Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurs Amsterdam sluit week hoger af, Adyen en chipfondsen winnen

Beurs Amsterdam sluit week hoger af, Adyen en chipfondsen winnen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een aanzienlijke winst de handel uitgegaan. Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden bij de winnaars, net zoals betalingsverwerker Adyen. Beleggers verwerkten onder andere de optimistischere vooruitzichten van Amerikaanse consumenten, wat kan leiden tot minder hevige renteverhogingen.

De AEX-index sloot 0,8 procent hoger op 748,04 punten. De MidKap steeg 0,4 procent tot 994,17 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,7 procent.

Uit een peiling van de Universiteit van Michigan komt naar voren dat Amerikanen minder hevige prijsstijgingen verwachten dan voorheen. Dat geeft ook het consumentenvertrouwen een stimulans. Op de markten kan dit tot speculatie leiden over minder rigoureus ingrijpen met renteverhogingen door de Federal Reserve, wat gunstig is voor de waardering van aandelen.

Een sterker dan verwachte economische groei van Duitsland gaf ook meer vertrouwen. Daarnaast werd bekend dat de economie van het Verenigd Koninkrijk in november nog nipt groeide. Bij een eerdere raming was nog sprake van krimp.

Universal Music Group

Adyen voerde de AEX aan met een plus van 3,6 procent, gevolgd door de toeleverancier voor de chipsector ASMI (plus 3,5 procent). Platenlabel Universal Music Group was de grootste daler met een min 2,7 procent.

Banken hadden op het Damrak weinig last van de overwegend slecht ontvangen resultaten van Amerikaanse branchegenoten, die met hun resultaten officieus het kwartaalcijferseizoen op Wall Street openden. ING eindigde 1,1 procent hoger. ABN AMRO, dat eerder deze week zijn financieel topman zag vertrekken, won 0,8 procent.

Air France-KLM

In de MidKap steeg Air France-KLM bijna 6 procent. Analisten van zakenbank UBS zijn positiever over het aandeel. Ook liftte het luchtvaartconcern mee op de sterke koerssprong van American Airlines. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij won donderdag bijna 10 procent op Wall Street na een verhoging van de winstverwachting.

De euro was 1,0804 dollar waard, tegen 1,0820 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 79,27 dollar per vat. Brentolie kostte ook 0,6 procent meer, op 84,60 dollar per vat.

Meer uit Financieel

FNV sluit nieuwe acties niet uit na stakingsweek schoonmakers

UTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.

41 minuten geleden
Duitsland verlaagt accijns op benzine en diesel met 17 cent

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.

53 minuten geleden
Topman Ryanair zegt sorry voor vergelijking met 'verkrachters'

DUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.

1 uur geleden
Dieselprijs stijgt zaterdag naar record, zegt UnitedConsumers

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.

1 uur geleden
Volkswagen verwacht door reorganisatie flink lagere winst

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.

2 uur geleden
Gouverneur Californië onderzoekt 'kill switch' voor AI

SACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden
Chipbedrijven zetten herstel voort na AI-zorgen, AEX sluit lager

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag lager gesloten. Beleggers wegen de renteverhogingen van grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipfondsen stonden bij de stijgers nadat ze eerder deze week zakten door zorgen over de veiligheid van AI.

3 uur geleden