Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Betoging 'gele hesjes' in Parijs van start met ongeregeldheden

Betoging 'gele hesjes' in Parijs van start met ongeregeldheden

PARIJS (ANP/AFP) - Naar aanleiding van oproepen in sociale media van 'gele hesjes' bereidt de Franse politie zich dit weekend in meerdere steden voor op betogingen tegen onder meer de hoge kosten van het levensonderhoud. Bij de start in Parijs kwam het op Avenue de Breteuil meteen al tot botsingen tussen politie en betogers. De laatsten zeiden dat de politie hun protestmars wilde blokkeren.

Organisatoren hebben in heel het land bij de plaatselijke autoriteiten hun protest aangemeld van 'gele hesjes en boze burgers' zaterdagmiddag. De demonstranten hebben net als in de jaren 2018-2019 niet allemaal dezelfde grieven. Er komen ook betogers tegen onder meer de hervorming van het pensioenstelsel of voor afschaffing van de resterende coronamaatregelen.

Het is onduidelijk hoeveel mensen de straatprotesten van de gele hesjes steunen. Toonaangevende figuren in de protestbeweging hebben honderdduizenden volgers, maar zijn niet eenduidig over de demonstraties van zaterdag. Sommigen van hen noemen ze niet eens.

Koerden

In Frankrijk kwam er eind 2018 spontaan een massale protestbeweging van de grond, de gele hesjes, waarbinnen heel veel mensen van verschillende politieke signatuur lange tijd vrijwel wekelijks tegen het beleid van Macron betoogden, in de eerste plaats tegen de verhoging van de prijzen van benzine en diesel. Door de aanhoudende massale protesten zag Macron zich gedwongen om zijn plannen, die waren bedoeld om zijn klimaatbeleid te ondersteunen, van tafel te halen.

De gele hesjes zijn niet de enigen die zaterdag in Parijs demonstreren. Ook vele duizenden Koerden uit tal van landen hebben in de Franse hoofdstad een protestmars gehouden. Daarbij werden vlaggen van de als terroristisch te boek staande beweging PKK meegevoerd. Volgens de organisatoren waren er wel 25.000 mensen op de been. Aanleiding is de moord op drie Turkse Koerden in 2013 in Parijs en een aanslag op Koerden in dezelfde stad op 23 december 2022 waarbij ook drie doden vielen.

Meer uit Buitenland

Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

3 uur geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

4 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

5 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

5 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

9 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

9 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

9 uur geleden