Betere Europese bescherming voor app-werkers zoals Uberchauffeurs
BRUSSEL (ANP) - Medewerkers van app-bedrijven, zoals Uberchauffeurs en maaltijdbezorgers, krijgen betere rechtsbescherming. Onderhandelaars van het Europees Parlement en de EU-landen hebben daarover na maanden onderhandelen een akkoord bereikt.
De afspraken moeten nog formeel worden bekrachtigd door het voltallige Europees Parlement en de EU-landen. Dat zal voor na de kerstvakantie zijn, maar dit is normaal gesproken een formaliteit. Daarna hebben de EU-landen twee jaar de tijd om deze afspraken in te passen in de nationale wetgeving.
In Nederland zijn al verschillende rechtszaken geweest om schijnzelfstandigheid aan te pakken en werknemers van app-bedrijven erkenning te geven als werknemers. Een vergelijkbare erkenning komt er nu in de hele Europese Unie.
Arbeidsconflict
Platforms als Uber of Deliveroo moeten bij een arbeidsconflict voortaan aantonen dat ze géén arbeidsrelatie hebben met hun medewerkers. In plaats van dat zelfstandigen andersom moeten aantonen dat ze vrijwel uitsluitend voor één werkgever opereren, dus feitelijk een werknemer zijn.
De afspraken leggen ook vast dat er echt menselijk contact moet zijn tussen de werknemer en het bedrijf in geval van ontslag of de wijziging van werktijden. Dergelijke aanpassingen in de werkrelatie mogen niet geautomatiseerd worden opgelegd door een computergestuurde app, maar moeten als in een echte werkrelatie worden doorgepraat. Algoritmes die bijvoorbeeld de conditie van maaltijdbezorgers of andere persoonlijke gegevens meenemen in de opdrachten worden verboden.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft een sterke groei doorgemaakt in het afgelopen kwartaal, mede door de overname van de Duitse webshop About You. Het bedrijf kondigde donderdag ook een samenwerking aan met de Duitse voetbalbond (DFB).
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Barcelona was in de zomerperiode net als vorig jaar de populairste bestemming bij Nederlandse vliegtuigpassagiers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde in juli, augustus en september meer dan een half miljoen passagiers van en naar vliegveld El Prat bij de Spaanse stad. Een jaar eerder ging het om iets minder dan een half miljoen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse ondernemers blijven ook in het vierde kwartaal negatief gestemd. In vrijwel alle bedrijfstakken is het vertrouwen negatief, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in samenwerking met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het vliegverkeer op veertig grote Amerikaanse luchthavens moet worden beperkt om de shutdown in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy heeft de opdracht gegeven het aantal vluchten vanaf vrijdag met 10 procent te verminderen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De rust keerde woensdag terug op Amerikaanse aandelenbeurzen, na eerdere onrust en zorgen over opgeblazen waarderingen van technologieaandelen. De graadmeters in New York toonden weer enig herstel na de koersverliezen van dinsdag. Onder meer diverse chipfabrikanten, die het zwaarst werden getroffen door de recente verkoopgolf, zagen hun beurswaarde weer aandikken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben woensdag twijfels geuit over de wettigheid van de importheffingen van president Donald Trump voor tal van producten. Zowel conservatieve als liberale rechters stelden kritische vragen aan de advocaat die de regering-Trump vertegenwoordigde.
9 uur geledenCHICAGO (AFN/AFP) - Boeing heeft nieuwe schikkingen getroffen in de rechtszaken van familieleden van slachtoffers van de Ethiopian Airlines-crash in maart 2019. Dit meldt de hoofdadvocaat van de nabestaanden.
12 uur geleden