Beurs in Sydney stijgt na handhaving rente in Australië
SYDNEY (ANP) - De aandelenbeurs in Sydney ging dinsdag licht omhoog. Beleggers verwerkten het besluit van de Australische centrale bank om de rente niet opnieuw te verhogen en ongewijzigd te laten op 4,1 procent. Volgens de centrale bankiers van het land heeft de inflatie zijn piek bereikt. Een nipte meerderheid van de economen had vooraf gerekend op een verdere verhoging, na de verrassende renteverhoging een maand geleden. De Australische hoofdindex, de All Ordinaries, steeg 0,5 procent en werkte daarmee een eerder verlies weg.
De Aziatische markten lieten een gemengd beeld zien. De Hang Seng-index in Hongkong klom 0,6 procent. Luchtvaartmaatschappij Cathay Pacific won 0,4 procent in Hongkong. Luchtvaartbrancheorganisatie IATA verwacht dat de luchtvaartsector in Hongkong tegen eind 2024 volledig zal zijn hersteld van de coronapandemie. Dat is drie jaar sneller dan eerder werd verwacht.
De beurs in Shanghai won 0,1 procent. De Chinese producenten van de metalen gallium en germanium gingen flink vooruit. China heeft exportbeperkingen opgelegd voor de twee belangrijke grondstoffen die cruciaal zijn voor de chipindustrie. De maatregel lijkt een tegenreactie van de Chinezen op de onlangs bekendgemaakte exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China. Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial steeg 10 procent en Yunnan Chihong Zinc & Germanium klom dik 7 procent.
Rest van Azië
In Japan namen beleggers wat winst na de recente sterke opmars. De Nikkei in Tokio daalde 0,9 procent. De Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron wonnen 1,6 en 0,1 procent ondanks de Chinese exportbeperkingen. Daiichi kelderde 14 procent. Dat had te maken met een tegenvallend onderzoek over een nieuw medicijn tegen longkanker van de Japanse farmaceut en zijn Britse partner AstraZeneca.
De Kospi in Seoul verloor 0,2 procent, ondanks een meevallend inflatiecijfer. De stijging van consumentenprijzen in Zuid-Korea nam in juni voor de vijfde maand op rij af tot 2,7 procent. De inflatie ligt daarmee op het laagste niveau sinds oktober 2021. De Zuid-Koreaanse centrale bank was een van de eerste in de regio die stopte met renteverhogingen om de inflatie te bestrijden en economen verwachten dat de rente in het land aan het einde van het jaar zal worden verlaagd.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Veel schepen liggen voor anker in de Perzische Golf. Dat komt door de blijvende onveiligheid in het gebied en de blokkade van aangrenzende wateren door het conflict rond Iran. "Op het moment dat er voldoende aanvallen op schepen worden uitgevoerd, betekent dat feitelijk dat een veilig vertrek van schepen uit de Perzische Golf vrijwel onmogelijk wordt gemaakt", meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR).
7 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Amazon kampt met een storing bij zijn clouddiensten in de Verenigde Arabische Emiraten door problemen met de stroomvoorziening. Amazon heeft ook gemeld dat een datacenter is geraakt door een onbekend object waardoor brand ontstond. Daarop werd de stroomtoevoer stilgelegd door de brandweer.
19 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft de grote olieraffinaderij Ras Tanura maandagochtend stilgelegd na een drone-aanval waardoor een kleine brand bij het complex uitbrak. Volgens de autoriteiten gaat het om een voorzorgsmaatregel: er is geen grote schade aan de raffinaderij en er zijn geen gewonden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde maandag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. Ook andere grote luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen brandstofprijzen. Olie- en gasproducenten als Shell profiteerden daarentegen van de forse opmars van de olie- en gasprijzen die volgden op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Air France-KLM zakte ruim 7 procent en Shell klom 5 procent.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in februari licht verbeterd met een iets sterkere groei van de bedrijvigheid dan een maand eerder. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Die meting werd gedaan voor de aanvallen op Iran.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Nederland telt steeds meer ouderen die aanvullende inkomensondersteuning ontvangen omdat ze geen volledige AOW krijgen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voorziet komende jaren een toename met ruim de helft. In 2040 gaat het volgens de organisatie waarschijnlijk om 94.000 huishoudens op een AOW-bevolking van ongeveer 4,6 miljoen mensen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.
2 uur geleden