Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Betogers dringen Libisch parlement in Tobruk binnen

Betogers dringen Libisch parlement in Tobruk binnen

TOBRUK (ANP/RTR/AFP) - Demonstranten zijn vrijdagavond het Libische parlement in Tobruk binnengedrongen en hebben brand gesticht voor het gebouw. Zij deden dit uit woede over de politieke patstelling in Libië, de corruptie en de verslechterende levensomstandigheden. Op beelden is te zien dat een betoger de weg voor anderen vrijmaakt met een bulldozer.

Veiligheidstroepen die het parlement beschermden, trokken zich volgens getuigen terug. Volgens Libische tv-zenders zijn er vernielingen aangericht in het parlement. In de omgeving zijn dikke kolommen rook te zien van autobanden en voertuigen die de overwegend jonge betogers in brand hadden gestoken.

Niet alleen in Tobruk, ook in de hoofdstad Tripoli, Benghazi en enkele kleinere steden werd gedemonstreerd. Het Noord-Afrikaanse land heeft dagen van stroomonderbrekingen achter de rug. "We willen dat de lichten werken", scandeerden demonstranten. "Nee tegen milities, we willen politie en leger."

Tripoli

Het Libische parlement is gevestigd in Tobruk, honderden kilometers ten oosten van de hoofdstad Tripoli. Het land verkeert in chaos sinds een door de NAVO gesteunde opstand in 2011 dictator Muammar Kaddafi verdreef.

Libië is politiek uiteengevallen in twee rivaliserende facties, een in Tobruk en een in Tripoli, die beide de macht claimen. Het vredesproces dat in 2020 begon heeft nog niet veel opgeleverd. Gesprekken in Genève over een grondwet en verkiezingen zijn deze week afgebroken.

Als reactie op de demonstraties gaf premier Abdulhamid al-Dbeibah in Tripoli aan het eens te zijn met de betogers en alle instituties, inclusief de regering, opgeheven moeten worden. De enige manier om dat te doen zijn volgens de premier verkiezingen.

Meer uit Buitenland

Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

1 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

1 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

1 uur geleden
Aardbeving voor de noordoostkust van Taiwan

TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.

3 uur geleden
Nigeria: aanvallen VS raakten IS, maar ook andere groepen

ABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.

3 uur geleden
Vlaamse dichter Leonard Nolens overleden

ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.

8 uur geleden
Oekraïne: een derde van Kyiv zonder verwarming na aanval Rusland

KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.

9 uur geleden