Beursweek met inflatiecijfers eurozone en banenrapport VS
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers zal komende beursweek onder meer uitgaan naar nieuwe cijfers over de inflatie in de eurozone en het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt zijn van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve. Als de banenmarkt sterker dan verwacht afkoelt kan de Fed het kalmer aan gaan doen met het verhogen van de rente tegen de hoge inflatie.
Het banenrapport wordt vrijdag gepubliceerd. Eerder in de week komt er al een cijfer over de werkgelegenheid in de Verenigde Staten van loonstrookverwerker ADP. Daarnaast zijn er gegevens over onder meer de consumentenbestedingen en het vertrouwen van Amerikanen in de economie. Verder publiceert de Fed zijn zogeheten Beige Book. In dat rapport wordt een stand van zaken over de Amerikaanse economie gemeld. Er wordt gespeculeerd dat de Fed bij de komende beleidsvergadering de rente minder agressief zal verhogen.
Het Europese statistiekbureau Eurostat komt woensdag met cijfers over de inflatie in november. In oktober steeg de inflatie in het eurogebied naar het nieuwe record van 10,6 procent, gestuwd door de hoge prijzen voor energie en levensmiddelen. De Europese Centrale Bank (ECB) is ook bezig de rente te verhogen om de inflatie onder controle te krijgen.
Inflatie
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) brengt een cijfer naar buiten over de Nederlandse inflatie volgens de Europese meetmethode. In oktober kwam de Nederlandse inflatie volgens die methode uit op 16,8 procent op jaarbasis. Het CBS meldt deze week ook informatie over bijvoorbeeld de detailhandel, producentenprijzen en het producentenvertrouwen.
Verder worden door marktonderzoekers nog gegevens naar buiten gebracht over de industriële bedrijvigheid in onder meer Nederland, de eurozone en de VS. Daaruit kan worden opgemaakt in hoeverre de industrie last blijft houden van de hoge energieprijzen, toeleveringsproblemen en de afzwakkende economie.
Cijfers easyJet
Aan het bedrijvenfront is het vrij rustig. Bierbrouwer Heineken organiseert donderdag en vrijdag bijeenkomsten voor beleggers. De Britse luchtvaartmaatschappij easyJet komt met resultaten over het afgelopen boekjaar.
De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag een fractie hoger op 722,93 punten. Elders in Europa waren kleine plussen te zien. Op Wall Street werd op vrijdag, Black Friday, slechts een halve dag gehandeld. De aandelenbeurzen in New York lieten een wisselend beeld zien.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
45 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De MOTORbeurs in Utrecht heeft dit jaar 97.000 bezoekers getrokken. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar, laat de organisatie na het evenement weten.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op een megadeal van de chipmaker met Meta Platforms. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram koopt voor miljarden dollars aan AMD-chips en computers die zijn ontworpen voor kunstmatige intelligentie (AI). Als onderdeel van de overeenkomst ontvangt Meta ook het recht om in stappen 160 miljoen AMD-aandelen te kopen. Het aandeel AMD steeg 7 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland constateren dat mensen steeds vaker niets van hun schulden hoeven terug te betalen. Daar zijn ondernemers "de dupe van", stellen de ondernemersorganisaties. Ze waarschuwen de Tweede Kamer dat dit de nieuwe norm dreigt te worden. Brancheorganisatie voor schuldhulpverlening NVVK is verbaasd over de oproep.
2 uur geledenMANCHESTER (ANP/REUTERS) - Het sociale medium Reddit krijgt een boete van ruim 14 miljoen pond van de Britse privacytoezichthouder Information Commissioner's Office (ICO). Omgerekend gaat het om ongeveer 16 miljoen euro. Het Amerikaanse discussieplatform heeft de leeftijd van gebruikers niet goed gecontroleerd, waardoor kinderen onder de 13 jaar toegang kregen tot schadelijke berichten.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse chipmaker Axelera AI heeft meer dan 250 miljoen dollar (211 miljoen euro) opgehaald bij investeerders. Het bedrijf uit Eindhoven maakt energiezuinige halfgeleiders waarmee kunstmatige-intelligentiemodellen kunnen worden gedraaid. Onder meer het Amerikaanse BlackRock deed als nieuwe investeerder mee in de investeringsronde, die werd geleid door het Europese durfkapitaalfonds Innovation Industries.
3 uur geleden