Beursweek in teken van banenrapport VS, bezoek China en top Dubai
AMSTERDAM (ANP) - In de nieuwe beursweek gaat de aandacht van beleggers vooral uit naar het belangrijke banenrapport uit de Verenigde Staten. In de agenda staat ook een bezoek van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen aan China. De financiële markten zullen daarnaast met een schuin oog kijken naar de klimaattop in Dubai en de inmiddels weer in volle hevigheid voortwoedende oorlog in de Gazastrook.
Het banenrapport van de Amerikaanse overheid wordt elke maand nauwlettend in de gaten gehouden door beleggers. Dat komt omdat de situatie op de arbeidsmarkt een grote rol speelt in het rentebeleid van de Federal Reserve. Als het slechter zou gaan met de arbeidsmarkt kan dat de Amerikaanse centrale bank bewegen om sneller de rente te gaan verlagen, iets wat beleggers graag willen. Maar Fed-baas Jerome Powell verklaarde afgelopen week in een speech in Atlanta dat het nog te vroeg is om te speculeren over een renteverlaging en dat de Fed de rente verder kan verhogen als dat nodig zou zijn.
Verder staan er nog verschillende macro-economische cijfers op de rol. Zo geven nieuwe gegevens over de winkelverkopen in de eurozone mogelijk richting aan de handel. Er zijn nauwelijks bedrijven die nog met hun resultaten naar buiten komen.
China en klimaattop
Von der Leyen is vanaf donderdag in China voor de eerste persoonlijke top van een Europees leider met de Chinese president Xi Jinping in vier jaar. Volgens kenners zou de bijeenkomst gezien kunnen worden als teken dat Beijing de betrekkingen met zijn belangrijkste handelspartners wil verbeteren.
Op de klimaattop in Dubai, die afgelopen week is begonnen, zijn er al meer dan 110 landen die een belofte steunen om hernieuwbare energie te verdriedubbelen in 2030. Het is de hoop van onder meer de Europese Unie en Nederland dat de top eindigt met een belofte van alle landen wereldwijd.
Hongkong
Intussen is het geweld tussen Hamas en Israël weer flink opgelaaid sinds het aflopen van de gevechtspauze vrijdagochtend. Hamas stelde zondag dat er in de afgelopen 24 uur zevenhonderd Palestijnen waren omgekomen bij Israëlische aanvallen op de Gazastrook.
Maandag is er daarnaast ook nog een belangrijke rechtbankzitting in Hongkong, waarvoor beleggers aandacht zullen hebben. Het Chinese vastgoedconcern Evergrande krijgt dan een laatste kans om met een concreet herstructureringsvoorstel te komen om het bedrijf te redden. Lukt het niet om de rechter te overtuigen, dan zal er waarschijnlijk een bevel tot ontmanteling van het bedrijf uitgaan.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
56 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
58 minuten geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van ING werd dinsdagmiddag verstoord door enkele activisten van Extinction Rebellion, die schreeuwden in de zaal. Zij werden door de politie snel uit de zaal in het Amsterdamse Muziekgebouw aan 't IJ verwijderd, waardoor het niet nodig was om de vergadering stil te leggen.
2 uur geleden