Beurshandel op Damrak in teken van Amerikaanse inflatie
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs kijken donderdag vooral uit naar het belangrijke inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat later op de dag bekend wordt gemaakt. De hoop dat de Amerikaanse inflatie in december verder is afgekoeld zorgde deze week al voor optimisme op de aandelenmarkten. Economen verwachten dat de inflatie vorige maand is uitgekomen op 6,5 procent. In november was dat nog 7,1 procent. De inflatie in de grootste economie ter wereld is daarmee flink afgekoeld sinds de piek van 9,1 procent in juni.
De Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve, heeft de rente afgelopen jaar zeven keer verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen. Dat zou goed nieuws zijn voor beleggers aangezien hogere rentetarieven over het algemeen ongunstig zijn voor aandelenbeleggingen.
De AEX-index koerst af op een vrijwel vlakke opening. Ook de andere Europese beurzen zullen waarschijnlijk afwachtend beginnen. De Aziatische aandelenmarkten lieten donderdag een gemengd beeld zien. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 0,4 procent lager, door winstnemingen bij de grote Chinese techbedrijven na de recente rally in de sector. De hoofdindex in Shanghai daalde een fractie. Uit cijfers van de Chinese overheid bleek dat de inflatie in het land in december is toegenomen tot 1,8 procent, mede door het loslaten van de strenge coronamaatregelen. De prijzen die producenten rekenen voor hun producten daalden daarentegen in december.
Chips
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zullen mogelijk bewegen op de kwartaalresultaten van TSMC. De Taiwanese chipmaker boekte afgelopen kwartaal een recordwinst. Eerder deze week stelden de omzetcijfers over december van de grootste chipfabrikant ter wereld nog teleur, maar met schaalvoordelen en zijn technologische voorsprong op veel concurrenten wist TSMC de winst fors op te voeren.
Het aandeel Shell zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. Fastned kwam met cijfers. De uitbater van laadstations zag de omzet in het laatste kwartaal van afgelopen jaar flink stijgen. Dat was vooral te danken aan meer elektrische wagens op de weg, maar ook door de uitbreiding van het aantal laadstations. Fastned verhoogde daarnaast de prijzen om de gestegen energieprijzen te compenseren.
De euro was 1,0757 dollar waard, tegen 1,0755 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd een fractie duurder op 77,43 dollar per vat. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 82,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Airbnb heeft zijn omzetverwachting voor de derde keer dit jaar verhoogd na een sterke vraag naar accommodaties in het afgelopen kwartaal. Vooral Gen Z'ers, geboren tussen 1997 en 2012, boeken de laatste tijd veel meer overnachtingen bij het verhuurplatform. Volgens topman Brian Chesky zijn zij goed voor bijna de helft van de bijgekomen nieuwe boekers.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen kelderden donderdag op de aandelenbeurzen in New York, waardoor Wall Street zijn slechtste beursdag sinds april vorig jaar doormaakte. Beleggers vrezen dat de Democratische overwinning bij midtermverkiezingen grote gevolgen kan hebben voor de opmars van kunstmatige intelligentie (AI). Mogelijk volgen er straks strengere regels en zien bedrijven zich genoodzaakt om hun forse investeringen in AI te temperen. Daardoor gingen AI-gerelateerde aandelen massaal in de uitverkoop.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is donderdag fors in waarde gezakt doordat de uitverkoop van techaandelen op Wall Street oversloeg op risicovolle beleggingen als crypto's. 's Werelds grootste cryptomunt werd verhandeld voor zo'n 76.000 dollar, wat neerkomt op een dagverlies rond de 5 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is een grote verliezer te midden van forse verliezen van techbedrijven op de beurzen in New York. Aandelen die met kunstmatige intelligentie (AI) te maken hebben, kelderden donderdag op Wall Street omdat beleggers vrezen dat er minder datacenters gebouwd kunnen worden in de Verenigde Staten na de verkiezingsoverwinning van de Democraten.
2 uur geledenINNSBRUCK (ANP/RTR) - De Oostenrijkse vastgoedmagnaat René Benko moet opnieuw de cel in. Een rechter veroordeelde hem donderdag in een fraudezaak voor twee jaar. Die straf kwam bovenop een eerdere veroordeling van dertig maanden gevangenisstraf, die hij deels thuis, met enkelband, mocht uitzitten.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers. Volgens nieuw onderzoek van Rijnland Advies in opdracht van Dutch Drone Delta telt de branche inmiddels ruim 3000 werknemers. Dat waren er in 2023 nog zo'n 2300. De onderzoekers stellen dat er in 2030 meer dan 5100 mensen bij dronebedrijven kunnen werken als de huidige groeitrends doorzetten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Vluchten van en naar Eindhoven Airport kunnen donderdagavond toch doorgaan. Eindhoven dacht veel vluchten te moeten schrappen, maar een woordvoerder laat weten dat het probleem op het laatste moment is opgelost. Er zou een bezettingsprobleem zijn geweest bij de militaire vluchtverkeersleiding.
5 uur geleden