Beursweek in teken van banenrapport VS, bezoek China en top Dubai
AMSTERDAM (ANP) - In de nieuwe beursweek gaat de aandacht van beleggers vooral uit naar het belangrijke banenrapport uit de Verenigde Staten. In de agenda staat ook een bezoek van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen aan China. De financiële markten zullen daarnaast met een schuin oog kijken naar de klimaattop in Dubai en de inmiddels weer in volle hevigheid voortwoedende oorlog in de Gazastrook.
Het banenrapport van de Amerikaanse overheid wordt elke maand nauwlettend in de gaten gehouden door beleggers. Dat komt omdat de situatie op de arbeidsmarkt een grote rol speelt in het rentebeleid van de Federal Reserve. Als het slechter zou gaan met de arbeidsmarkt kan dat de Amerikaanse centrale bank bewegen om sneller de rente te gaan verlagen, iets wat beleggers graag willen. Maar Fed-baas Jerome Powell verklaarde afgelopen week in een speech in Atlanta dat het nog te vroeg is om te speculeren over een renteverlaging en dat de Fed de rente verder kan verhogen als dat nodig zou zijn.
Verder staan er nog verschillende macro-economische cijfers op de rol. Zo geven nieuwe gegevens over de winkelverkopen in de eurozone mogelijk richting aan de handel. Er zijn nauwelijks bedrijven die nog met hun resultaten naar buiten komen.
China en klimaattop
Von der Leyen is vanaf donderdag in China voor de eerste persoonlijke top van een Europees leider met de Chinese president Xi Jinping in vier jaar. Volgens kenners zou de bijeenkomst gezien kunnen worden als teken dat Beijing de betrekkingen met zijn belangrijkste handelspartners wil verbeteren.
Op de klimaattop in Dubai, die afgelopen week is begonnen, zijn er al meer dan 110 landen die een belofte steunen om hernieuwbare energie te verdriedubbelen in 2030. Het is de hoop van onder meer de Europese Unie en Nederland dat de top eindigt met een belofte van alle landen wereldwijd.
Hongkong
Intussen is het geweld tussen Hamas en Israël weer flink opgelaaid sinds het aflopen van de gevechtspauze vrijdagochtend. Hamas stelde zondag dat er in de afgelopen 24 uur zevenhonderd Palestijnen waren omgekomen bij Israëlische aanvallen op de Gazastrook.
Maandag is er daarnaast ook nog een belangrijke rechtbankzitting in Hongkong, waarvoor beleggers aandacht zullen hebben. Het Chinese vastgoedconcern Evergrande krijgt dan een laatste kans om met een concreet herstructureringsvoorstel te komen om het bedrijf te redden. Lukt het niet om de rechter te overtuigen, dan zal er waarschijnlijk een bevel tot ontmanteling van het bedrijf uitgaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de nieuwe handelsweek negatief begonnen, opnieuw door zorgen onder beleggers over de hoge koersen van bedrijven in de techsector. Op de beurzen wordt dan ook met spanning uitgekeken naar de resultaten van chipconcern Nvidia die woensdag na de beurssluiting worden verwacht. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming in de laatste weken van het jaar. Maandag verloor het aandeel 1,8 procent.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Na maandenlange onderhandelingen zegt India dat het dicht bij het afronden is van een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten. Het gaat om de eerste fase van een deal om de Amerikaanse importheffingen van 50 procent te verlagen, zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal maandag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
10 uur geleden