Beursweek met cijfers grote Amerikaanse banken en inflatie VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kijken komende beursweek onder meer naar de kwartaalresultaten van grote Amerikaanse banken. Het cijferseizoen op Wall Street gaat daarmee echt van start. Ook is er aandacht voor een cijfer over de inflatie in de Verenigde Staten. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente.
Grote banken als JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley en Wells Fargo geven inzicht in de prestaties over het afgelopen kwartaal en het gehele jaar. Ook 's werelds grootste vermogensbeheerder BlackRock opent de boeken. Beleggers zijn daarbij ook gespitst op de verwachtingen voor het nieuwe jaar.
Woensdag wordt het cijfer over de Amerikaanse inflatie in december naar buiten gebracht. Vrijdag kwam nog een beter dan verwacht banenrapport van de Amerikaanse overheid. Bij een sterke arbeidsmarkt heeft de Fed meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente. De centrale bank neemt eind deze maand een nieuw rentebesluit, na de verlaging in december. Op de financiële markten wordt verwacht dat de Fed de rente dan onveranderd laat.
Nieuw rentebesluit
Ook staan er veel andere macro-economische gegevens op de agenda, waaronder over de Amerikaanse winkelverkopen en industriële productie. In de eurozone staan definitieve inflatiecijfers voor december op de rol, net als informatie over de industrie. Uit Duitsland en China worden nog cijfers over de economische groei in 2024 gemeld. Naar verwachting is de Duitse economie, de grootste van Europa, vorig jaar opnieuw gekrompen.
Verder worden de notulen van de beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) in december gepubliceerd. De ECB verlaagde toen opnieuw de rente in het eurogebied met een kwart procentpunt. De ECB neemt eind deze maand eveneens een nieuw rentebesluit. ECB-president Christine Lagarde heeft gezegd dit jaar meer renteverlagingen te verwachten om zo de economie te stimuleren.
Olie
Tenslotte publiceren oliekartel OPEC en energiebureau IEA nog hun maandelijkse rapporten over de oliemarkt.
De Amsterdamse AEX-index sloot vrijdag 0,6 procent lager op 890,30 punten. Op Wall Street waren minnen tot 1,6 procent te zien door onzekerheid over het rentebeleid van de Fed na het beter dan verwachte banenrapport.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde export van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft dit jaar de sterkste stijging in drie jaar tijd laten zien. Dat meldt grondstoffenmarktonderzoeker Kpler. Die stijging kwam vooral doordat meer lng uit Canada en de Verenigde Staten werd geleverd via exportterminals.
57 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Meta koopt het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus, dat een digitale hulp aanbiedt die zelfstandig taken uitvoert. Met de overname haalt het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook en Instagram een bedrijf binnen dat met abonnementen geld verdient aan kunstmatige intelligentie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
10 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
14 uur geleden