Beursweek met cijfers grote Amerikaanse banken en inflatie VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kijken komende beursweek onder meer naar de kwartaalresultaten van grote Amerikaanse banken. Het cijferseizoen op Wall Street gaat daarmee echt van start. Ook is er aandacht voor een cijfer over de inflatie in de Verenigde Staten. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente.
Grote banken als JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley en Wells Fargo geven inzicht in de prestaties over het afgelopen kwartaal en het gehele jaar. Ook 's werelds grootste vermogensbeheerder BlackRock opent de boeken. Beleggers zijn daarbij ook gespitst op de verwachtingen voor het nieuwe jaar.
Woensdag wordt het cijfer over de Amerikaanse inflatie in december naar buiten gebracht. Vrijdag kwam nog een beter dan verwacht banenrapport van de Amerikaanse overheid. Bij een sterke arbeidsmarkt heeft de Fed meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente. De centrale bank neemt eind deze maand een nieuw rentebesluit, na de verlaging in december. Op de financiƫle markten wordt verwacht dat de Fed de rente dan onveranderd laat.
Nieuw rentebesluit
Ook staan er veel andere macro-economische gegevens op de agenda, waaronder over de Amerikaanse winkelverkopen en industriƫle productie. In de eurozone staan definitieve inflatiecijfers voor december op de rol, net als informatie over de industrie. Uit Duitsland en China worden nog cijfers over de economische groei in 2024 gemeld. Naar verwachting is de Duitse economie, de grootste van Europa, vorig jaar opnieuw gekrompen.
Verder worden de notulen van de beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) in december gepubliceerd. De ECB verlaagde toen opnieuw de rente in het eurogebied met een kwart procentpunt. De ECB neemt eind deze maand eveneens een nieuw rentebesluit. ECB-president Christine Lagarde heeft gezegd dit jaar meer renteverlagingen te verwachten om zo de economie te stimuleren.
Olie
Tenslotte publiceren oliekartel OPEC en energiebureau IEA nog hun maandelijkse rapporten over de oliemarkt.
De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag 0,6 procent lager op 890,30 punten. Op Wall Street waren minnen tot 1,6 procent te zien door onzekerheid over het rentebeleid van de Fed na het beter dan verwachte banenrapport.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
4 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
47 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
2 uur geleden