Beurshandel weer gedomineerd door Oekraïne, Moskou verder open
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht op de financiële markten zal ook komende week hoofdzakelijk uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de economische gevolgen van dat conflict. Op de aandelenbeurs in Moskou kan maandag weer in alle Russische aandelen worden gehandeld, na een wekenlange opschorting. Vrijdag komt het belangrijke banenrapport uit de Verenigde Staten naar buiten.
De Amerikaanse president Joe Biden stelde de alleenheerschappij van zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in het Kremlin en zijn oorlogsdaden zaterdag openlijk ter discussie in een toespraak in Polen. "In hemelsnaam, deze man kan niet aan de macht blijven", zei Biden. Het Witte Huis probeerde later duidelijk te maken dat Biden geen oproep deed om Poetin ten val te brengen, maar alleen wilde zeggen dat de Russische leider geen macht zou moeten krijgen over zijn buurlanden.
De beurshandel in Moskou werd eind februari opgeschort. Na de heropening op donderdag mochten beleggers slechts in aandelen van 33 bedrijven handelen. Er zijn nog wel altijd beperkingen. Zo is het beleggers verboden te speculeren op een koersdaling van Russische aandelen, bedrijfsobligaties of overheidsleningen van gemeentes en regiobesturen. De handelssessie is ook korter dan normaal en duurt maar vier uur.
Macro-economische cijfers
Het Amerikaanse banenrapport speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de VS. Als de banengroei sterk tegenvalt kan de Fed mogelijk eerder geneigd zijn de rente minder snel te verhogen. De Fed is bezig met het verhogen van de rente vanwege de hoge inflatie en Fed-voorzitter Jerome Powell heeft gezegd de rente nog sneller te kunnen verhogen om zo de sterk stijgende inflatie aan te pakken.
Ook komen er nog verschillende macro-economische cijfers, bijvoorbeeld over de Europese industrie en inflatie en de Duitse detailhandel. Bij de bedrijfsresultaten is er aandacht voor onder meer de Duitse coronavaccinmaker BioNTech en de Zweedse kledingketen H&M. In Amsterdam komt investeerder HAL met jaarcijfers.
De AEX-index in Amsterdam sloot vrijdag 0,4 procent hoger op 723,90 punten. De MidKap eindigde eveneens met een plus van 0,4 procent. Ook de beurzen elders in Europa gingen overwegend omhoog. De beurzen in New York eindigden ook overwegend in het groen. De olieprijzen zijn vrijdag hoger gesloten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.
5 uur geledenROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.
9 uur geleden