Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Betogers botsen met agenten voor Canadees parlement

Betogers botsen met agenten voor Canadees parlement

OTTAWA (ANP/RTR) - Betogers voor het Canadese parlement in Ottawa proberen stand te houden tegen honderden agenten die het 'vrijheidskonvooi' moeten beëindigen. Sommige demonstranten verzetten zich door te knielen en elkaar vast te houden, anderen duwen agenten terug. Het Canadese parlement heeft vrijdag de zitting geschrapt in verband met de aangekondigde politieactie. Agenten hebben naar verwachting meerdere dagen nodig om de demonstraties te beëindigen.

Tot nog toe heeft de politie zeventig mensen gearresteerd en een deel van de voertuigen weggesleept. "De arrestanten worden beschuldigd van verschillende strafbare feiten, waaronder misdraging", zei politiechef Steve Bell, die eraan toevoegde: "We hebben de situatie op de grond onder controle en blijven doorgaan om onze straten schoon te vegen." Een van de arrestanten is volgens plaatselijke media de organisator van het protest. In de omgeving van de betoging hebben agenten honderd blokkades opgezet. Die moeten versterking en aanvoer van voedsel en brandstof voor de actievoerders voorkomen.

De demonstranten voeren inmiddels drie weken actie tegen de coronamaatregelen. De politie beoogt in ieder geval de betogers uit het centrum te verdrijven of te arresteren en hun voertuigen in beslag te nemen. Aan de oostrand van het centrum heeft de politie in Nicholas Street betogers bevolen te vertrekken.

Noodwet

Premier Justin Trudeau heeft maandag een noodwet geactiveerd die in het land nog nooit tegen betogers is gebruikt en de federale regering en politie uitgebreide bevoegdheden geeft. De wet werd eerder enkel in de wereldoorlogen en tijdens een crisis met terroristen in Québec eind 1970 van kracht verklaard. Trudeau heeft banken en financiële instellingen bevolen de tegoeden van betogers te bevriezen. Minister van Financiën Chrystia Freeland liet weten dat ook mensen die geld hebben geschonken aan de betogende vrachtrijders hun rekeningen geblokkeerd zullen zien.

De golf van protest tegen de coronamaatregelen is half januari begonnen met acties van vrachtrijders die tegen verplichte vaccinaties zijn. Dat werd uiteindelijk een protest tegen alle beperkingen die uit naam van de volksgezondheid zijn opgelegd. Truckers reden over grote afstanden naar Ottawa, waar ze zich 28 januari verzamelden. Een deel is er nog steeds, tot ergernis van omwonenden en ondernemingen in het centrum. De coronamaatregelen liggen ondertussen ook bij gezondheidsautoriteiten onder vuur en worden in snel tempo afgeschaft in verscheidene provincies.

Meer uit Buitenland

Oppositiepoliticus Venezuela onder huisarrest geplaatst

CARACAS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is in zijn woning in Maracaibo onder huisarrest geplaatst, meldt zijn zoon op X. Hij werd zondag opgepakt, uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten.

40 minuten geleden
Starmer weigert op te stappen, ondanks druk van partijgenoten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."

1 uur geleden
Høiby ontkent dat hij seks had met slapende vrouw

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.

1 uur geleden
Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

3 uur geleden
Rusland arresteert derde verdachte voor aanslag op topmilitair

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.

3 uur geleden
Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

3 uur geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

4 uur geleden