Beurshandel in teken Amerikaans banenrapport en Omikron
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat vrijdag vooral in het teken van het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Eerder deze week bleek al uit cijfers van loonstrookverwerker ADP dat het aantal banen in het bedrijfsleven in de VS in november sterker dan verwacht is toegenomen. Een sterk herstel van de arbeidsmarkt maakt het voor de Amerikaanse centrale bank gemakkelijker om de coronasteun verder af te bouwen. Daarnaast blijven de zorgen over de Omikron-variant van het coronavirus boven de markten hangen.
De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen waarschuwde donderdag dat de nieuwe virusvariant kan leiden tot aanzienlijke problemen voor de wereldeconomie, door bijvoorbeeld verdere verstoringen van leveringsketens. Daardoor zou ook de inflatie verder kunnen worden aangejaagd. Yellen benadrukte wel dat er nog een hoop onduidelijkheid heerst rond de impact van Omikron.
Daarnaast heeft de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw pakket maatregelen gepresenteerd om het coronavirus komende winter te bestrijden. Dat pakket heeft ook gevolgen voor internationale reizigers. Die moeten zich binnenkort minder dan 24 uur voor hun vertrek naar de VS laten testen, ongeacht hun nationaliteit of vaccinatiestatus.
Shell
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren met winst te beginnen aan de laatste dag van de week. Ook elders in Europa zullen de beurzen hoger openen in navolging van het herstel op Wall Street. In de Aziatische regio lieten de belangrijkste aandelenmarkten vrijdag overwegend winsten zien. In Tokio ging de Nikkei 1 procent hoger het weekeinde in. In Hongkong stonden de Chinese techbedrijven onder druk door de aankondiging van de Chinese taxidienst Didi om zijn beursnotering in New York op te geven. De Hang Seng-index noteerde tussentijds 0,2 procent lager.
Op het Damrak staat Shell in de belangstelling. Het olie- en gasconcern schrapt de plannen voor de ontwikkeling van een olieveld in de Noordzee. De plannen voor de opening van het olieveld Cambo ten westen van de Shetlandeilanden werden eerder fel bekritiseerd door klimaatactivisten. Shell stelt dat het niet genoeg economisch voordeel ziet in de ontwikkeling van het project en dat er kans is op vertragingen.
De euro was 1,1282 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,9 procent meer op 67,76 dollar. Brentolie werd 1,7 procent duurder op 70,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie kijkt of nieuwe maatregelen nodig zijn om de economie te beschermen tegen Chinese producten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Brussel is in toenemende mate bezorgd over het groeiende handelstekort met China en de gevolgen daarvan voor Europese bedrijven.
12 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt maandag voor lange rijen voor de security, op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Het vliegveld heeft besloten om extra kantoorpersoneel in te zetten. Ook wordt water uitgedeeld aan de wachtenden.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Demonstraties en acties aan het spoor in de Rotterdamse haven veroorzaken reputatieschade voor Nederland als "betrouwbare logistieke toegangspoort van Europa". Dat laat spoorbeheerder ProRail maandag weten, een dag na opnieuw acties aan het spoor.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX "binnenkort" naar de beurs brengen. Dat zei de rijkste man ter wereld en topman van Tesla maandag. Eerder werd door Amerikaanse persbureaus al gemeld dat SpaceX waarschijnlijk deze week een aanvraag voor een beursgang in New York zou kunnen indienen.
2 uur geledenDELFT (ANP/RTR) - IKEA schrapt wereldwijd 850 banen om kosten te besparen en de organisatie te vereenvoudigen. De reorganisatie moet eind van het kalenderjaar klaar zijn. Of er ook banen in Nederland op het spel staan, is nog niet bekend. IKEA Nederland heeft nog niet gereageerd op vragen van het ANP.
2 uur geledenBEMMEL (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans werkt samen met Joosten Groep en Rijkswaterstaat aan een nieuw systeem dat vervuiling van grondwater langs de weg tegen moet gaan. Van maandag tot en met woensdag wordt het systeem getest langs de A58 tussen Eindhoven en Tilburg.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco wil dat de overheid voldoende ruimte laat voor de rol van bedrijven in de energietransitie. Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie, zoals kernenergie en warmtenetten, waardoor de marktwerking onder druk komt te staan.
3 uur geleden