Betoging 'gele hesjes' in Parijs van start met ongeregeldheden
PARIJS (ANP/AFP) - Naar aanleiding van oproepen in sociale media van 'gele hesjes' bereidt de Franse politie zich dit weekend in meerdere steden voor op betogingen tegen onder meer de hoge kosten van het levensonderhoud. Bij de start in Parijs kwam het op Avenue de Breteuil meteen al tot botsingen tussen politie en betogers. De laatsten zeiden dat de politie hun protestmars wilde blokkeren.
Organisatoren hebben in heel het land bij de plaatselijke autoriteiten hun protest aangemeld van 'gele hesjes en boze burgers' zaterdagmiddag. De demonstranten hebben net als in de jaren 2018-2019 niet allemaal dezelfde grieven. Er komen ook betogers tegen onder meer de hervorming van het pensioenstelsel of voor afschaffing van de resterende coronamaatregelen.
Het is onduidelijk hoeveel mensen de straatprotesten van de gele hesjes steunen. Toonaangevende figuren in de protestbeweging hebben honderdduizenden volgers, maar zijn niet eenduidig over de demonstraties van zaterdag. Sommigen van hen noemen ze niet eens.
Koerden
In Frankrijk kwam er eind 2018 spontaan een massale protestbeweging van de grond, de gele hesjes, waarbinnen heel veel mensen van verschillende politieke signatuur lange tijd vrijwel wekelijks tegen het beleid van Macron betoogden, in de eerste plaats tegen de verhoging van de prijzen van benzine en diesel. Door de aanhoudende massale protesten zag Macron zich gedwongen om zijn plannen, die waren bedoeld om zijn klimaatbeleid te ondersteunen, van tafel te halen.
De gele hesjes zijn niet de enigen die zaterdag in Parijs demonstreren. Ook vele duizenden Koerden uit tal van landen hebben in de Franse hoofdstad een protestmars gehouden. Daarbij werden vlaggen van de als terroristisch te boek staande beweging PKK meegevoerd. Volgens de organisatoren waren er wel 25.000 mensen op de been. Aanleiding is de moord op drie Turkse Koerden in 2013 in Parijs en een aanslag op Koerden in dezelfde stad op 23 december 2022 waarbij ook drie doden vielen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
24 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
2 uur geledenMEITAR (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
3 uur geleden