Beurshandel op Damrak in teken rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs wordt donderdag vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Algemeen wordt verwacht dat de beleidsbepalers van de centrale bank in Frankfurt de rente in het eurogebied voor de vierde keer dit jaar gaan verlagen. De ECB hoopt met de lagere leenkosten de consumentenbestedingen en bedrijfsinvesteringen aan te jagen en de economie te ondersteunen. Het belangrijkste rentetarief in de eurozone zal waarschijnlijk met een kwart procentpunt worden teruggeschroefd tot 3 procent.
Aanvankelijk werd gehoopt dat de ECB in december met een stevigere renteverlaging van een half procentpunt zou komen door de tegenvallende economische cijfers en sombere vooruitzichten voor het eurogebied. In november liep de inflatie in de eurozone echter op tot 2,3 procent en kwam daarmee weer boven de ECB-doelstelling van 2 procent uit. Beleggers letten verder vooral op wat ECB-president Christine Lagarde gaat zeggen over eventuele rentestappen in het komende jaar. Tot nu toe heeft Lagarde steeds vastgehouden aan het standpunt dat de rentestappen per vergadering worden bekeken.
In de Verenigde Staten vergadert de Federal Reserve volgende week over de rente. Woensdag bleek dat de Amerikaanse inflatie in november conform verwachting is uitgekomen op 2,7 procent. Dat verstevigde de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente ook verder gaat verlagen.
ABN AMRO
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog. Vooral de techbedrijven stonden in de belangstelling, na de stevige koerswinst van 1,8 procent van de Nasdaq. De Amerikaanse technologiegraadmeter steeg daarmee voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 20.000 punten. De Nikkei in Tokio klom 1,2 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 1,7 en 0,8 procent.
Op het Damrak zal ABN AMRO mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De bank werd door de kenners van zakenbank Goldman Sachs op de verkooplijst gezet. Daarnaast verhoogde Citi het koersdoel voor betaalbedrijf Adyen en werd het koopadvies herhaald.
TKH
Ook TKH staat in de belangstelling. De technologiegroep heeft een opdracht gekregen van ongeveer 200 miljoen euro voor de levering van kabels voor een Schots windmolenpark.
De euro was 1,0515 dollar waard, tegen 1,0510 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 70,37 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 73,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel en Beijing zijn een importquotum overeengekomen van 350.000 hybride auto's die per jaar vanuit China naar de EU mogen worden geïmporteerd. Dat meldt een hoge EU-functionaris maandag in een uitleg over de deal die afgelopen vrijdag werd gesloten door Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Chinese minister van Handel Wang Wentao.
24 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Autoconcern Volkswagen heeft afgelopen kwartaal opnieuw fors minder voertuigen verkocht. De al eerder ingezette terugval nam van juli tot en met september in snelheid toe, met een verkoopdaling van 14 procent tot 1,9 miljoen auto's. Dit hele jaar verkocht Volkswagen tot nu toe 9 procent minder van al zijn merken, waar ook onder meer Audi en Porsche bij horen.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend na het slotrecord op vrijdag. Ahold Delhaize behoorde kort na de opening tot de verliezers. Het supermarktbedrijf maakte maandag bekend te kampen met een beveiligingsprobleem in zijn netwerk.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een staking door Belgische vakbonden zorgt maandag voor hinder op het Belgische spoor. Tot 22.00 uur rijden er minder treinen. Spoormaatschappij NMBS rijdt een alternatieve dienstverlening en adviseert reizigers vlak voor vertrek de reisplanner te checken. De NS waarschuwt dat de staking ook gevolgen kan hebben voor Nederlandse treinreizigers die van, via of naar België reizen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een AI-fabriek die in de Rotterdamse haven gebouwd moet gaan worden, heeft zijn eerste klant binnen. Dat bevestigt topman Han de Groot van initiatiefnemer VOLT na berichtgeving van het Financieele Dagblad. Het gaat om het AI-cloudbedrijf Nebius, met hoofdkantoor in Amsterdam.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in augustus met bijna 5 procent gestegen ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt. Bedrijven hebben vooral meer machines en transportmiddelen uitgevoerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is afgelopen maand opnieuw toegenomen. Er gingen 320 bedrijven failliet. Dat zijn er 44 meer dan een jaar eerder in september, een toename van 16 procent. Dat is de grootste stijging van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
2 uur geleden