Betoging 'gele hesjes' in Parijs van start met ongeregeldheden
PARIJS (ANP/AFP) - Naar aanleiding van oproepen in sociale media van 'gele hesjes' bereidt de Franse politie zich dit weekend in meerdere steden voor op betogingen tegen onder meer de hoge kosten van het levensonderhoud. Bij de start in Parijs kwam het op Avenue de Breteuil meteen al tot botsingen tussen politie en betogers. De laatsten zeiden dat de politie hun protestmars wilde blokkeren.
Organisatoren hebben in heel het land bij de plaatselijke autoriteiten hun protest aangemeld van 'gele hesjes en boze burgers' zaterdagmiddag. De demonstranten hebben net als in de jaren 2018-2019 niet allemaal dezelfde grieven. Er komen ook betogers tegen onder meer de hervorming van het pensioenstelsel of voor afschaffing van de resterende coronamaatregelen.
Het is onduidelijk hoeveel mensen de straatprotesten van de gele hesjes steunen. Toonaangevende figuren in de protestbeweging hebben honderdduizenden volgers, maar zijn niet eenduidig over de demonstraties van zaterdag. Sommigen van hen noemen ze niet eens.
Koerden
In Frankrijk kwam er eind 2018 spontaan een massale protestbeweging van de grond, de gele hesjes, waarbinnen heel veel mensen van verschillende politieke signatuur lange tijd vrijwel wekelijks tegen het beleid van Macron betoogden, in de eerste plaats tegen de verhoging van de prijzen van benzine en diesel. Door de aanhoudende massale protesten zag Macron zich gedwongen om zijn plannen, die waren bedoeld om zijn klimaatbeleid te ondersteunen, van tafel te halen.
De gele hesjes zijn niet de enigen die zaterdag in Parijs demonstreren. Ook vele duizenden Koerden uit tal van landen hebben in de Franse hoofdstad een protestmars gehouden. Daarbij werden vlaggen van de als terroristisch te boek staande beweging PKK meegevoerd. Volgens de organisatoren waren er wel 25.000 mensen op de been. Aanleiding is de moord op drie Turkse Koerden in 2013 in Parijs en een aanslag op Koerden in dezelfde stad op 23 december 2022 waarbij ook drie doden vielen.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
20 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
2 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
2 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
2 uur geleden