Beurshandel op Damrak in teken rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs wordt donderdag vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Algemeen wordt verwacht dat de beleidsbepalers van de centrale bank in Frankfurt de rente in het eurogebied voor de vierde keer dit jaar gaan verlagen. De ECB hoopt met de lagere leenkosten de consumentenbestedingen en bedrijfsinvesteringen aan te jagen en de economie te ondersteunen. Het belangrijkste rentetarief in de eurozone zal waarschijnlijk met een kwart procentpunt worden teruggeschroefd tot 3 procent.
Aanvankelijk werd gehoopt dat de ECB in december met een stevigere renteverlaging van een half procentpunt zou komen door de tegenvallende economische cijfers en sombere vooruitzichten voor het eurogebied. In november liep de inflatie in de eurozone echter op tot 2,3 procent en kwam daarmee weer boven de ECB-doelstelling van 2 procent uit. Beleggers letten verder vooral op wat ECB-president Christine Lagarde gaat zeggen over eventuele rentestappen in het komende jaar. Tot nu toe heeft Lagarde steeds vastgehouden aan het standpunt dat de rentestappen per vergadering worden bekeken.
In de Verenigde Staten vergadert de Federal Reserve volgende week over de rente. Woensdag bleek dat de Amerikaanse inflatie in november conform verwachting is uitgekomen op 2,7 procent. Dat verstevigde de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente ook verder gaat verlagen.
ABN AMRO
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog. Vooral de techbedrijven stonden in de belangstelling, na de stevige koerswinst van 1,8 procent van de Nasdaq. De Amerikaanse technologiegraadmeter steeg daarmee voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 20.000 punten. De Nikkei in Tokio klom 1,2 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 1,7 en 0,8 procent.
Op het Damrak zal ABN AMRO mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De bank werd door de kenners van zakenbank Goldman Sachs op de verkooplijst gezet. Daarnaast verhoogde Citi het koersdoel voor betaalbedrijf Adyen en werd het koopadvies herhaald.
TKH
Ook TKH staat in de belangstelling. De technologiegroep heeft een opdracht gekregen van ongeveer 200 miljoen euro voor de levering van kabels voor een Schots windmolenpark.
De euro was 1,0515 dollar waard, tegen 1,0510 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 70,37 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 73,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Shell behoorde donderdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern verdubbelde de winst in het afgelopen kwartaal door de hoge olie- en gasprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Topman Wael Sawan sprak van zeer sterke resultaten. Om aandeelhouders te belonen, gaat Shell voor 5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel won bijna 3 procent.
26 minuten geledenDIEMEN (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) vervangt technologische medewerkers allerminst, maar verandert wel de vraag, meldt uitzender Randstad in een nieuw rapport. De snelgroeiende technologie zorgt bij veel organisaties daarom juist voor een groei van het aantal techmedewerkers. "Bijna negen op de tien managers breidt zijn techteams uit om met AI zijn dienstverlening op te schalen en de omzet te vergroten."
45 minuten geledenHERZOGENAURACH (ANP/BLOOMBERG) - Adidas deed afgelopen kwartaal goede zaken met de verkoop van kleding- en sportartikelen. Met de schoenendivisie, waar het Duitse merk probeert voort te bouwen op het succes van retro-sneakers zoals de Samba, ging het minder goed.
55 minuten geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het afgelopen kwartaal de winst verdubbeld door de hoge olie- en gasprijzen als gevolg van de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - AB InBev, de bierbrouwer achter merken als Corona, Jupiler en Stella Artois, heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst geboekt. De hoeveelheid verkochte dranken nam slechts licht toe, wat erop wijst dat de grote brouwer hogere prijzen rekende voor zijn bier.
1 uur geledenSON (ANP) - Het verzuim op de werkvloer is in september gestegen naar 4,9 procent, van 4,6 procent in augustus. In september 2025 lag dit percentage nog op 4,7 procent, meldden de arbodiensten HumanCapitalCare en ArboNed, die samen bijna 1 miljoen werknemers ondersteunen.
1 uur geledenSEOUL (ANP/DPA) - Het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung boekte in het afgelopen kwartaal een recordwinst door een aanhoudend sterke vraag naar halfgeleiders. De winst schoot omhoog tot 107,4 biljoen won (72 miljard euro), bijna negen keer zo veel als in hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
2 uur geleden