Beurs Londen licht omhoog na verkiezingswinst Labour
LONDEN (ANP) - De aandelenbeurs in Londen is vrijdag licht hoger geopend, na de enorme winst van Labour bij de Britse parlementsverkiezingen. De partij van leider Keir Starmer heeft volgens exitpolls de verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk met overmacht gewonnen. De overwinning van Labour was al verwacht op de financiële markten.
Labour heeft volgens de polls 410 van de 650 zetels in het Britse parlement. Op ruime afstand volgt de Conservatieve Partij van Rishi Sunak met 131 zetels. Starmer wordt nu de eerste Labour-premier sinds 2010. Hij heeft het aanjagen van de economische groei tot speerpunt gemaakt in zijn verkiezingscampagne en ook gezegd de banden met de Europese Unie aan te willen halen.
De FTSE in Londen noteerde in de vroege handel 0,4 procent hoger. In Amsterdam steeg de AEX-index 0,5 procent tot 939,66 punten. De MidKap won 0,7 procent tot 878,73 punten. In Parijs en Frankfurt klommen de hoofdgraadmeters tot 0,4 procent.
Onafhankelijkheidsdag
Later op de dag komt ook het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid naar buiten. De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt spelen een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Op Wall Street zal de handel worden hervat. Op donderdag waren de Amerikaanse beurzen dicht voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten.
Op de beurs in Amsterdam stonden de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi bij de winnaars met koerswinsten tot 1,4 procent. Het Zuid-Koreaanse technologieconcern zag de winst in het afgelopen kwartaal omhoog schieten door de grote vraag naar zijn chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI). De koers van chipmachinemaker ASML bereikte zelfs een recordniveau.
Shell
Shell werd 0,2 procent duurder na een voorlopige update over de resultaten in het tweede kwartaal. Volgens het olie- en gasconcern liggen de resultaten bij de gashandel in lijn met vorig jaar, maar zijn ze wel lager dan in het eerste kwartaal van dit jaar door seizoenseffecten. Ook doet Shell afschrijvingen op bezittingen in Rotterdam en Singapore.
De euro noteerde vrijdagochtend op 1,0821 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,1 procent tot 83,96 dollar. Brentolie zakte 0,1 procent tot 87,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
7 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
13 uur geleden