Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Betrokkenen: geheimhouding Bijlmervliegramp leidt tot wantrouwen

Betrokkenen: geheimhouding Bijlmervliegramp leidt tot wantrouwen

AMSTERDAM (ANP) - Dat openbare informatie van het archief over de Bijlmervliegramp nog geheim wordt gehouden, leidt tot wantrouwen van burgers richting de overheid. Dat zeggen onder meer Ineke van Gent, voorzitter van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI), en Pieter Omtzigt vrijdag bij de presentatie van het ACOI-rapport over de Bijlmervliegramp.

"Stukken van het archief van de Bijlmervliegramp zijn geheim, terwijl die dat niet hoeven te zijn. Dat is kafkaësk. Dat moet anders", aldus Omtzigt. Hij nam het rapport in ontvangst omdat het onderzoek werd uitgevoerd na zijn motie, die unaniem door de Tweede Kamer werd gesteund.

"Ik roep de regering op, maak die stukken openbaar en wacht niet mijn Kamervragen af. Als je dat niet doet, hoe kun je dan verwachten dat burgers de overheid vertrouwen?" aldus Omtzigt. "Ik vind het bizar dat die stukken nog niet eerder openbaar gemaakt zijn."

Toeslagenschandaal

Volgens Omtzigt is er een fundamentele gedragsverandering nodig bij de overheid als het gaat om het openbaar maken van stukken. "Niet alleen bij deze zaak, maar ook bij bijvoorbeeld het Toeslagenschandaal, waarvan ook veel slachtoffers in de Bijlmer wonen. De mindset moet andersom; kijk eerst naar wat je openbaar kan maken."

Op 4 oktober 1992 stortte een vrachtvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al neer op de flats Groeneveen en Kruitberg in Amsterdam-Zuidoost. Na de ramp ontstond veel onduidelijkheid. "Nabestaanden wachten nog altijd op antwoorden. Het gaat om mensen die zich al ruim dertig jaar niet gehoord voelen", aldus Van Gent.

Hele klus

Ze roept het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat op het archief van de Raad voor de Luchtvaart toegankelijker te maken. Veel dossiers zijn beperkt openbaar tot 2068 om staatsbelang. "Maar er is veel meer informatie die nu openbaar gemaakt kan worden", zegt Van Gent.

Van Gent hoopt dat de Tweede Kamer de regering zo ver kan krijgen de adviezen in het rapport op te volgen. "Het is een hele klus, maar het moet en het kan. Het zou zo ontzettend veel betekenen voor de nabestaanden als ze sommige stukken zelf kunnen zien en vasthouden."

Meer uit Politiek

Jetten verwacht niet dat progressieve kiezer wegloopt bij D66

LEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.

3 uur geleden
Jetten spreekt maandag met Joodse gemeenschap na explosies

LEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.

3 uur geleden
Heerma belt standaard met raadsleden als zij bedreigd worden

DEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.

6 uur geleden
Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

1 dag geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

1 dag geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

1 dag geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

1 dag geleden