Betogers bij Witte Huis eisen meer actie Biden na abortusoordeel
WASHINGTON (ANP/AFP) - Zeker duizend demonstranten hebben zaterdag tijdens een sit-in bij het Witte Huis geëist dat de Amerikaanse president Joe Biden zich harder inzet om het landelijke recht op abortus te herstellen. Voorstanders van het recht op abortus uiten steeds meer kritiek op Biden om zijn vermeende passiviteit sinds het Amerikaanse Hooggerechtshof twee weken geleden een streep zette door de wetgeving die dit recht in heel het land verankerde.
Volgens de organisatie zelf waren zo'n 10.000 mensen aanwezig bij het protest voor het Witte Huis. Biden was zelf niet in Washington. De Amerikaanse president brengt het weekend door in zijn strandhuis in zijn thuisstaat Delaware.
Door het besluit van het Hooggerechtshof moeten staten nu zelf bepalen in hoeverre ze abortus toestaan. Ongeveer de helft van de deelstaatregeringen wil abortus streng beperken. Biden heeft vrijdag nieuwe richtlijnen voor de federale overheid ondertekend om het afbreken van de zwangerschap zoveel mogelijk als recht te handhaven. Hij vraagt onder meer om bescherming van mobiele abortusklinieken bij de grenzen van een staat die abortus verbiedt. Ook wil hij de privacy van mensen die bijvoorbeeld op internet naar informatie over zwangerschapsonderbreking zoeken of die transacties sluiten om abortus te laten plegen, beter beschermen.
Het gaat echter slechts om algemene instructies aan de federale overheden om de toegang tot abortus overal te handhaven. Voor het opnieuw invoeren van een nationaal recht op abortus is een meerderheid in het Congres nodig, die Biden niet heeft. Hij spoorde vrouwen dan ook aan om in november te stemmen in de tussentijdse parlementsverkiezingen. "Dit is de snelste route die beschikbaar is", zei hij.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De toekomst van keizerspinguïns is "onlosmakelijk verbonden met klimaatbeleid", concludeert het Wereld Natuur Fonds (WWF). Dat de grootste pinguïnsoort ter wereld nu officieel een bedreigde status heeft, benadrukt volgens de natuurorganisatie hoe belangrijk het is dat landen hun CO2-uitstoot snel verminderen: "Het lot van deze magnifieke vogels ligt in onze handen."
21 minuten geledenBEIROET (ANP) - Het dodental van de aanvallen op Libanon van woensdag is volgens de minister van Volksgezondheid Rakan Nassereddine opgelopen tot 203. Er zijn volgens hem ook meer dan duizend mensen gewond geraakt. Reddingswerkers waren ook donderdagochtend nog bezig met het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen in Beiroet.
38 minuten geledenGLAND (ANP) - Door de gevolgen van klimaatverandering is de keizerspinguïn nu officieel een bedreigde diersoort. De grootste pinguïnsoort ter wereld stond tot nog toe te boek als 'bijna bedreigd'. Op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten is die status op de Rode Lijst van natuurbeschermingsorganisatie IUCN aangescherpt naar 'bedreigd'.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Yvette Cooper en Jean-Noël Barrot, hebben de hevige Israëlische aanvallen op Libanon uiterst schadelijk en onaanvaardbaar genoemd. Cooper zei dat het wapenstilstandsakkoord dat Iran met de VS en Israël heeft gesloten, ook moet gelden voor Libanon.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de secretaris en neef van Hezbollahleider Naim Qassem gedood te hebben. Ali Yusuf Harshi zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. De krijgsmacht zegt bij de reeks aanvallen van woensdag tot in de nacht van donderdag ook belangrijke infrastructuur van Hezbollah te hebben uitgeschakeld. Hezbollah zelf heeft de dood van Harshi niet bevestigd.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Een Iraanse delegatie gaat donderdagavond naar Pakistan om er "ernstige gesprekken" te hebben over het tienpuntenplan voor een bestand in de regio. Dit zei de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghaddam.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - VN-chef António Guterres veroordeelt "de massale aanvallen" van Israël op Libanon waarbij "honderden burgers gedood zijn of gewond geraakt zijn, onder wie kinderen". Guterres is bezorgd over het sterk toenemende aantal burgerslachtoffers bij de Israëlische aanvallen.
3 uur geleden