Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen blijven onderhandelingen Oekraïne volgen

Beurzen blijven onderhandelingen Oekraïne volgen

AMSTEDRAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa zal donderdag opnieuw veel aandacht uitgaan naar nieuwe openingen in de onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. Terwijl het oorlogsgeweld in Oekraïne in alle hevigheid doorgaat, krijgen gesprekken over een staakt-het-vuren volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski ook een vervolg. Op de beurs in Amsterdam trekt Pharming de aandacht met zijn jaarcijfers.

De Europese beurzen wonnen woensdag nog fors, mede dankzij enigszins hoopvolle geluiden over de Russisch-Oekraïense onderhandelingen. Zelenski zei toen dat een vredesakkoord met de Russen realistischer begon te klinken en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei te hopen op een compromis. De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs eindigde 4 procent hoger en ook in Frankfurt, Londen en Parijs sloten de belangrijkste graadmeters met flinke winst.

Beleggers verwerken ook het rentebesluit van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Zoals verwacht ging het belangrijkste rentetarief met een kwart procentpunt omhoog. De Fed verwacht de rente verder te verhogen om de erg hoge inflatie tegen te gaan.

Pharming

Doorgaans zijn hogere rentes slecht voor de waardering van aandelen, maar daar was op de Amerikaanse beurzen weinig van te zien. De brede index S&P eindigde woensdag maar liefst 2,2 procent hoger. Mogelijk viel het besluit en de toelichting daarop binnen de verwachtingen.

Pharming, een biotechnologiebedrijf uit Leiden, meldde vorig jaar een 6 procent lagere omzet te hebben geboekt dan in 2020. Het bedrijf had aan het begin van 2021 nog last van de coronapandemie, waardoor er in de Verenigde Staten minder patiënten met angio-oedeem werden behandeld met zijn belangrijkste medicijn ruconest. De winst daalde met 58 procent door de forse investeringen in het op de markt zetten van een ander medicijn.

China

Prosus beweegt mogelijk opnieuw sterk na de forse winsten van techbedrijven in China eerder op de dag. De investeerder heeft een groot belang in het Chinese internetconcern Tencent. De Chinese regering liet weten de technologiesector en bredere economie van het land te steunen, nu nieuwe lockdowns wegens het coronavirus het vertrouwen dreigen aan te tasten.

De euro was donderdagochtend 1,1037 dollar waard, tegen 1,1009 dollar een dag eerder. Olie steeg weer wat in prijs. Een vat Brentolie werd 1,8 procent duurder op 99,78 dollar per en Amerikaanse olie steeg 1,5 procent tot 96,52 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zonne-energie in Nederland groeit minder hard, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.

7 uur geleden
Jongerenbank BUUT waarschuwt voor TikTok Shop

AMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".

7 uur geleden
Trump dreigt met verkoopverbod voor Canadese vliegtuigbouwer

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Donald Trump dreigt dat de Canadese vliegtuigfabrikant Bombardier zijn producten niet langer in de Verenigde Staten mag verkopen. Hij deed dit via een bericht op zijn eigen sociale medium Truth Social.

10 uur geleden
OpenAI-wetenschapper verwacht en hoopt vertraging ontwikkeling AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topwetenschapper van OpenAI, Jakub Pachocki, waarschuwt dat kunstmatige intelligentie zich zo snel ontwikkelt dat het steeds moeilijker wordt voor mensen om het te begrijpen. Hij stelt daarom dat AI-laboratoria de ontwikkeling vrijwillig moeten gaan vertragen vanwege veiligheidsredenen.

10 uur geleden
Duizenden medewerkers bij actie dinsdag, verwachten vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers verzamelen zich dinsdag in Den Haag om actie te voeren tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Er zijn zo'n 3000 aanmeldingen voor de actie, melden FNV en CNV. Het gaat om medewerkers van onder meer gemeenten, het Rijk en universiteiten.

12 uur geleden
Winst voor AEX-index, bioplasticmaker Avantium meer waard

AMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium werd maandag meer waard op de beurs in Amsterdam. Het aandeel steeg met 5,5 procent nadat het bedrijf bekend had gemaakt dat het de zuiveringsinstallatie in de fabriek in Delfzijl in gebruik heeft genomen. Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week.

13 uur geleden
Bloomberg: TikTok-eigenaar maakt nieuw AI-model voor livestreams

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - ByteDance, het bedrijf achter TikTok, werkt aan een AI-model waarmee gebruikers interactieve werelden kunnen maken voor livestreams, korte video's en games. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee wil het Chinese bedrijf meer concurreren met bijvoorbeeld het moederbedrijf van Facebook en Instagram.

14 uur geleden