Beurshandel weer gedomineerd door Oekraïne, Moskou verder open
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht op de financiële markten zal ook komende week hoofdzakelijk uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de economische gevolgen van dat conflict. Op de aandelenbeurs in Moskou kan maandag weer in alle Russische aandelen worden gehandeld, na een wekenlange opschorting. Vrijdag komt het belangrijke banenrapport uit de Verenigde Staten naar buiten.
De Amerikaanse president Joe Biden stelde de alleenheerschappij van zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in het Kremlin en zijn oorlogsdaden zaterdag openlijk ter discussie in een toespraak in Polen. "In hemelsnaam, deze man kan niet aan de macht blijven", zei Biden. Het Witte Huis probeerde later duidelijk te maken dat Biden geen oproep deed om Poetin ten val te brengen, maar alleen wilde zeggen dat de Russische leider geen macht zou moeten krijgen over zijn buurlanden.
De beurshandel in Moskou werd eind februari opgeschort. Na de heropening op donderdag mochten beleggers slechts in aandelen van 33 bedrijven handelen. Er zijn nog wel altijd beperkingen. Zo is het beleggers verboden te speculeren op een koersdaling van Russische aandelen, bedrijfsobligaties of overheidsleningen van gemeentes en regiobesturen. De handelssessie is ook korter dan normaal en duurt maar vier uur.
Macro-economische cijfers
Het Amerikaanse banenrapport speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de VS. Als de banengroei sterk tegenvalt kan de Fed mogelijk eerder geneigd zijn de rente minder snel te verhogen. De Fed is bezig met het verhogen van de rente vanwege de hoge inflatie en Fed-voorzitter Jerome Powell heeft gezegd de rente nog sneller te kunnen verhogen om zo de sterk stijgende inflatie aan te pakken.
Ook komen er nog verschillende macro-economische cijfers, bijvoorbeeld over de Europese industrie en inflatie en de Duitse detailhandel. Bij de bedrijfsresultaten is er aandacht voor onder meer de Duitse coronavaccinmaker BioNTech en de Zweedse kledingketen H&M. In Amsterdam komt investeerder HAL met jaarcijfers.
De AEX-index in Amsterdam sloot vrijdag 0,4 procent hoger op 723,90 punten. De MidKap eindigde eveneens met een plus van 0,4 procent. Ook de beurzen elders in Europa gingen overwegend omhoog. De beurzen in New York eindigden ook overwegend in het groen. De olieprijzen zijn vrijdag hoger gesloten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
12 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
14 uur geleden