Beurzen Azië met duidelijke winsten richting weekend
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen stonden vrijdag duidelijk hoger. Vooral de Hang Seng-index in Hongkong liet een stevige winst zien. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waarbij beleggers ook op meer renteverhogingen rekenen om de hoge inflatie te beteugelen. De Europese Centrale Bank verhoogde de rente donderdag met 0,75 procentpunt. Jerome Powell, de baas van de Amerikaanse Federal Reserve, beloofde op zijn beurt de rentes te zullen blijven verhogen om de inflatie te bestrijden, ook als dat ten koste gaat van de economische groei.
De Hang Seng-index noteerde tussentijds 2,6 procent hoger. Daarbij stonden vooral techaandelen bij de winnaars. Video-en gamingbedrijf Bilibili verloor echter bijna 17 procent. Die onderneming werd door beleggers afgestraft voor tegenvallende resultaten. Het bedrijf rapporteerde een kwartaalverlies van omgerekend zo'n 300 miljoen euro. Dat was bijna twee keer meer dan in dezelfde periode een jaar eerder.
Op het vasteland van China stonden de graadmeters van Shanghai en Shenzhen tot 0,8 procent in de plus. De Chinese consumentenprijzen stegen in augustus met 2,5 procent op jaarbasis. Dat is een daling ten opzichte van de 2,7 procent in juli, waar kenners in doorsnee juist rekenden op een verdere stijging van de prijzen. De producentenprijzen stegen ook minder hard dan een maand eerder.
De Nikkei-index in Tokio won 0,6 procent. De Japanse yen won meer dan 1 procent afgezet tegen de Amerikaanse dollar. Dat gebeurde na opmerkingen van de Japanse bankgouverneur Haruhiko Kuroda die de snelle verzwakking van de yen ten opzichte van de dollar "ongewenst" noemde. Ook de opmerkingen van Fed-baas Powell zorgden ervoor dat de dollar aan waarde verloor.
De All Ordinaries in Sydney stond 0,7 procent in de plus.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal bezoekers bij Taco Bell-vestigingen in de Verenigde Staten is sterk gedaald na een parasietenuitbraak. De autoriteiten wezen een leverancier van de keten aan als oorzaak: die zou ijsbergsla met de parasiet verkocht hebben.
1 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - De Houthi's hebben rederijen gewaarschuwd om niet meer naar havens in Saudi-Arabië te varen. De Jemenitische groep heeft maandag een zeeblokkade ingesteld tegen het land. Via een e-mail aan reders, ingezien door Bloomberg, maken de Houthi's duidelijk dat die blokkade niet alleen geldt voor Saudische schepen en dat kan grote gevolgen hebben voor de olie-export van het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat op het punt om deze week nieuwe importheffingen in te voeren voor tientallen landen, ondanks waarschuwingen van zijn adviseurs dat hij dat met het oog op de economie beter niet kan doen. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC overweegt de prijzen van zijn chips volgend jaar tot 10 procent te verhogen, meldt zakenkrant Nikkei Asia op basis van bronnen. Door de prijsverhoging dreigen producten als smartphones, tablets, laptops en andere consumentenelektronica duurder te worden.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Een oud-werknemer van het Taiwanese chipconcern TSMC is in Taiwan aangeklaagd voor het stelen van "kerntechnologie" van de chipmaker en een poging om dat naar China te lekken. Dat maakte het Taiwanese Openbaar Ministerie bekend. Het is volgens de openbaar aanklagers de eerste aanklacht in zijn soort op het eiland, dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van benzine bij tankstations nadert de hoogste prijs ooit. De prijzen aan de pomp zijn dinsdag iets opgelopen nadat de olieprijs maandag het hoogste punt in ruim een maand bereikte. De laatste weken stijgen de prijzen van diesel en benzine doordat de oorlog in het Midden-Oosten weer is opgelaaid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML veerden op na de recente zware koersverliezen die werden veroorzaakt door zorgen over de sterk opgelopen koerswaarderingen in de sector. Beleggers hielden verder de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in de gaten.
4 uur geleden