'Beursweek in teken van politieke onrust VS en steun ECB'
AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe beursweek zal waarschijnlijk in het teken staan van de oplaaiende politieke spanningen in de Verenigde Staten. Rellen na de dood van de ongewapende zwarte man George Floyd verspreiden zich over het hele land. Dat dreigt het herstel van de coronacrisis van de grootste economie ter wereld te ondermijnen. Verder kijken beleggers uit naar de bijeenkomst van de Europese Centrale Bank (ECB) later op de week, waarvan meer stimulering wordt verwacht.
In zeker dertig Amerikaanse steden zijn gewelddadige protesten uitgebroken na de dood van Floyd door toedoen van een politieagent in Minneapolis. In Philadelphia raakten dertien agenten gewond toen ze optraden tegen brandstichtingen en plunderingen. In onder meer Los Angeles, Atlanta, Louisville, Columbus en Minneapolis, is een avondklok ingesteld. Ook doen acht staten een beroep op de nationale garde. Volgens marktkenners vormen de massale protesten een groot risico voor nieuwe uitbraken van het coronavirus.
De ECB komt donderdag naar verwachting met een uitbreiding van zijn opkoopprogramma voor obligaties. Dat kan meerdere vormen aannemen zoals een langere looptijd of een grotere omvang van het programma. Sommige marktpartijen speculeren dat rommelobligaties van bedrijven met lage kredietwaardigheid toegevoegd zullen worden aan het programma. De centrale bank komt daarnaast met nieuwe prognoses voor de economie en inflatie.
Banenrapport
Wat betreft macro-economische cijfers ligt het zwaartepunt aan het einde van de week. Op vrijdag komt het Amerikaanse banenrapport uit, waaruit duidelijk moet worden hoe hard de werkgelegenheid in mei is geraakt door de coronacrisis. Economen verwachten een werkloosheidspercentage van 19,6 procent. Verder staan definitieve cijfers over de bedrijvigheid in verschillende grote industrieën zoals de VS, de eurozone, China en Japan over de maand mei op de rol.
Afgelopen vrijdag sloot de AEX-index 1,1 procent lager op 532,57 punten. De MidKap zakte 1,7 procent tot 721,29 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen leverden tot 2,5 procent in. De Dow-Jonesindex sloot 0,1 procent lager op 25.383,11 punten. De breed samengestelde S&P 500 ging 0,5 procent omhoog naar 3044,31 punten en techbeurs Nasdaq won 1,3 procent tot 9489,87 punten.
De komende beursweek is verder in Duitsland wat korter dan gebruikelijk vanwege de tweede pinksterdag. Amsterdam, Parijs en Londen zijn wel de hele week open, net als Wall Street.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
3 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
8 uur geleden