Beurs Tokio flink hoger na nieuws rond premier Suga
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio is vrijdag met een flinke koerswinst gesloten. Beleggers in de Japanse hoofdstad reageerden positief op het nieuws dat premier Yoshihide Suga zich niet opnieuw verkiesbaar stelt als leider van de Liberaal-Democratische Partij (LDP). Op de financiële markten wordt gespeculeerd dat zijn opvolger meer zal doen om de Japanse economie te stimuleren.
De toonaangevende Nikkei-index sloot 2 procent hoger op 29.113,86 punten. De Topix, naast de Nikkei-index een belangrijke beursgraadmeter in Tokio, bereikte het hoogste niveau sinds 1991. Regeringspartij LDP, die een meerderheid in het Japanse Lagerhuis heeft, kiest eind deze maand een opvolger voor Suga die nauwelijks een jaar premier is geweest. Hij was onder Japanners niet erg populair vanwege zijn aanpak van de coronapandemie en het laten doorgaan van de Olympische Spelen.
Bij de bedrijven in Tokio ging de aandacht onder meer uit naar autoconcern Mitsubishi Motors. Het aandeel won 0,7 procent na berichten dat het bedrijf een nieuwe fabriek wil gaan bouwen in Bangladesh. Branchegenoot Toyota steeg 1,4 procent en Mazda werd 2,2 procent hoger gezet.
Shanghai
De beurs in Shanghai verloor tussentijds 0,1 procent en de Hang Seng-index in Hongkong noteerde een min van 0,6 procent. Marktonderzoekers Caixin en Markit kwamen met cijfers over de Chinese dienstensector. Die liet vorige maand krimp zien. In Hongkong was Alibaba een daler met een min van 3,3 procent. Het bedrijf gaat 100 miljard yuan, omgerekend 13 miljard euro, uittrekken voor de welvaartsplannen van de Chinese president Xi Jinping. Xi wil dat grote techbedrijven hun enorme winsten meer gaan inzetten om de gemeenschappelijke welvaart in China te steunen, bijvoorbeeld door kleine bedrijven te helpen.
De Kospi in Seoul sloot met een winst van 0,7 procent en de All Ordinaries in Sydney won 0,5 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
28 minuten geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
53 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft wereldwijd meer dan 1 miljard actieve gebruikers. Dat heeft het Amerikaanse techbedrijf vrijdag naar buiten gebracht. Het cijfer omvat niet alleen de gebruikers van de populaire chatbot ChatGPT zelf, maar ook AI-programmeerhulp Codex en ChatGPT Work, een platform waarmee gebruikers toegang hebben tot andere externe toepassingen.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors voert gesprekken over een overname van Ambarella, een ontwerper van gespecialiseerde AI-chips die worden gebruikt in cameratechnologie voor zelfrijdende auto's. Dat meldt de Financial Times op basis van ingewijden. Volgens de Britse zakenkrant zijn de gesprekken over een mogelijke miljardendeal in volle gang, maar wil NXP geen commentaar geven.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) is vrijdag ruim een kwart van zijn beurswaarde kwijtgeraakt op de beurs in Amsterdam. Het aandeel van het bedrijf achter sterren als Taylor Swift, Noah Kahan, Olivia Rodrigo en Drake kelderde dik 25 procent na een zeer slecht ontvangen kwartaalbericht.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BELGA) - De Europese Commissie is akkoord met de miljardenovername van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims. Een groep investeerders onder leiding van het Saudische staatsfonds PIF telde vorig jaar 55 miljard euro neer om EA in te lijven en van de aandelenbeurs in New York te halen.
16 uur geleden