij luchthavens en maatschappijen als gevolg van personeelstekorten. Medewerkers van de Britse prijsvechter easyJet in Berlijn legden vrijdag het werk neer. Ze zijn ontevreden over de cao-onderhandelingen. Het aandeel easyJet verloor in Londen 3,2 procent.

In Zürich zakte Credit Suisse 5,7 procent. De Amerikaanse bank State Street heeft ontkend interesse te hebben in een overname van de door schandalen geplaagde Zwitserse bank. Eerder deze week zorgde overnamespeculatie voor een opleving van het aandeel Credit Suisse.

De euro was 1,0513 dollar waard, tegen 1,0663 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Groenlands pensioenfonds overweegt aandelen VS te verkopen

NUUK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Groenlandse pensioenfonds overweegt zijn beleggingen in Amerikaanse aandelen te verkopen. Topman Søren Schock Petersen van SISA pension denkt dat het stoppen met de investeringen een symbolisch standpunt zou zijn tegen het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om het Arctische eiland in te lijven.

54 minuten geleden
FNV bezorgd over inzet spoorpersoneel bij militair vervoer

UTRECHT (ANP) - FNV maakt zich zorgen over de gevolgen voor spoorpersoneel als militair vervoer over het spoor voorrang krijgt. De vakbond zegt dat machinisten, conducteurs, verkeersleiders en planners het risico lopen mee te moeten werken aan militaire transporten. "Deze mensen tekenen niet automatisch voor reservist", aldus vakbondsbestuurder Henri Janssen.

1 uur geleden
Merz verwelkomt intrekken nieuwe importheffingen door Trump

DAVOS (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz spreekt van "stappen in de juiste richting" nu de Amerikaanse president Donald Trump de voorgenomen importheffingen om Groenland heeft geschrapt. Merz verwelkomt de stap van Trump, zei hij op het World Economic Forum in Davos.

1 uur geleden
Handel gamebedrijf Ubisoft opgeschort op Franse beurs na koersval

PARIJS (ANP/AFP) - De handel in de aandelen van de Franse gameontwikkelaar Ubisoft is donderdag opgeschort op de beurs in Parijs, na een forse daling van de aandelenprijs. Het bedrijf is maker van gameseries als Assassin's Creed en Far Cry. De koersval volgde op de waarschuwing voor een fors verlies dit jaar.

2 uur geleden
TenneT kiest energiecentrale Lelystad voor herstel stroomstoring

LELYSTAD (ANP) - Bij een grote stroomuitval moet een gasgestookte energiecentrale in Lelystad vanaf 2028 het elektriciteitsnet opnieuw opstarten in het midden van Nederland. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT meldt dat energiebedrijf Engie een aanbesteding heeft gewonnen om de Maxima-centrale tot zeker 2036 hiervoor in te zetten.

2 uur geleden
AEX weer boven 1000 punten na intrekken tariefdreiging door Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is donderdag hoger geopend en noteerde weer boven de 1000 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement voor een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer heeft ingetrokken. Trump wilde die landen straffen voor hun steun aan Groenland. Trump zei na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" en dat de extra straftarieven niet meer nodig zijn.

3 uur geleden
Franse minister: schrappen heffingen is eerste positieve teken

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure noemt het intrekken van de Amerikaanse importheffingen "het eerste positieve teken dat het de goede kant opgaat". De Amerikaanse president Donald Trump maakte woensdag bekend dat de aangekondigde tarieven van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen, van de baan zijn.

3 uur geleden