Beurzen blijven terughoudend door oorlog in Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten dinsdag kleine verliezen zien. Beleggers bleven voorzichtig door de oorlog in Oekraïne en de onzekerheid over de economische impact van de zware sancties van het Westen tegen Rusland. Berichten dat de onderhandelingen over een wapenstilstand tussen Rusland en Oekraïne in de komende dagen worden hervat zorgden daarbij voor enige hoop. Een groot Russisch militair konvooi zet ondertussen de opmars richting de Oekraïense hoofdstad Kiev voort.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent in de min op 725,25 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 1022,56 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,9 procent.
De aandelenbeurs in Moskou blijft de hele week dicht. Alleen de handel in vreemde valuta gaat voorlopig door. De Russische roebel toonde wat herstel na de koersval een dag eerder die volgde op de zwaardere sancties tegen Rusland.
Shell
Platenlabel Universal Music Group en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway waren de grootste dalers in de AEX, met minnen tot 3,8 procent. Staalconcern ArcelorMittal was koploper met een winst van 2,2 procent. ING daalde 0,5 procent. De bank raakte maandag al bijna 8 procent kwijt door de zware sancties tegen de Russische bankensector.
Shell verloor 0,3 procent. Het olie- en gasconcern trekt zich grotendeels terug uit Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Daarmee volgt Shell het voorbeeld van het Britse BP en het Noorse Equinor, die ook afscheid nemen van samenwerkingen met Russische staatsbedrijven. De boekwaarde van de Russische belangen bedraagt zo'n 2,7 miljard euro en Shell verwacht een verlies te lijden op de verkoop. Ook krijgt Shell een nieuwe financieel directeur. Sinead Gorman volgt per 1 april Jessica Uhl op, die vertrekt vanwege de verhuizing van het hoofdkantoor naar Londen.
Heijmans
Heijmans klom 0,4 procent. De bouwer heeft een voorlopige gunning gekregen van Rijkswaterstaat voor de verbreding van de A1 tussen Apeldoorn en Twello. De opdracht levert Heijmans een omzet van circa 150 miljoen euro op.
Chemieconcern en farmaceut Bayer won 2,5 procent in Frankfurt na goed ontvangen jaarcijfers. De Duitse webwinkel Zalando en maaltijdboxenbedrijf HelloFresh, die ook met cijfers kwamen, zakten daarentegen rond 4 procent.
De euro was 1,1214 dollar waard, tegen 1,1228 dollar een dag eerder. De prijs van Amerikaanse olie steeg 1,9 procent tot 97,54 dollar per vat. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 100,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
3 uur geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
3 uur geleden