Beurzen dalen verder na inflatiecijfer VS, Just Eat wel omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdagmiddag verder weggezakt. Beleggers reageerden op een slechter dan verwacht inflatiecijfer uit de Verenigde Staten, wat de vrees voor meer rentestijgingen in dat land aanwakkerde. Vooral banken en verzekeraars daalden, uit angst voor minder beschikbaar geld en een afnemende economische groei.
In Amsterdam was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, een van de weinige stijgers na mogelijke interesse in de koop van zijn Amerikaanse dochter Grubhub. Investeerder Apollo zou op dat bedrijfsonderdeel azen. Kritische aandeelhouders van Just Eat Takeaway willen al langer dat het bedrijf die dochter afstoot. Het aandeel van het Nederlands-Britse bedrijf steeg 5,7 procent.
Behalve Just Eat Takeaway gingen alleen Wolters Kluwer (plus 1,5 procent) en Ahold Delhaize (plus 0,2 procent) omhoog in de AEX-index. Fintechbedrijf Adyen en verzekeraar Aegon stonden met minnen van 5,9 en 5,7 procent in de staartgroep, net als ING (min 4,5 procent). Chipbedrijven als ASML, ASMI en Besi daalden tot haast 5 procent.
Shell
De AEX op Beursplein 5 sloot 2,5 procent in de min op 681,97 punten. De graadmeter verloor een dag eerder al 1,6 procent. De MidKap zakte 2,2 procent tot 978,44 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 3,1 procent.
Shell daalde 2,8 procent. Medewerkers van een Australisch lng-platform van het olie- en gasconcern legden het werk neer in een roep om betere arbeidsvoorwaarden. De betreffende installatie Prelude heeft de capaciteit om 3,6 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas per jaar te produceren.
Door de inflatiecijfers uit de VS en de verwachting van een lagere economische groei daalde ook de olieprijs. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 119,32 dollar. Brentolie werd 1,9 procent goedkoper op 120,71 dollar per vat.
Air France-KLM
Air France-KLM verloor 0,7 procent. De luchtvaart weet de laatste tijd nadrukkelijk de aandacht op zich gericht door de problemen bij luchthavens en maatschappijen als gevolg van personeelstekorten. Medewerkers van de Britse prijsvechter easyJet in Berlijn legden vrijdag het werk neer. Ze zijn ontevreden over de cao-onderhandelingen. Het aandeel easyJet verloor in Londen 3,2 procent.
In Zürich zakte Credit Suisse 5,7 procent. De Amerikaanse bank State Street heeft ontkend interesse te hebben in een overname van de door schandalen geplaagde Zwitserse bank. Eerder deze week zorgde overnamespeculatie voor een opleving van het aandeel Credit Suisse.
De euro was 1,0513 dollar waard, tegen 1,0663 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden