Betalingsverwerker Adyen grote winnaar op positief gestemd Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Adyen was donderdag de grote winnaar op een positief gestemd Damrak. Beleggers waren blij met de resultaten over de eerste helft van het jaar van de betalingsverwerker. Op de Amsterdamse beurs steeg Adyen zo'n 12 procent. Daarmee was het aandeel met afstand de grootste stijger in de lijst met hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs.
Adyen, dat betaaltransacties afhandelt voor grote bedrijven als Spotify, Meta, Microsoft, Uber en H&M, zag de omzet en de winst voor de aftrek van onder meer belastingen flink stijgen en deed het beter dan kenners hadden verwacht. De omzet van Adyen steeg met bijna een kwart vergeleken met een jaar eerder naar dik 913 miljoen euro. De winst nam met bijna een derde toe naar ruim 423 miljoen euro. Ook de omvang van alle verwerkte betalingen is fors gestegen. Het bedrijf ligt op koers om zijn doelen tot en met 2026 te halen.
Mede door de koerssprong van Adyen eindigde de AEX-index donderdag 1,8 procent hoger op 905,86 punten. De MidKap pluste 0,7 procent op 877,55 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,7 procent.
Chipsector in de lift
Beleggers reageerden opgelucht op cijfers uit de Verenigde Staten. Het aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering daalde afgelopen week en kwam uit op 227.000. Daarmee lijkt de arbeidsmarkt in de VS er iets beter voor te staan dan verwacht. Een zwakke banengroei versterkte begin deze maand nog de angst voor een recessie. Verder werd bekend dat de winkelverkopen in de VS met 1 procent zijn gestegen in juli. Ook dit pakte beter uit dan verwacht.
Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stegen ook flink op de Amsterdamse beurs en klommen tot meer dan 4 procent. NN Group was een van de dalers en verloor ruim 2 procent, na het presenteren van de resultaten over de eerste jaarhelft. De verzekeraar boekte een ruim 10 procent hogere nettowinst, maar moest wel meer schadeclaims afhandelen. NN kon vorig jaar nog profiteren van minder schadeclaims door beter weer.
Euro- en oliesector
Ebusco daalde verder bijna 6 procent. Woensdag won de elektrischebussenbouwer nog ruim 8 procent op de beurs. Daarmee kon Ebusco deels herstellen van zijn flinke koersval een paar weken terug.
De euro was 1,0985 dollar waard, vergeleken met 1,1022 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte bijna 2 procent meer op 78,31 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit onder meer het Midden-Oosten, steeg ook een kleine 2 procent in prijs, tot 81,18 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
56 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
7 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
19 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
21 uur geleden