Betogers dringen Libisch parlement in Tobruk binnen
TOBRUK (ANP/RTR/AFP) - Demonstranten zijn vrijdagavond het Libische parlement in Tobruk binnengedrongen en hebben brand gesticht voor het gebouw. Zij deden dit uit woede over de politieke patstelling in Libië, de corruptie en de verslechterende levensomstandigheden. Op beelden is te zien dat een betoger de weg voor anderen vrijmaakt met een bulldozer.
Veiligheidstroepen die het parlement beschermden, trokken zich volgens getuigen terug. Volgens Libische tv-zenders zijn er vernielingen aangericht in het parlement. In de omgeving zijn dikke kolommen rook te zien van autobanden en voertuigen die de overwegend jonge betogers in brand hadden gestoken.
Niet alleen in Tobruk, ook in de hoofdstad Tripoli, Benghazi en enkele kleinere steden werd gedemonstreerd. Het Noord-Afrikaanse land heeft dagen van stroomonderbrekingen achter de rug. "We willen dat de lichten werken", scandeerden demonstranten. "Nee tegen milities, we willen politie en leger."
Tripoli
Het Libische parlement is gevestigd in Tobruk, honderden kilometers ten oosten van de hoofdstad Tripoli. Het land verkeert in chaos sinds een door de NAVO gesteunde opstand in 2011 dictator Muammar Kaddafi verdreef.
Libië is politiek uiteengevallen in twee rivaliserende facties, een in Tobruk en een in Tripoli, die beide de macht claimen. Het vredesproces dat in 2020 begon heeft nog niet veel opgeleverd. Gesprekken in Genève over een grondwet en verkiezingen zijn deze week afgebroken.
Als reactie op de demonstraties gaf premier Abdulhamid al-Dbeibah in Tripoli aan het eens te zijn met de betogers en alle instituties, inclusief de regering, opgeheven moeten worden. De enige manier om dat te doen zijn volgens de premier verkiezingen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
29 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
1 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
2 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.
5 uur geleden