Beurs Amsterdam sluit week hoger af, Adyen en chipfondsen winnen
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een aanzienlijke winst de handel uitgegaan. Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden bij de winnaars, net zoals betalingsverwerker Adyen. Beleggers verwerkten onder andere de optimistischere vooruitzichten van Amerikaanse consumenten, wat kan leiden tot minder hevige renteverhogingen.
De AEX-index sloot 0,8 procent hoger op 748,04 punten. De MidKap steeg 0,4 procent tot 994,17 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,7 procent.
Uit een peiling van de Universiteit van Michigan komt naar voren dat Amerikanen minder hevige prijsstijgingen verwachten dan voorheen. Dat geeft ook het consumentenvertrouwen een stimulans. Op de markten kan dit tot speculatie leiden over minder rigoureus ingrijpen met renteverhogingen door de Federal Reserve, wat gunstig is voor de waardering van aandelen.
Een sterker dan verwachte economische groei van Duitsland gaf ook meer vertrouwen. Daarnaast werd bekend dat de economie van het Verenigd Koninkrijk in november nog nipt groeide. Bij een eerdere raming was nog sprake van krimp.
Universal Music Group
Adyen voerde de AEX aan met een plus van 3,6 procent, gevolgd door de toeleverancier voor de chipsector ASMI (plus 3,5 procent). Platenlabel Universal Music Group was de grootste daler met een min 2,7 procent.
Banken hadden op het Damrak weinig last van de overwegend slecht ontvangen resultaten van Amerikaanse branchegenoten, die met hun resultaten officieus het kwartaalcijferseizoen op Wall Street openden. ING eindigde 1,1 procent hoger. ABN AMRO, dat eerder deze week zijn financieel topman zag vertrekken, won 0,8 procent.
Air France-KLM
In de MidKap steeg Air France-KLM bijna 6 procent. Analisten van zakenbank UBS zijn positiever over het aandeel. Ook liftte het luchtvaartconcern mee op de sterke koerssprong van American Airlines. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij won donderdag bijna 10 procent op Wall Street na een verhoging van de winstverwachting.
De euro was 1,0804 dollar waard, tegen 1,0820 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 79,27 dollar per vat. Brentolie kostte ook 0,6 procent meer, op 84,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kabinetsplannen om kleine beleggers zwaarder te belasten, botsen met de Europese ambitie om juist meer mensen aan het beleggen te krijgen, vindt René van Vlerken, topman van beursuitbater Euronext. Dat is het bedrijf achter onder meer de Amsterdamse beurs.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Hans Anders heeft de verkoop van de AI- en camerabril van Meta voor onbepaalde tijd opgeschort, bevestigt een woordvoerder van de optiekketen na berichtgeving door het AD. Aanleiding is de "publieke en politieke discussie over slimme brillen" en "de vragen die daarbij spelen over de voorwaarden waaronder deze technologie kan worden gebruikt".
8 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het is niet langer mogelijk om de economische impact van klimaatverandering te ontkennen, zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) tijdens een toespraak in Frankfurt. "We zien het, we voelen het, we kunnen het meten. Dat heeft niets met ideologie te maken, dat is de realiteit."
8 uur geleden