Beurshandel op Damrak in teken van Amerikaanse inflatie
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs kijken donderdag vooral uit naar het belangrijke inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat later op de dag bekend wordt gemaakt. De hoop dat de Amerikaanse inflatie in december verder is afgekoeld zorgde deze week al voor optimisme op de aandelenmarkten. Economen verwachten dat de inflatie vorige maand is uitgekomen op 6,5 procent. In november was dat nog 7,1 procent. De inflatie in de grootste economie ter wereld is daarmee flink afgekoeld sinds de piek van 9,1 procent in juni.
De Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve, heeft de rente afgelopen jaar zeven keer verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen. Dat zou goed nieuws zijn voor beleggers aangezien hogere rentetarieven over het algemeen ongunstig zijn voor aandelenbeleggingen.
De AEX-index koerst af op een vrijwel vlakke opening. Ook de andere Europese beurzen zullen waarschijnlijk afwachtend beginnen. De Aziatische aandelenmarkten lieten donderdag een gemengd beeld zien. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 0,4 procent lager, door winstnemingen bij de grote Chinese techbedrijven na de recente rally in de sector. De hoofdindex in Shanghai daalde een fractie. Uit cijfers van de Chinese overheid bleek dat de inflatie in het land in december is toegenomen tot 1,8 procent, mede door het loslaten van de strenge coronamaatregelen. De prijzen die producenten rekenen voor hun producten daalden daarentegen in december.
Chips
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zullen mogelijk bewegen op de kwartaalresultaten van TSMC. De Taiwanese chipmaker boekte afgelopen kwartaal een recordwinst. Eerder deze week stelden de omzetcijfers over december van de grootste chipfabrikant ter wereld nog teleur, maar met schaalvoordelen en zijn technologische voorsprong op veel concurrenten wist TSMC de winst fors op te voeren.
Het aandeel Shell zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. Fastned kwam met cijfers. De uitbater van laadstations zag de omzet in het laatste kwartaal van afgelopen jaar flink stijgen. Dat was vooral te danken aan meer elektrische wagens op de weg, maar ook door de uitbreiding van het aantal laadstations. Fastned verhoogde daarnaast de prijzen om de gestegen energieprijzen te compenseren.
De euro was 1,0757 dollar waard, tegen 1,0755 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd een fractie duurder op 77,43 dollar per vat. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 82,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML krijgt niet alleen veel orders, maar werkt er ook aan zijn productiecapaciteit flink uit te breiden om aan de grote vraag te voldoen. Volgend jaar moet de capaciteit voor machines van de types DUV en low NA EUV, wat zeer geavanceerde apparaten zijn, 30 procent omhoog. Daarbij onderzoekt ASML nog of het mogelijk is om in 2028 weer de capaciteit met 30 procent te vergroten.
19 minuten geledenSYDNEY (ANP/AFP) - Australiƫ gaat wetten invoeren om het energie- en waterverbruik van datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI) te reguleren en het auteursrecht te beschermen. Dat heeft de Australische premier Anthony Albanese woensdag gezegd.
34 minuten geledenSAN JOSE (ANP/RTR) - Betaalverwerkingsbedrijf Stripe heeft samen met private-equitybedrijf Advent International een bod uitgebracht op digitale betalingsverwerker PayPal. Dat meldt Reuters op basis van ingewijden. Stripe en Advent zouden volgens de bronnen 60,50 dollar per aandeel bieden, waardoor het totale bod op ongeveer 53 miljard dollar uitkomt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse verzekeraars en pensioenfondsen steken meer geld in private markten, oftewel beleggingen in bedrijven die niet aan de beurs genoteerd zijn. De Nederlandsche Bank (DNB) meldt dat deze organisaties vorig jaar samen voor 276 miljard euro aan dit soort beleggingen in de boeken hadden staan.
1 uur geledenSAN JOSE (ANP/RTR) - Betaalverwerkingsbedrijf Stripe heeft samen met private-equitybedrijf Advent International een bod uitgebracht op digitale betalingsverwerker PayPal. Dat meldt Reuters op basis van ingewijden. Stripe en Advent zouden volgens de bronnen 60,50 dollar per aandeel bieden, waardoor het totale bod op ongeveer 53 miljard dollar uitkomt.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp lopen verder op. Als gevolg van het oplaaiende conflict in het Midden-Oosten zijn de olieprijzen de afgelopen dagen gestegen. Ook het verbod van Moskou op export van diesel vanuit Rusland speelt mee, vertelt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs heeft de AEX-index woensdag voor het eerst in de geschiedenis de 1100 puntengrens bereikt. De hoofdindex, die bestaat uit de grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte kort na opening een niveau aan van 1102,37 punten. Dat is de hoogste stand ooit.
1 uur geleden