Beurs Amsterdam gaat met winst weekend in, Fugro hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een aanzienlijke dagwinst gesloten. Vrijwel alle fondsen in de hoofdgraadmeter AEX stonden op winst, waarbij een verbetering van de stemming op Wall Street hielp. Bodemonderzoeker Fugro ging hard onderuit na tegenvallende kwartaalcijfers.
De AEX eindigde 1,1 procent hoger op 883,62 punten. Over de hele week bekeken leed de index van 25 meest verhandelde fondsen op het Damrak wel een verlies. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen wonnen vrijdag tot ongeveer 1 procent.
Donderdag leidden tegenvallende vooruitzichten van Meta en Microsoft tot zorgen bij beleggers over de winsten die te behalen zijn met kunstmatige intelligentie (AI). Maar een ander groot techbedrijf, Amazon, rapporteerde cijfers waaruit bleek dat zijn clouddivisie goed draait dankzij nieuwe AI-toepassingen.
ASR
Chipfondsen ASMI en Besi herstelden enigszins van hun eerdere verliezen met plussen tot 3,5 procent. Chipmachinemaker ASML steeg 1 procent. ASR was de sterkste stijger in de AEX met een plus van 4 procent. De verzekeraar maakte bekend onlinebank Knab definitief te hebben verkocht aan de Oostenrijkse Bawag Group.
De MidKap sloot met een verlies van 0,7 procent op 871,90 punten. Dat kwam voor een groot deel door het koersverlies van Fugro van ruim 16 procent. Het bedrijf had het afgelopen kwartaal last van vertraagde projecten in de Verenigde Staten en het Midden-Oosten, waardoor de omzet lager uitviel dan verwacht.
Amerikaanse arbeidsmarkt
Bij de kleinere fondsen kon ForFarmers (plus 4 procent) op enthousiasme van beleggers rekenen na de publicatie van de kwartaalcijfers. Het veevoerbedrijf boekte weliswaar een lagere omzet, maar verhoogde de winstgevendheid.
De financiële markten verwerkten ook een veel slechter dan verwacht banenrapport uit de Verenigde Staten. Op de Amerikaanse arbeidsmarkt kwamen er slechts 12.000 banen bij, in plaats van de 100.000 banen die economen in doorsnee hadden voorspeld. Maar dat was voor een groot deel het gevolg van orkanen. De aanstaande presidentsverkiezingen in de VS zorgden ook voor extra spanning op de beurzen.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent meer waard op 69,80 dollar. Brentolie steeg 0,8 procent in prijs tot 73,39 dollar per vat. De euro was 1,0847 dollar waard, tegenover 1,0858 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiële druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.
7 uur geleden