Beurskoersen Damrak onder druk door vrees voor handelsoorlog
AMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag over een breed front omlaag door angst voor een wereldwijde handelsoorlog. Die vrees werd aangewakkerd door het dreigement van Donald Trump om importheffingen op te leggen op goederen uit China, Canada en Mexico. De aankomend president wil meteen na zijn aanstelling in januari een importtarief van 10 procent heffen op Chinese goederen. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten.
Staalproducent ArcelorMittal eindigde onderaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een verlies van 3,8 procent. Naast de vrees dat een wereldwijd handelsconflict de vraag naar staal drukt, gaf het bedrijf ook een tegenvallende update over zijn plannen om de CO2-uitstoot in Europa te verminderen. ArcelorMittal handhaafde de doelstelling om in 2050 uitstootvrij te zijn, maar stelde dat de Europese regelgeving om investeringen in schonere productieprocessen te stimuleren, achterblijft.
De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen op het Damrak, sloot 0,5 procent lager op 875,14 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 861,69 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,9 procent.
Herstel
Naast ArcelorMittal gingen ook andere exportbedrijven als bierbrouwer Heineken, verffabrikant AkzoNobel en de chipbedrijven ASML en ASMI omlaag, met verliezen tot ruim 2 procent.
Betalingsverwerker Adyen (plus 4,4 procent) eindigde net als maandag bovenaan de AEX. Het bedrijf ziet zijn beurswaarde langzaam herstellen in de richting van het niveau van begin deze maand. In de afgelopen weken werd het aandeel fors lager gezet door een lager dan verwachte omzet in het derde kwartaal.
Koerssprong
Accsys maakte een koerssprong van meer dan 10 procent. De houtspecialist zag de omzet in de eerste jaarhelft stijgen en werd ook positiever over de resultaten in het hele boekjaar. Medisch-technologiebedrijf Onward won 1,1 procent, na een positief handelsbericht.
De euro was 1,0495 dollar waard, tegen 1,0479 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1 procent tot 69,60 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 73,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.
5 uur geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten binnenkort weer sancties kunnen opleggen op Russische olie. Die uitspraak deed de Amerikaanse president dinsdag tijdens de G7-top in Frankrijk. Washington had eerder een tijdelijke ontheffing van sancties voor Russische olieladingen die al op zee waren verleend en vervolgens verlengd.
5 uur geleden