Betoging 'gele hesjes' in Parijs van start met ongeregeldheden
PARIJS (ANP/AFP) - Naar aanleiding van oproepen in sociale media van 'gele hesjes' bereidt de Franse politie zich dit weekend in meerdere steden voor op betogingen tegen onder meer de hoge kosten van het levensonderhoud. Bij de start in Parijs kwam het op Avenue de Breteuil meteen al tot botsingen tussen politie en betogers. De laatsten zeiden dat de politie hun protestmars wilde blokkeren.
Organisatoren hebben in heel het land bij de plaatselijke autoriteiten hun protest aangemeld van 'gele hesjes en boze burgers' zaterdagmiddag. De demonstranten hebben net als in de jaren 2018-2019 niet allemaal dezelfde grieven. Er komen ook betogers tegen onder meer de hervorming van het pensioenstelsel of voor afschaffing van de resterende coronamaatregelen.
Het is onduidelijk hoeveel mensen de straatprotesten van de gele hesjes steunen. Toonaangevende figuren in de protestbeweging hebben honderdduizenden volgers, maar zijn niet eenduidig over de demonstraties van zaterdag. Sommigen van hen noemen ze niet eens.
Koerden
In Frankrijk kwam er eind 2018 spontaan een massale protestbeweging van de grond, de gele hesjes, waarbinnen heel veel mensen van verschillende politieke signatuur lange tijd vrijwel wekelijks tegen het beleid van Macron betoogden, in de eerste plaats tegen de verhoging van de prijzen van benzine en diesel. Door de aanhoudende massale protesten zag Macron zich gedwongen om zijn plannen, die waren bedoeld om zijn klimaatbeleid te ondersteunen, van tafel te halen.
De gele hesjes zijn niet de enigen die zaterdag in Parijs demonstreren. Ook vele duizenden Koerden uit tal van landen hebben in de Franse hoofdstad een protestmars gehouden. Daarbij werden vlaggen van de als terroristisch te boek staande beweging PKK meegevoerd. Volgens de organisatoren waren er wel 25.000 mensen op de been. Aanleiding is de moord op drie Turkse Koerden in 2013 in Parijs en een aanslag op Koerden in dezelfde stad op 23 december 2022 waarbij ook drie doden vielen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
55 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.
55 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.
55 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
13 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
14 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
14 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
16 uur geleden