Beurs Amsterdam gaat met winst weekend in, Fugro hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een aanzienlijke dagwinst gesloten. Vrijwel alle fondsen in de hoofdgraadmeter AEX stonden op winst, waarbij een verbetering van de stemming op Wall Street hielp. Bodemonderzoeker Fugro ging hard onderuit na tegenvallende kwartaalcijfers.
De AEX eindigde 1,1 procent hoger op 883,62 punten. Over de hele week bekeken leed de index van 25 meest verhandelde fondsen op het Damrak wel een verlies. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen wonnen vrijdag tot ongeveer 1 procent.
Donderdag leidden tegenvallende vooruitzichten van Meta en Microsoft tot zorgen bij beleggers over de winsten die te behalen zijn met kunstmatige intelligentie (AI). Maar een ander groot techbedrijf, Amazon, rapporteerde cijfers waaruit bleek dat zijn clouddivisie goed draait dankzij nieuwe AI-toepassingen.
ASR
Chipfondsen ASMI en Besi herstelden enigszins van hun eerdere verliezen met plussen tot 3,5 procent. Chipmachinemaker ASML steeg 1 procent. ASR was de sterkste stijger in de AEX met een plus van 4 procent. De verzekeraar maakte bekend onlinebank Knab definitief te hebben verkocht aan de Oostenrijkse Bawag Group.
De MidKap sloot met een verlies van 0,7 procent op 871,90 punten. Dat kwam voor een groot deel door het koersverlies van Fugro van ruim 16 procent. Het bedrijf had het afgelopen kwartaal last van vertraagde projecten in de Verenigde Staten en het Midden-Oosten, waardoor de omzet lager uitviel dan verwacht.
Amerikaanse arbeidsmarkt
Bij de kleinere fondsen kon ForFarmers (plus 4 procent) op enthousiasme van beleggers rekenen na de publicatie van de kwartaalcijfers. Het veevoerbedrijf boekte weliswaar een lagere omzet, maar verhoogde de winstgevendheid.
De financiële markten verwerkten ook een veel slechter dan verwacht banenrapport uit de Verenigde Staten. Op de Amerikaanse arbeidsmarkt kwamen er slechts 12.000 banen bij, in plaats van de 100.000 banen die economen in doorsnee hadden voorspeld. Maar dat was voor een groot deel het gevolg van orkanen. De aanstaande presidentsverkiezingen in de VS zorgden ook voor extra spanning op de beurzen.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent meer waard op 69,80 dollar. Brentolie steeg 0,8 procent in prijs tot 73,39 dollar per vat. De euro was 1,0847 dollar waard, tegenover 1,0858 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
14 minuten geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
34 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
6 uur geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
23 uur geleden