Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurs in Moskou onderuit door escalatie oorlog in Oekraïne

Beurs in Moskou onderuit door escalatie oorlog in Oekraïne

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurs in Moskou is maandag hard onderuit gegaan door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in Oekraïne. De Russische MOEX-index dook bij de opening van de markt bijna 12 procent omlaag en zakte voor het eerst sinds de Russische invasie van Oekraïne op 24 februari onder het niveau van 1800 punten.

De koersval volgde op een grote ontploffing op zaterdagochtend bij de Krimbrug, die het schiereiland de Krim met Rusland verbindt. Het Kremlin geeft Oekraïne daar de schuld van. In Oekraïense steden verspreid over het hele land zijn volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski maandag Russische raketaanvallen geweest. In Kiev zijn er doden en gewonden gevallen. Het zijn de eerste aanvallen op de Oekraïense hoofdstad sinds juni. De aanval op Kiev is mogelijk een vergelding voor de aanslag op de Krimbrug.

Na het forse openingsverlies van de Russische beurs liep het verlies in het eerste handelsuur terug. Momenteel noteert de MOEX 3,8 procent in het rood. Gazprom kelderde 17 procent. Het aandeel van het Russische staatsgasconcern noteert echter ook ex-dividend. Dat betekent dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. Dit zorgt meestal voor extra koersdruk.

Gazprom boekte in de eerste jaarhelft een recordwinst dankzij de sterk gestegen energieprijzen. Het concern keert dan ook over de eerste zes maanden een recorddividend uit van omgerekend 20 miljard euro. Dat geld is voor een groot deel bestemd voor de Russische staat.

Meer uit Financieel

Nieuwe motoren iets minder populair, tweedehandsverkoop op record

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland is vorig jaar voor het eerst in ruim tien jaar teruggelopen. In totaal zijn 19.608 motorfietsen op kenteken gezet, 211 stuks minder dan in 2024, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt. Vergeleken met tien jaar geleden is de verkoop van nieuwe motorfietsen met ruim de helft gestegen.

57 minuten geleden
Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen

DEN HAAG (ANP) - De duurste woningen stonden afgelopen jaar gemiddeld gezien in Blaricum. Daarmee neemt de Noord-Hollandse gemeente de eerste plek over van het naastgelegen Laren. In het Gooise Blaricum kostte een huis vorig jaar gemiddeld ruim 1,1 miljoen euro, Laren zakte naar de derde plek met een gemiddelde verkoopsom van bijna 978.000 euro. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster.

1 uur geleden
Ierse waakhond start onderzoek naar Grok om uitkleedfunctie

DUBLIN (ANP/RTR/AFP) - De Ierse waakhond voor gegevensbescherming is dinsdag een onderzoek gestart naar X vanwege het genereren van seksueel getinte afbeeldingen, waaronder het laten uitkleden van mensen op foto's, door Grok, het AI-product van Elon Musk. Het onderzoek is de nieuwste stap in een internationale tegenreactie tegen Grok.

1 uur geleden
Zakenblad: VW gaat tientallen miljarden extra bezuinigen

WOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil met een nieuw besparingsprogramma de kosten met zo'n 60 miljard euro terugdringen, veel meer dan tot nu toe was voorzien. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden. Hiermee moeten de kosten tegen 2028 met 20 procent dalen.

9 uur geleden
Overleg zes EU-landen geen bedreiging, zegt voorzitter Eurogroep

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, ziet het overleg van zes lidstaten met de grootste economieën in de EU, waaronder Nederland, niet als bedreiging voor het werk van de Eurogroep. Daar bespreken de ministers van Financiën van de eurolanden vrijwel maandelijks financiële en economische kwesties. "Het is potentieel positief", zei Pierrakakis maandag na afloop van de vergadering van de Eurogroep.

11 uur geleden
Maker van nachtkijkers profiteert van enorme Europese oorlogskas

ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.

12 uur geleden
Bouwers klimmen flink op vlak Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.

14 uur geleden