Beurskoersen Uber en Lyft veren op na uitspraak over chauffeurs
NEW YORK (ANP) - Taxibedrijven Uber Technologies en Lyft zagen hun beurskoers op Wall Street donderdag opveren na een voor de bedrijven gunstige uitspraak van de hoogste rechtbank in Californië. De rechter oordeelde dat Uber- en Lyft-chauffeurs daar beschouwd moeten worden als zelfstandigen en niet als werknemers. Beleggers reageerden verheugd daarop, al gingen de aandelen te midden van een bredere malaise in de Amerikaanse techsector uiteindelijk wel met beperkte koersverliezen de handel uit.
Uber eindigde 0,6 procent lager en Lyft verloor 1,4 procent. Maaltijdbezorger DoorDash, waarover de rechter zich ook uitsprak, zakte 1,6 procent. Voor de ondernemingen is de uitspraak een opsteker. Ze hebben de afgelopen jaren honderden miljoenen geïnvesteerd in campagnes om de kern van hun verdienmodel te verdedigen.
In tal van landen speelt deze discussie. Zo zijn er in Nederland ook rechtszaken over de zogenoemde schijnzelfstandigheid van Uber-chauffeurs. Vakbonden betogen al jaren dat die chauffeurs eigenlijk werknemers zijn en ook de voordelen zouden moeten genieten die horen bij werknemerschap.
Tesla
Beleggers verwerkten tevens nieuwe gegevens over de Amerikaanse economie. Zo blijkt dat de grootste economie ter wereld in het tweede kwartaal met 0,7 procent is gegroeid. Dat was meer dan verwacht. Verder liep de inflatie wat terug, waardoor de speculatie blijft bestaan dat de Federal Reserve in september de rente gaat verlagen. De Dow-Jonesindex won 0,2 procent tot 39.935,07 punten, na een verlies van ruim 1 procent een dag eerder.
Maar de brede S&P 500-index zakte 0,5 procent tot 5399,22 punten en techbeurs Nasdaq verloor 0,9 procent op 17.181,73 punten. De S&P 500 en de Nasdaq zakten woensdag al respectievelijk dik 2 procent en 3,6 procent door forse koersverliezen in de techsector. Dat laatste kwam vooral door tegenvallende kwartaalberichten van Tesla en Google-moederbedrijf Alphabet.
Problemen
Ford kende donderdag het grootste dagverlies voor het autoconcern sinds 2008, met een koersval van meer dan 18 procent. Ford boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. De winst viel echter veel lager uit dan voorzien door hogere garantiekosten voor problemen met oudere modellen.
IBM steeg verder ruim 4 procent. Het techconcern boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht en verhoogde de groeiverwachting voor zijn softwaretak. American Airlines ging ook dik 4 procent omhoog. De luchtvaartmaatschappij verlaagde wel de winstverwachting voor het hele jaar na tegenvallende kwartaalcijfers.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De handel in de aandelen van de Franse gameontwikkelaar Ubisoft is donderdag opgeschort op de beurs in Parijs, na een forse daling van de aandelenprijs. Het bedrijf is maker van gameseries als Assassin's Creed en Far Cry. De koersval volgde op de waarschuwing voor een fors verlies dit jaar.
6 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Bij een grote stroomuitval moet een gasgestookte energiecentrale in Lelystad vanaf 2028 het elektriciteitsnet opnieuw opstarten in het midden van Nederland. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT meldt dat energiebedrijf Engie een aanbesteding heeft gewonnen om de Maxima-centrale tot zeker 2036 hiervoor in te zetten.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is donderdag hoger geopend en noteerde weer boven de 1000 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement voor een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer heeft ingetrokken. Trump wilde die landen straffen voor hun steun aan Groenland. Trump zei na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" en dat de extra straftarieven niet meer nodig zijn.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure noemt het intrekken van de Amerikaanse importheffingen "het eerste positieve teken dat het de goede kant opgaat". De Amerikaanse president Donald Trump maakte woensdag bekend dat de aangekondigde tarieven van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen, van de baan zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland zijn positief over het feit dat de Amerikaanse importheffingen, die 1 februari zouden ingaan, voorlopig van de baan zijn. De ondernemersorganisaties benadrukken het belang van een eensgezinde EU.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond waarschuwt consumenten om niet in zee te gaan met telemarketingbureau Green Consultancy. Het bedrijf zou op een "misleidende en agressieve manier" energieadvies aan huis verkopen. De bond overweegt juridische stappen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Voor het eerst sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro bijna drie weken geleden door de Verenigde Staten, komt olie uit Venezuela naar Europa. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepvaartgegevens. De olietanker Poliegos gaat die olie naar een Italiaanse haven vervoeren. De olie wordt verkocht door de grote internationale grondstoffenhandelaar Vitol Group.
2 uur geleden