Betalingsbedrijf Adyen bovenaan AEX, Besi en ASML dalen
AMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen is maandag bovenaan geëindigd in de negatief gestemde AEX-index. Het Amsterdamse bedrijf werd 2,1 procent hoger gezet. Chipbedrijven Besi en ASML stonden bij de grootste verliezers in de hoofdindex op het Damrak. Besi kampte met een negatief rapport van analisten van Oddo BHF en daalde 3,8 procent.
ASML verloor 1,4 procent. De koers van de Veldhovense chipmachinemaker reageerde op berichten dat Nederland, net als Japan, een akkoord heeft bereikt met de Verenigde Staten over strenge uitvoerregels voor chipapparatuur naar China. Europa wordt door Washington ook onder druk gezet om geen chiptechnologie meer aan China te leveren. De Amerikanen willen daarmee de militaire ambities van China de kop indrukken. ASML is de grootste fabrikant van chipmachines ter wereld.
De AEX sloot met een min van 0,5 procent op 720,69 punten. De MidKap verloor 0,6 procent tot 945,53 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot 0,5 procent in. Beleggers wachtten op de rentebesluiten van de grootste centrale banken ter wereld. De Amerikaanse Federal Reserve begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Op donderdag houden de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England de laatste rentevergaderingen van het jaar.
Air France-KLM
In de MidKap ging luchtvaartcombinatie Air France-KLM aan kop met een plus van 1,4 procent, dankzij een adviesverhoging door investeringsbank Stifel. Vastgoedfonds Eurocommercial Properties sloot de rij met een verlies van 4 procent. Bij de kleinere bedrijven zakte Accsys 4,5 procent. De houtveredelaar ziet topman Rob Harris volgend jaar maart vertrekken. Afgelopen zomer kondigde financieel directeur William Rudge al zijn vertrek aan.
In Parijs verloor Sanofi 0,2 procent. De Franse farmaceut liet weten geen bod te zullen uitbrengen op zijn Amerikaanse branchegenoot Horizon Therapeutics. Volgens Sanofi zou de prijs te hoog zijn. Beursuitbater London Stock Exchange (LSE) steeg 3 procent. De Amerikaanse softwaremaker Microsoft heeft als onderdeel van een samenwerking op het gebied van clouddiensten een belang genomen van 4 procent in het Londense beursbedrijf. In Frankfurt daalde Mercedes-Benz 1,1 procent. De Amerikaanse elektrische autofabrikant Rivian verklaarde af te zien van de plannen om samen met het Duitse autoconcern elektrische bestelbussen in Europa te gaan maken.
De euro was 1,0548 dollar waard, evenveel als op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,3 procent in prijs tot 73,36 dollar. Brentolie werd 2,7 procent duurder, op 78,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben gedreigd tegenmaatregelen te nemen tegen de EU en lidstaten vanwege rechtszaken, belastingen, boetes en richtlijnen tegen Amerikaanse dienstverleners. Die zijn volgens het Amerikaanse handelsagentschap USTR "discriminerend en intimiderend".
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs moeten nog bezien wat de gevolgen zijn van het afzwakken van het verbod op verbrandingsmotoren voor auto's. Oorspronkelijk moesten autofabrikanten per 2035 auto's produceren die geen CO2 uitstoten. De Europese Commissie heeft voorgesteld dat terug te brengen naar 90 procent minder uitstoot, waarmee productie van hybride auto's mogelijk blijft. CDA'er Tom Berendsen ziet "plussen en minnen" in dat plan van de Commissie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de boete van 2 miljoen euro geschrapt die PostNL in 2021 kreeg. Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde PostNL de boete op. Het bedrijf stelde echter dat er sprake was van overmacht, omdat na de overname van concurrent Sandd problemen ontstonden op het netwerk van dat bedrijf.
3 uur geledenWOLFSBURG (ANP/AFP) - Volkswagen, Europa's grootste autofabrikant, is verheugd dat er geen volledig verbod meer komt op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. Het concern bestempelde de stap van de Europese Unie als "pragmatisch" en "economisch verantwoord".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag omlaag, vooral door zorgen over de Amerikaanse economie. Die zorgen werden vooral aangewakkerd door zwakke banencijfers in de Verenigde Staten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod meer op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. De Europese Commissie presenteert dinsdag een herziening, waarin nieuw geproduceerde auto's niet volledig emissieloos moeten zijn, maar 90 procent minder CO2 moeten uitstoten vergeleken met 2021. Daardoor blijft er ruimte voor autofabrikanten om hybride auto's op de Europese markt te brengen.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Nexperia mocht kort na de schorsing van de topman door de ondernemingskamer een werknemer op non-actief stellen. Dit heeft de rechtbank in Arnhem bepaald in het kort geding dat de hoge hr-medewerker tegen de chipfabrikant had aangespannen.
5 uur geleden