Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurs Amsterdam flink in het rood, Prosus sterkste daler

Beurs Amsterdam flink in het rood, Prosus sterkste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een flink verlies het weekend ingegaan. Beleggers verwerkten onder meer cijfers over de producentenprijzen in de Verenigde Staten die wat hoger uitvielen dan verwacht. In de hoofdindex op het Damrak was techinvesteerder Prosus de sterkste daler.

De AEX sloot met een verlies van 1,6 procent op 765,16 punten. Op donderdag won de hoofdgraadmeter nog 1 procent. De MidKap verloor ruim 1 procent tot 903,68 punten. In Parijs, Frankfurt en Londen waren minnen tot 1,3 procent op de borden te zien.

Het cijfer over de Amerikaanse producentenprijzen wakkerde de rentezorgen weer aan. De prijzen van fabrikanten worden namelijk doorberekend in de prijzen die consumenten uiteindelijk betalen. Bij een aanhoudend hoge inflatie kan de Amerikaanse centrale bank langer doorgaan met het verhogen van de rente.

Koersverlies

Prosus sloot de rij in de AEX met een min van 3,8 procent. De techinvesteerder kampte met een koersverlies van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Ook de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi hadden het lastig met verliezen tot 3,5 procent. Telecomconcern KPN was de enige stijger bij de hoofdfondsen met een plusje van 0,2 procent.

In de MidKap waren kunstmestproducent OCI en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de hekkensluiters met minnen tot 5,1 procent. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore ging aan kop met een plus van 4,8 procent. Een dag eerder was SBM juist nog de grootste verliezer bij de middelgrote fondsen met een daling van 5,6 procent vanwege tegenvallende cijfers.

Voorlopig akkoord

Op de beurs in Zürich steeg UBS 4,4 procent. De Zwitserse bank heeft de overeenkomst met de overheid over een verliesgarantie rond de overname van Credit Suisse vrijwillig beëindigd. Volgens topman Sergio Ermotti kan UBS de totale kosten en de financiële impact van de integratie van de activiteiten van Credit Suisse zelf dragen.

Telecom Italia daalde licht in Milaan. De Amerikaanse investeerder KKR, die het telecombedrijf wil overnemen, heeft een voorlopig akkoord gesloten met de Italiaanse overheid. Die mag na de overname een belang tot 20 procent kopen in het bedrijf.

De euro was 1,0952 dollar waard, tegen 1,1018 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 83,25 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 86,90 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Effect Nationale Investeringsinstelling is beperkt, zegt CPB

DEN HAAG (ANP) - Het effect op de economie van een Nationale Investeringsinstelling (NII) is waarschijnlijk beperkt. Dat stellen deskundigen van het Centraal Planbureau (CPB), slechts enkele dagen nadat het kabinet plannen naar buiten bracht voor de oprichting van zo'n instelling.

17 minuten geleden
Groen licht voor buitenlands kapitaal bij overname Warner Bros

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC) heeft ingestemd met een verzoek van Paramount Skydance om buitenlandse investeerders te laten deelnemen aan de overname van Warner Bros Discovery. Dat meldde de FCC donderdag.

3 uur geleden
Wall Street herstelt na eerste renteverhoging Fed in drie jaar

NEW YORK (ANP) - Dalende olieprijzen, lagere Amerikaanse rentes op staatsobligaties en solide banencijfers hielpen beleggers donderdag om de eerste renteverhoging van de Federal Reserve in meer dan drie jaar te verwerken. De belangrijkste Amerikaanse beursindices op Wall Street sloten duidelijk hoger. Vooral techbedrijven waren daarbij in trek.

7 uur geleden
VS zetten Iraanse cryptobeurs BitBank op sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties aangekondigd tegen de Iraanse cryptobeurs BitBank. Ze beschuldigden het platform ervan betalingen te verwerken voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz varen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft BitBank ook honderden miljoenen dollars doorgesluisd naar de Iraanse Revolutionaire Garde.

8 uur geleden
Ook Russisch bezit Nestlé onder beheer geplaatst door Poetin

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische onderdelen van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarkt Auchan onder tijdelijk beheer geplaatst. Daarmee verstevigt Rusland de greep op de eigen economie en verliezen opnieuw westerse bedrijven de controle over hun bezittingen.

9 uur geleden
Voor bijna helft stroomaanvragen nieuwe huizen geen plek op net

DEN HAAG (ANP) - Voor honderdduizenden stroomaanvragen voor nieuwbouwwoningen is geen ruimte op het stroomnet. Dat meldt Netbeheer Nederland. Voor zo'n 600.000 woningen voor de komende drie jaar is een aanvraag ingediend voor een stroomaansluiting, voor bijna de helft is geen plek.

11 uur geleden
AEX sluit nipt boven 1100 punten, chipfondsen bij stijgers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een kleine winst gesloten, waarbij de hoofdgraadmeter weer net boven de symbolische grens van 1100 punten eindigde. De chipfondsen stonden bij de stijgers op het Damrak. Shell ging opnieuw omlaag door de verder dalende olieprijzen.

12 uur geleden