Beursweek met rentebesluit ECB en cijfers banken en inflatie VS
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers gaat komende beursweek onder meer uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook komen er Amerikaanse inflatiecijfers en resultaten van grote Amerikaanse banken over het eerste kwartaal van dit jaar. Daarmee wordt het cijferseizoen op Wall Street geopend.
De ECB zal bij de beleidsvergadering op donderdag vrijwel zeker de rente opnieuw ongewijzigd laten op het huidige recordniveau. Bij de vergadering in maart verklaarde ECB-president Christine Lagarde nog dat er meer bewijs nodig is dat de inflatie in de eurozone voldoende is afgekoeld voordat de rente kan worden verlaagd. "We zullen in april al iets meer weten, maar nog veel meer in juni", zei Lagarde toen in een toelichting.
Op de financiƫle markten is de laatste tijd twijfel ontstaan over het rentebeleid van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Vrijdag kwam nog een veel beter dan verwacht banenrapport uit de Verenigde Staten. De Fed heeft bij een sterke arbeidsmarkt meer ruimte om de rente langer op een hoog niveau te houden.
Amerikaanse inflatie
Daarom zal woensdag ook nauwlettend worden gekeken naar cijfers over de Amerikaanse inflatie in maart. Bij een tegenvallend cijfer kan de Fed geneigd zijn langer te wachten met een verlaging van de rente. Er komen die dag ook nog notulen van de meest recente vergadering van de centrale bank. Mogelijk kan daaruit wat meer duidelijkheid komen over het beleid.
Vrijdag komen de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup en Wells Fargo met resultaten over de eerste drie maanden naar buiten. Banken profiteren van een hoge rente. Andere grote bedrijven op Wall Street die cijfers melden zijn luchtvaartconcern Delta Air Lines en 's werelds grootste vermogensbeheerder BlackRock.
Ahold Delhaize
Verder houden onder meer supermarktconcern Ahold Delhaize, bouwbedrijf BAM, laadpalenmaker Alfen en veevoederproducent ForFarmers nog jaarvergaderingen deze week. De toeleverancier aan apotheken Fagron publiceert cijfers.
De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag 0,4 procent lager op 880,63 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt zakten tot 1,3 procent. Op Wall Street gingen de hoofdgraadmeters juist tot 1,2 procent omhoog. Daarmee was in New York duidelijk herstel te zien van de forse verliesbeurt een dag eerder. Over de gehele week was wel sprake van verliezen voor de Amerikaanse beurzen door de rentetwijfels.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciƫle ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
35 minuten geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times (NYT) klaagt AI-zoekmachine Perplexity aan wegens auteursrechtenschendingen. Dat meldt de gerenommeerde Amerikaanse krant op haar website. Perplexity zou onder meer gegenereerde informatie aanbieden die "direct concurreert" met de artikelen van de NYT, die veelal achter een betaalmuur zitten.
6 uur geleden