Betoging in Brussel voor steun aan Oekraïne
BERLIJN (ANP/DPA) - Vele duizenden mensen hebben in het centrum van Berlijn aan beide zijden van de Brandenburger Tor gedemonstreerd tegen de oorlog in Oekraïne, tegen wapenleveranties aan dat land en voor vredesonderhandelingen en vrede. Een uur voor de betoging begon, schatte de politie dat er circa 10.000 betogers bijeengekomen waren, initiatiefnemers schatten het aantal op ten minste 50.000.
Het initiatief was van de politica Sahra Wagenknecht van de partij Die Linke en de Duitse vrouwenrechtenactiviste Alice Schwarzer. Op de website van de initiatiefnemers van de betoging 'Opstand voor de vrede' zijn tot en met zaterdagmorgen 640.000 steunbetuigingen geregistreerd. Wagenknecht en Schwarzer zeggen "onderhandelingen en geen tanks" te willen.
Wagenknecht betoogde dat het belangrijkste is "het vreselijke leed van het sterven in de Oekraïne" te stoppen. Ze stelt dat wapens sturen naar Oekraïne enkel de kans op een nucleaire wereldoorlog vergroot, maar geen militaire overwinning brengt. Ze viel fel uit tegen haar landgenoten die de oorlog en de beoogde overwinning aanprijzen in verband met de Duitse geschiedenis: "Wij willen niet dat met Duitse tanks op de nakomelingen wordt gevuurd van miljoenen mensen die door de Wehrmacht (Duits leger 1935-1945) op beestachtige wijze zijn afgeslacht. Dat zou het negeren van de geschiedenis zijn."
Een van de andere sprekers was een voormalig militair adviseur van toenmalig bondskanselier Angela Merkel, generaal Erich Vad. Hij vindt dat de wapenleveranties een militair doel missen en niet op basis van een militaire strategie worden gedaan. De strijd in Oekraïne is volgens hem een vastgelopen "uitputtingsslag" waar de wapenleveranties weinig aan zullen veranderen.
Vrijdag betoogden in het westen van Duitsland vele mensen voor vrede in een menselijke keten van 50 kilometer tussen Münster en Osnabrück.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
3 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
6 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
7 uur geleden