Beurs Amsterdam sluit in het rood, techfondsen onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met verlies gesloten. Vooral techfondsen gingen onderuit vanwege hogere rentes, waardoor die aandelen minder aantrekkelijk worden voor investeerders. Ook op de markten elders in Europa waren overwegend rode cijfers te zien.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 1,4 procent lager op 714,74 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 1058,67 punten. De hoofdgraadmeters in Londen en Frankfurt leverden tot 0,7 procent in.
De CAC40-index in Parijs sloot licht hoger. Beleggers in Frankrijk reageerden op het nieuws dat de zittende president Emmanuel Macron de eerste ronde van de presidentsverkiezingen heeft gewonnen. De tweede ronde over twee weken belooft volgens de peilingen een spannende strijd te worden tussen Macron en de rechtse Marine Le Pen.
Adyen
Betalingsverwerker Adyen was de grootste daler bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een min van 5,1 procent. Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway en chipfondsen ASMI, ASML en Besi lieten koersverliezen tot 4,9 procent zien. Sterkste stijger was winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 2 procent. In de MidKap prijkte verzekeraar ASR bovenaan met een winst van 2,4 procent. Biotechnoloog Galapagos sloot de rij met een koersdaling van 5,1 procent.
Bij de kleinere fondsen op het Damrak was Heijmans een stijger met een winst van 1,7 procent. De bouwer kende een meevaller in de slepende zaak rond het opzeggen van een contract door netbeheerder TenneT. Heijmans hoeft vooralsnog geen schadevergoeding te betalen in de zaak, die gaat over de bouw van nieuwe Wintrack II-hoogspanningsmasten. Mogelijk valt daardoor het overgrote deel van een voorziening van 34 miljoen euro die Heijmans eerder nam vrij.
Société Générale
De Franse bank Société Générale won in Parijs meer dan 5 procent. De bank trekt zich terug uit Rusland door zijn belang in Rosbank te verkopen. Het financiële concern heeft in Interros Capital ook al een koper gevonden voor de deelneming. Tal van grote bedrijven hebben Rusland de laatste tijd al de rug toegekeerd. Maar meestal gaat het nog maar om aankondigingen en zijn er nog geen kopers voor activiteiten gevonden.
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 3,6 procent tot 94,74 dollar. Brentolie werd 3,9 procent goedkoper op 98,98 dollar per vat. De euro was 1,0884 dollar waard, tegen 1,0873 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.
9 minuten geledenTIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.
54 minuten geledenPARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in oktober meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in oktober 2024. In september gaven consumenten ook 0,8 procent meer uit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,1 procent in oktober.
2 uur geleden