Beurzen beginnen optimistisch aan het nieuwe jaar
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten maandag op de eerste handelsdag van het nieuwe jaar stevige winsten zien. Beleggers bleven optimistisch na het sterke beursjaar 2021 en schoven de zorgen over de mogelijke impact van de omikronvariant op het economische herstel aan de kant.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,8 procent hoger op 804,39 punten. De graadmeter won afgelopen jaar 28 procent. De MidKap won 0,6 procent tot 1088,04 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen 1,2 procent. In Londen hadden beleggers nog een vrije dag. In Istanbul won de beurs 3 procent ondanks een sterke toename van de inflatie in Turkije. Het algemene prijspeil in het land steeg in december met 36 procent en kwam daarmee uit op het hoogste niveau sinds 2002.
Verlichtingsbedrijf Signify ging aan kop in de AEX met een winst van 2,7 procent. Fintechbedrijf Adyen en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgden met plussen van 2 procent. Ahold Delhaize won 0,7 procent. Het supermarktconcern startte met zijn aandeleninkoopprogramma van 1 miljard euro. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX voerden de schaarse dalers aan met minnen tot 0,7 procent.
Air France-KLM
In de MidKap stond Air France-KLM bovenaan met een plus van dik 5 procent. Analisten van Citi verhoogden het advies voor de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie. Ook het advies voor de Duitse concurrent Lufthansa (plus 6,5 procent) werd opgeschroefd. Bodemonderzoeker Fugro en fitnessketen Basic-Fit behoorden eveneens tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven, met winsten van 2,9 procent. Biotechnoloog Galapagos sloot de rij met een verlies van 1,9 procent.
In Milaan ging de aandacht uit naar Iveco Group. De fabrikant van vrachtwagens en bussen werd door CNH Industrial, dat wordt gecontroleerd door de Italiaanse miljardairsfamilie Agnelli, apart naar de beurs gebracht. De aandeelhouders van CNH ontvangen een aandeel Iveco voor elke vijf aandelen CNH. Het aandeel Iveco opende op 11,26 euro, waarmee het bedrijf een marktwaarde kreeg van zo'n 3 miljard euro, maar zakte snel met 10 procent tot 10,07 euro.
De euro was 1,1357 dollar waard, tegen 1,1326 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,4 procent duurder op 76,29 dollar. Brentolie kostte 1,6 procent meer op 79,01 dollar per vat. Op de oliemarkt werd vooral uitgekeken naar de vergadering van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zoals Rusland, die dinsdag wordt gehouden. De OPEC+ gaat dan beslissen over de olieproductie in februari.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
7 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
10 uur geleden