Beurs in Amsterdam met winst richting Fed-besluit
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten in de aanloop naar het rentebesluit in de Verenigde Staten. De Federal Reserve houdt de rentestanden waarschijnlijk onveranderd, maar veel aandacht gaat uit naar de economische prognoses en de toelichting van beleidsmakers van de centrale bank.
De AEX sloot met een winst van 1 procent op 922,75 punten. De MidKap sloot juist licht lager op een stand van 882,24 punten. De beurzen in Parijs en Londen stegen respectievelijk 0,1 en 0,7 procent, terwijl in Frankfurt een min van 0,4 procent op de koersenborden stond.
In Turkije was sprake van een verkoopgolf na de arrestatie van de burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu. Hij geldt als een belangrijke politieke uitdager van premier Recep Tayyip Erdogan en beleggers schrokken van de ingreep die door critici een couppoging wordt genoemd.
Istanbul
De belangrijkste graadmeter van de beurs in Istanbul sloot 8,7 procent lager. De Turkse lira ging hard onderuit en bereikte zijn laagste niveau ten opzichte van de dollar ooit.
Staalfabrikant ArcelorMittal won op het Damrak 1,7 procent. Bronnen meldden aan persbureau Bloomberg dat de Zuid-Afrikaanse regering en de plaatselijke dochteronderneming van het concern dicht bij een akkoord zijn over steun voor twee staalfabrieken die ArcelorMittal wil sluiten.
Sif en Avantium
Beleggers schrokken van het kwartaal- en jaarbericht van funderingsspecialist Sif. Het aandeel ging bijna 15 procent omlaag nadat de leverancier van grote palen voor windmolenparken de verwachtingen omtrent het bedrijfsresultaat in 2025 naar beneden had bijgesteld.
Ook speciaalchemiebedrijf Avantium (min 5,8 procent) kon niet op veel enthousiasme rekenen na de presentatie van de resultaten over het vierde kwartaal. De ontwikkelaar van bioplastics is klaar met de bouw van een belangrijke fabriek in Delfzijl, die naar verwachting in de tweede helft van dit jaar plantaardige grondstoffen voor plasticverpakkingen kan leveren. Maar vooralsnog stroomt er veel meer geld het bedrijf uit dan dat er binnenkomt, dus blijft Avantium zoeken naar nieuwe financieringsbronnen.
Euro en olie
De euro daalde ongeveer 0,6 procent en noteerde 1,0882 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1 procent tot 67,58 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder, op 71,18 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg dinsdag voor de derde dag op rij op de aandelenbeurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk eindigde de handelsdag 4,8 procent hoger. Dat is een kleinere plus dan de afgelopen dagen. SpaceX werd vrijdag tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit meer dan 19 procent meer waard en kreeg er maandag weer ruim 19 procent bij.
7 uur geledenÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.
13 uur geleden