Beurzen beginnen optimistisch aan het nieuwe jaar
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten maandag op de eerste handelsdag van het nieuwe jaar stevige winsten zien. Beleggers bleven optimistisch na het sterke beursjaar 2021 en schoven de zorgen over de mogelijke impact van de omikronvariant op het economische herstel aan de kant.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,8 procent hoger op 804,39 punten. De graadmeter won afgelopen jaar 28 procent. De MidKap won 0,6 procent tot 1088,04 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen 1,2 procent. In Londen hadden beleggers nog een vrije dag. In Istanbul won de beurs 3 procent ondanks een sterke toename van de inflatie in Turkije. Het algemene prijspeil in het land steeg in december met 36 procent en kwam daarmee uit op het hoogste niveau sinds 2002.
Verlichtingsbedrijf Signify ging aan kop in de AEX met een winst van 2,7 procent. Fintechbedrijf Adyen en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgden met plussen van 2 procent. Ahold Delhaize won 0,7 procent. Het supermarktconcern startte met zijn aandeleninkoopprogramma van 1 miljard euro. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX voerden de schaarse dalers aan met minnen tot 0,7 procent.
Air France-KLM
In de MidKap stond Air France-KLM bovenaan met een plus van dik 5 procent. Analisten van Citi verhoogden het advies voor de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie. Ook het advies voor de Duitse concurrent Lufthansa (plus 6,5 procent) werd opgeschroefd. Bodemonderzoeker Fugro en fitnessketen Basic-Fit behoorden eveneens tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven, met winsten van 2,9 procent. Biotechnoloog Galapagos sloot de rij met een verlies van 1,9 procent.
In Milaan ging de aandacht uit naar Iveco Group. De fabrikant van vrachtwagens en bussen werd door CNH Industrial, dat wordt gecontroleerd door de Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, apart naar de beurs gebracht. De aandeelhouders van CNH ontvangen een aandeel Iveco voor elke vijf aandelen CNH. Het aandeel Iveco opende op 11,26 euro, waarmee het bedrijf een marktwaarde kreeg van zo'n 3 miljard euro, maar zakte snel met 10 procent tot 10,07 euro.
De euro was 1,1357 dollar waard, tegen 1,1326 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,4 procent duurder op 76,29 dollar. Brentolie kostte 1,6 procent meer op 79,01 dollar per vat. Op de oliemarkt werd vooral uitgekeken naar de vergadering van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zoals Rusland, die dinsdag wordt gehouden. De OPEC+ gaat dan beslissen over de olieproductie in februari.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde agrarische grondprijs is in het tweede kwartaal met 6,7 procent gestegen. Dat melden het Kadaster en de Universiteit Wageningen (WUR). De gemiddelde prijs per hectare lag door deze stijging op 108.500 euro in het tweede kwartaal. Deze prijs ligt 13,7 procent hoger dan het gemiddelde over heel 2025.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger de handelsdag uitgegaan, geholpen door winsten bij de chipbedrijven. Die toonden herstel na scherpe verliezen in de sector de afgelopen tijd, maar beleggers lijken de zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) even naast zich neer te leggen.
3 uur geledenHANK (ANP) - De afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft impact op wegrestaurant Napoleon, dat een paar kilometer ten zuiden van de brug ligt. "Het is een stuk rustiger dan voorheen", vertelt eigenaresse Adinda Geelhoedt-Valk.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil zijn winstgevendheid de komende jaren flink opschroeven. Het bedrijf stelt als doel om de operationele winst tegen 2029 met ongeveer 75 procent te verhogen, werd dinsdag bekendgemaakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AI-chatbot Grok komt beschikbaar voor Nederlandse bestuurders van Tesla-voertuigen. De elektrische autofabrikant heeft de AI-assistent opgenomen in zijn recentste software-update, maakte het bedrijf bekend.
7 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney is met de Amerikaanse president Donald Trump overeengekomen om de gesprekken over handelskwesties de komende weken te intensiveren. "Mijn team en ik kijken ernaar uit om daarmee aan de slag te gaan", zei hij dinsdag tegen verslaggevers.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten dinsdag een overtuigend herstel zien, na de scherpe koersdalingen van de afgelopen weken. Ook elders in Europa en op Wall Street vonden beleggers de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen. De afgelopen tijd daalden deze aandelen juist fors door zorgen over de hoge investeringen in AI. Besi, een toeleverancier aan de chipindustrie, eindigde bovenaan de AEX met een winst van ruim 7 procent. Het bedrijf maakt donderdag zijn tweedekwartaalcijfers bekend.
8 uur geleden