Beurs in Amsterdam verliest na nieuws over heffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijk verlies gesloten. Beleggers verwerkten het nieuws dat de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump mogelijk een economische noodtoestand wil uitroepen om importheffingen te kunnen invoeren. Ook bleven rentezorgen de handel op de financiële markten beïnvloeden.
De AEX-index zakte 0,6 procent tot 889 punten. De MidKap zakte 1,5 procent tot 832,84 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt zakten tot 0,5 procent, de bekendste beursgraadmeter in Londen kwam amper van zijn plek.
Nieuwszender CNN berichtte op basis van ingewijden dat Trump overweegt gebruik te maken van de zogeheten International Emergency Economic Powers Act. Die geeft de president de mogelijkheid om eenzijdig importen aan banden te leggen als er een nationale noodtoestand is.
De euro
De euro leek zwaar te lijden onder het nieuws. De Europese munt verloor 0,6 procent ten opzichte van de dollar. Een euro was 1,0303 dollar waard.
Bijna alle bedrijven in de AEX eindigden met verlies. NN was de grootste verliezer met een min van 2,5 procent, na een adviesverlaging door analisten van Morgan Stanley. Ook branchegenoot ASR (min 1,1 procent) sloot lager.
Shell
Shell kwam met een vooruitblik op de vierdekwartaalcijfers. Het olie- en gasconcern verwacht dat de resultaten uit handelsactiviteiten van zijn gasdivisie slechter zullen zijn dan in het derde kwartaal. Ook rekent het bedrijf op een afschrijving van 800 miljoen tot 1,2 miljard dollar op zijn divisie voor hernieuwbare energie. Het aandeel Shell verloor 1,8 procent.
Uitlatingen van Trump joegen beleggers in windenergiebedrijven schrik aan. De Republikein noemde windturbines "rotzooi", waarna windbedrijven Vestas en Ørsted tot 7,4 procent verloren.
Defensie
Defensiebedrijven profiteerden juist van de opmerking van Trump dat de NAVO-norm voor defensie-uitgaven omhoog moet. De Duitse fabrikant van militair materieel Rheinmetall werd op de beurs in Frankfurt 5,2 procent meer waard. Defensieconcern Leonardo won ruim 4 procent in Milaan en Thales steeg 4,2 procent in Parijs.
Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent meer waard op 73,39 dollar. Brentolie steeg 1,1 procent tot 76,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
10 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijs in Nederland stijgt woensdagavond naar verwachting tot het hoogste niveau in jaren, blijkt uit gegevens van handelsplatform Epex Spot. Ook in andere Europese landen stijgt de stroomprijs door een recordvraag naar koeling vanwege de hoge temperaturen. Als gevolg daarvan gaat de dynamische stroomprijs naar het hoogste niveau ooit, volgens vergelijkingssite Keuze.nl.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
15 uur geleden