Beursweek met rentebesluit ECB en zorgen over gas Nord Stream
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers zal komende beursweek vooral uitgaan naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag en de toelichting van ECB-president Christine Lagarde. De ECB gaat de rente verder verhogen om zo de hoge inflatie tegen te gaan. Op de financiële markten wordt met spanning uitgekeken hoe groot die rentestap zal zijn.
Daarnaast worden de ontwikkelingen rond gaspijplijn Nord Stream 1 in de gaten gehouden. Het Russische staatsgasconcern Gazprom zei vrijdag de belangrijke leiding door de Oostzee naar Duitsland vanwege technische problemen langer dicht te houden. Duitsland komt op zijn beurt met een nieuw steunpakket van 65 miljard euro om huishoudens te helpen met de hoge kosten voor levensonderhoud.
Bij de vergadering in juli verhoogde de ECB de rente met een half procentpunt. Mogelijk zal de ECB nu de rente met driekwart procentpunt verhogen. Verschillende beleidsmakers van de centrale bank, onder wie president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank en Joachim Nagel van de Bundesbank, hebben gepleit voor een sterkere renteverhoging tegen de hoge inflatie.
Inflatie
De inflatie in het eurogebied bedroeg in augustus het nieuwe recordniveau van 9,1 procent, aangejaagd door de aanhoudend hoge prijzen voor energie en levens- en genotmiddelen. De sterk stijgende consumentenprijzen zetten de koopkracht van huishoudens onder druk. Daardoor kan de economie schade oplopen omdat consumenten de hand meer op de knip gaan houden.
Op de beurzen is er vrees dat de renteverhogingen van de ECB en andere centrale banken zoals de Amerikaanse Federal Reserve een recessie kunnen veroorzaken. Die rentevrees zorgde vorige week nog voor forse onrust op de aandelenmarkten.
Prognoses
De ECB komt deze week ook met nieuwe prognoses voor de inflatie en economische groei. Het Europese statistiekbureau Eurostat meldt definitieve cijfers over de economie van de eurozone in het tweede kwartaal. Ook komt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) met nieuwe cijfers over de Nederlandse inflatie in augustus.
Vrijdag waren nog sterke koerswinsten te zien op de Europese beurzen, na een goed ontvangen Amerikaans banenrapport. De Amsterdamse AEX-index steeg 1,7 procent tot 678,57 punten. In Parijs, Londen en Frankfurt ging het om plussen tot 3,3 procent. Wall Street eindigde juist lager. Maandag zijn de beurzen in New York dicht vanwege Labor Day.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.
20 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in oktober sterker gegroeid dan verwacht, wat een opsteker is voor de Duitse economie. Volgens het federale statistiekbureau Destatis groeide de industriële productie met 1,8 procent in vergelijking met een maand eerder.
5 uur geleden