Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beursweek met rentebesluit ECB en zorgen over gas Nord Stream

Beursweek met rentebesluit ECB en zorgen over gas Nord Stream

AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers zal komende beursweek vooral uitgaan naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag en de toelichting van ECB-president Christine Lagarde. De ECB gaat de rente verder verhogen om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Op de financiële markten wordt met spanning uitgekeken hoe groot die rentestap zal zijn.

Daarnaast worden de ontwikkelingen rond gaspijplijn Nord Stream 1 in de gaten gehouden. Het Russische staatsgasconcern Gazprom zei vrijdag de belangrijke leiding door de Oostzee naar Duitsland vanwege technische problemen langer dicht te houden. Duitsland komt op zijn beurt met een nieuw steunpakket van 65 miljard euro om huishoudens te helpen met de hoge kosten voor levensonderhoud.

Bij de vergadering in juli verhoogde de ECB de rente met een half procentpunt. Mogelijk zal de ECB nu de rente met driekwart procentpunt verhogen. Verschillende beleidsmakers van de centrale bank, onder wie president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank en Joachim Nagel van de Bundesbank, hebben gepleit voor een sterkere renteverhoging tegen de hoge inflatie.

Inflatie

De inflatie in het eurogebied bedroeg in augustus het nieuwe recordniveau van 9,1 procent, aangejaagd door de aanhoudend hoge prijzen voor energie en levens- en genotmiddelen. De sterk stijgende consumentenprijzen zetten de koopkracht van huishoudens onder druk. Daardoor kan de economie schade oplopen omdat consumenten de hand meer op de knip gaan houden.

Op de beurzen is er vrees dat de renteverhogingen van de ECB en andere centrale banken zoals de Amerikaanse Federal Reserve een recessie kunnen veroorzaken. Die rentevrees zorgde vorige week nog voor forse onrust op de aandelenmarkten.

Prognoses

De ECB komt deze week ook met nieuwe prognoses voor de inflatie en economische groei. Het Europese statistiekbureau Eurostat meldt definitieve cijfers over de economie van de eurozone in het tweede kwartaal. Ook komt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) met nieuwe cijfers over de Nederlandse inflatie in augustus.

Vrijdag waren nog sterke koerswinsten te zien op de Europese beurzen, na een goed ontvangen Amerikaans banenrapport. De Amsterdamse AEX-index steeg 1,7 procent tot 678,57 punten. In Parijs, Londen en Frankfurt ging het om plussen tot 3,3 procent. Wall Street eindigde juist lager. Maandag zijn de beurzen in New York dicht vanwege Labor Day.

Meer uit Financieel

Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

1 uur geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

3 uur geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

4 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

15 uur geleden
Zakenman John Fentener van Vlissingen (86) overleden

DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.

16 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursweek met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.

19 uur geleden
Transavia telt voor het eerst 10 miljoen passagiers

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.

20 uur geleden