Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Betoging tegen exploratieboringen Shell in Zuid-Afrika

Betoging tegen exploratieboringen Shell in Zuid-Afrika

KAAPSTAD (ANP/BLOOMBERG) - Demonstranten zijn zaterdag in het Zuid-Afrikaanse Kaapstad de straat opgegaan om te demonstreren tegen Shell. Het protest was in aanloop naar een rechterlijke uitspraak tegen exploratieboringen voor de kust van Zuid-Afrika door het olie- en gasconcern.

Plaatselijke groeperingen wisten eind vorig jaar voor elkaar te krijgen dat Shell tijdelijk moest stoppen met seismisch onderzoek voor de kust in afwachting van een besluit over extra milieuvergunningen die nodig zouden zijn om de werkzaamheden door te kunnen laten gaan. De zaak wordt maandag heropend.

Volgens de klagers zijn de activiteiten schadelijk voor het plaatselijke zeeleven en verstoren ze de visserij. Shell beweert dat de boortechniek zich eerder heeft bewezen en dat boringen ook in overeenstemming zijn met de normen in de industrie.

Zeeleven

Binnen Zuid-Afrika is er steeds meer weerstand tegen activiteiten van olie- en gasbedrijven, vooral ook vanuit milieuoverwegingen. Eerder ging onderzoek voor de westkust van het land niet door, nadat activisten hadden gewaarschuwd voor schadelijke effecten voor het zeeleven.

Het Zuid-Afrikaanse Department of Mineral Resources and Energy ondersteunt de exploitatie van olie en gas. Vanwege gebrek aan binnenlandse productie worden beide fossiele brandstoffen momenteel geïmporteerd.

Het Franse TotalEnergies SE is een van de bedrijven die gasontdekkingen van de afgelopen jaren hoopt te ontwikkelen. Zowel Shell als TotalEnergies heeft ook olie gevonden in het naburige Namibië.

Meer uit Financieel

Zonne-energie in Nederland groeit minder hard, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.

2 uur geleden
Jongerenbank BUUT waarschuwt voor TikTok Shop

AMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".

2 uur geleden
Trump dreigt met verkoopverbod voor Canadese vliegtuigbouwer

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Donald Trump dreigt dat de Canadese vliegtuigfabrikant Bombardier zijn producten niet langer in de Verenigde Staten mag verkopen. Hij deed dit via een bericht op zijn eigen sociale medium Truth Social.

5 uur geleden
OpenAI-wetenschapper verwacht en hoopt vertraging ontwikkeling AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topwetenschapper van OpenAI, Jakub Pachocki, waarschuwt dat kunstmatige intelligentie zich zo snel ontwikkelt dat het steeds moeilijker wordt voor mensen om het te begrijpen. Hij stelt daarom dat AI-laboratoria de ontwikkeling vrijwillig moeten gaan vertragen vanwege veiligheidsredenen.

5 uur geleden
Duizenden medewerkers bij actie dinsdag, verwachten vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers verzamelen zich dinsdag in Den Haag om actie te voeren tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Er zijn zo'n 3000 aanmeldingen voor de actie, melden FNV en CNV. Het gaat om medewerkers van onder meer gemeenten, het Rijk en universiteiten.

8 uur geleden
Winst voor AEX-index, bioplasticmaker Avantium meer waard

AMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium werd maandag meer waard op de beurs in Amsterdam. Het aandeel steeg met 5,5 procent nadat het bedrijf bekend had gemaakt dat het de zuiveringsinstallatie in de fabriek in Delfzijl in gebruik heeft genomen. Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week.

8 uur geleden
Bloomberg: TikTok-eigenaar maakt nieuw AI-model voor livestreams

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - ByteDance, het bedrijf achter TikTok, werkt aan een AI-model waarmee gebruikers interactieve werelden kunnen maken voor livestreams, korte video's en games. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee wil het Chinese bedrijf meer concurreren met bijvoorbeeld het moederbedrijf van Facebook en Instagram.

9 uur geleden