Beursweek staat waarschijnlijk in teken van nieuwe coronavariant
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers letten in de nieuwe beursweek vooral scherp op de ontwikkelingen rond de nieuwe coronavariant uit zuidelijk Afrika. Vrijdag was er al grote onrust op de beurzen door die variant. De aandacht op de beursvloeren gaat verder onder meer uit naar het maandelijkse Amerikaanse banenrapport, dat vrijdag naar buiten komt.
De in Zuid-Afrika ontdekte Omikron-variant is mogelijk besmettelijker dan eerdere varianten, maar er is nog niet veel over bekend. Inmiddels is Omikron in meerdere landen vastgesteld, waaronder ook in Nederland. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) noemt deze variant "zorgelijk". Op de financiƫle markten speelt nu vooral de vraag in hoeverre de wereld opnieuw economisch ontwricht gaat worden.
Het nieuws over Omikron zorgde vrijdag al wereldwijd voor een schok op de aandelenbeurzen. De AEX-index in Amsterdam dook 3,2 procent, de belangrijkste graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 4,8 procent in en ook in New York was sprake van stevige verliezen.
OPEC
Vooral aandelen van bedrijven uit de reis- en toerismesector, evenals banken en oliebedrijven gingen hard omlaag. Dat laatste kwam omdat de olieprijzen flink daalden vanwege de vrees dat de vraag naar olie weer afneemt door nieuwe reisbeperkingen. Afhankelijk van hoe de kwestie zich ontwikkelt, zullen bepaalde aandelen komende dagen koersherstel laten zien of verder wegzakken.
De landen van oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland denken er intussen al over om de voor januari geplande verruiming van de olieproductie niet meer te laten doorgaan, meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Op die manier zouden de olieproducerende landen de olieprijzen weer wat kunnen stutten. De OPEC houdt deze week ook een bijeenkomst, waarop mogelijk besluiten kunnen vallen.
Omzet van de detailhandel
Er staan in de nieuwe beursweek nauwelijks nog bedrijfsresultaten van grote bedrijven in de agenda. Wel krijgen beleggers weer veel macro-economische cijfers te verwerken. Zo staat er in Nederland een update over de omzet van de detailhandel op het programma, uit Duitsland komen nieuwe inflatiecijfers en er volgen wereldwijd diverse updates over de bedrijvigheid in de industrie en de dienstensector.
In de Verenigde Staten brengt de overheid nieuwe cijfers over de werkgelegenheid naar buiten. Die worden steevast goed in de gaten gehouden door beleggers, omdat de Amerikaanse centrale bank de gegevens ook gebruikt bij het uitstippelen van zijn monetaire beleid. De Federal Reserve is in november juist begonnen met de afbouw van steunmaatregelen voor de economie.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
6 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
6 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
9 uur geleden