Beurshandel in teken Amerikaans banenrapport en Omikron
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat vrijdag vooral in het teken van het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Eerder deze week bleek al uit cijfers van loonstrookverwerker ADP dat het aantal banen in het bedrijfsleven in de VS in november sterker dan verwacht is toegenomen. Een sterk herstel van de arbeidsmarkt maakt het voor de Amerikaanse centrale bank gemakkelijker om de coronasteun verder af te bouwen. Daarnaast blijven de zorgen over de Omikron-variant van het coronavirus boven de markten hangen.
De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen waarschuwde donderdag dat de nieuwe virusvariant kan leiden tot aanzienlijke problemen voor de wereldeconomie, door bijvoorbeeld verdere verstoringen van leveringsketens. Daardoor zou ook de inflatie verder kunnen worden aangejaagd. Yellen benadrukte wel dat er nog een hoop onduidelijkheid heerst rond de impact van Omikron.
Daarnaast heeft de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw pakket maatregelen gepresenteerd om het coronavirus komende winter te bestrijden. Dat pakket heeft ook gevolgen voor internationale reizigers. Die moeten zich binnenkort minder dan 24 uur voor hun vertrek naar de VS laten testen, ongeacht hun nationaliteit of vaccinatiestatus.
Shell
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren met winst te beginnen aan de laatste dag van de week. Ook elders in Europa zullen de beurzen hoger openen in navolging van het herstel op Wall Street. In de Aziatische regio lieten de belangrijkste aandelenmarkten vrijdag overwegend winsten zien. In Tokio ging de Nikkei 1 procent hoger het weekeinde in. In Hongkong stonden de Chinese techbedrijven onder druk door de aankondiging van de Chinese taxidienst Didi om zijn beursnotering in New York op te geven. De Hang Seng-index noteerde tussentijds 0,2 procent lager.
Op het Damrak staat Shell in de belangstelling. Het olie- en gasconcern schrapt de plannen voor de ontwikkeling van een olieveld in de Noordzee. De plannen voor de opening van het olieveld Cambo ten westen van de Shetlandeilanden werden eerder fel bekritiseerd door klimaatactivisten. Shell stelt dat het niet genoeg economisch voordeel ziet in de ontwikkeling van het project en dat er kans is op vertragingen.
De euro was 1,1282 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,9 procent meer op 67,76 dollar. Brentolie werd 1,7 procent duurder op 70,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
10 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
12 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
14 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden